Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 26
- Megfáradás és újrakezdés
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Megfáradás és újrakezdés
IV. férfikonferencia Piliscsabán
Férfias sport – súlyos acélgolyók gurítgatása – kovácsolta össze a negyedik evangélikus férfikonferencia résztvevőit. Az ebédet követő nyitóprogram után az első alkalommal megjelentek is csakhamar úgy érezhették magukat, mint akik már régóta a közösséghez tartoznak… A június 18–20. között megrendezett konferencia résztvevői ezúttal is a már évek óta megszokott helyszínen, a piliscsabai Béthel Evangélikus Missziói Otthonban gyűltek össze.
Az érdemi együttlét első előadója Balicza Iván budavári lelkész volt, aki a férfimisszió gyülekezetépítésben betöltött szerepéről beszélt. Előadását egy költői kérdéssel kezdte: Csak a templomokban kevés a férfi? Mintha mindenütt többen lennének a nők – a csonkán maradt családokban többnyire ők nevelik a gyermekeket, egész szakterületek nőiesedtek el. Egyre több a női vezető, ami nem baj, de hol vannak a férfiak? Az egészséges állapothoz az kellene, hogy a férfiak is minél több helyen ott legyenek. A másfél éve alakult budavári férfikör is arra törekszik, hogy a gyülekezeti alkalmakon minél több férfi jelenjen meg, illetve minél többen vállalkozzanak közülük szolgálatra (például családlátogatásra).
Az este folyamán a sárbogárdi, a tatabányai és a szombathelyi férfikör képviselői számoltak be tevékenységükről, majd az Egy csipetnyi mennyország című svéd filmet tekintették meg és értékelték a jelenlévők.
A másnapi fő előadást a piliscsabai lelkész tartotta Kivetítés és hárítás – A bűnbeeséstől a Hegyi beszédig címmel. Kézdy Péter érdekes példákon keresztül mutatta meg, hogyan igyekeztek a Biblia ismert szereplői elhárítani (például Ádám Évára és magára Istenre) a felelősséget, avagy Dávid életmódjának megváltozása miként vezetett a Betsabével történtekhez és azon túl férjének, Úriásnak a megöletéséhez. Az Újszövetségben a betesdai gyógyítás a hárítás jó példája, amikor a beteg nem válaszol Jézus kérdésére – akar e meggyógyulni –, hanem azt mondja, hogy nincs, aki segítsen neki.
A bűnös nő példázata pedig arról szól, hogy az emberek mindig szerettek valakit bűnbaknak kikiáltani, hogy azután azon vezessék le indulataikat. Jézus arról beszél, hogy a megalázást méltósággal kell viselni, sőt többet kell tenni annál, amit követelnek, mert akkor a másik szégyenül meg. Az előadást élénk eszmecsere követte.
A délelőtt további részében Veperdi Zoltán, a Fébé Evangélikus Diakonisszaegyesület lelkésze ismertette a nagy múltra visszatekintő egyesület szolgálatát, amelyben nemcsak diakonisszák, hanem férfiak is jelentős szerepet vittek. Szép kiegészítése volt előadásának a Fébé közeli Siló Társas Lakóotthon és Önálló Élet Központjának megtekintése, ahol Endreffy Attila ügyvezető (képünkön) mutatta be az intézet tevékenységét. (Délután Kézdy Péter vezetésével az Esztergommal szemközti oldalon lévő – már Szlovákiához tartozó – Burda hegyre vezetett a gyalogtúra, ahonnan csodálatos panoráma nyílt a Dunára és az esztergomi bazilikára.)
Vacsora után Weltler Rezsőnek, a győri szeretetház nyugalmazott igazgatójának előadása következett Megfáradás és újrakezdés címmel. Az előadó az úgynevezett burnout, a mentális kiégés veszélyéről szólt, amely elsősorban azokat veszélyezteti, akik emberekkel foglalkoznak, így a lelkészeket is. Ennek jelei idejekorán megmutatkoznak, például ha valaki csak a munkájának él, és az élet többi területét elhanyagolja.
Az est további részében e sorok írója tartott vetített képes előadást a nemrégiben Münchenben lezajlott második német ökumenikus egyházi napokról. A rengeteg program és kiállító közül részletesebben a férfiak között munkát végzőket mutatta be.
A felsorolt előadásokon kívül Bőjtös Attila sárbogárdi gyülekezeti munkatárs, Schermann Gábor tatabányai lelkész és Veperdi Zoltán szolgált áhítattal. A férfikonferencia – a hagyományoknak megfelelően – a piliscsabai gyülekezet istentiszteletén való aktív részvétellel ért véget.
Koháry Ferenc
::Nyomtatható változat::
|