Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 26
- Árt-e a hitnek a bibliatudomány?
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Árt-e a hitnek a bibliatudomány?
„Az a meggyőződés, hogy Isten a Biblia segítségével szól hozzánk, emberekhez, és hogy a Biblia az üdvösségünk szempontjából fontos kérdésekben eligazít bennünket, nem mond ellene a Biblia tudományos vizsgálatának.”
A könyv szerzője, Siegfried Zimmer a Ludwigsburgi Pedagógiai Főiskola tanára. Zimmert az készteti írásra, hogy tapasztalatai szerint a kereszténységet megosztja a Biblia tudományos módszerekkel történő kutatása. A törésvonal a fundamentalista bibliaszemléletű álláspont és az úgynevezett történetkritikai módszereket alkalmazó nézet között húzódik.
Elsősorban a teológián tanuló fiatalokat és a Biblia iránt mélyebben érdeklődő gyülekezeti tagokat szeretné segíteni könyvével a különféle álláspontok részletes bemutatásával. A mű megírásával célja az volt, hogy egymás nézeteit jobban megismerve közeledjenek egymáshoz a közösségek.
A szerző először felvázolja, hogy miben értenek egyet a keresztények a Bibliát illetően, majd tisztázza a fundamentalizmus fogalmát. Ezután azt az érdekes kérdést feszegeti, hogy vajon jogos-e a fundamentalista teológia részéről az Isten tekintélye és a Biblia autoritása közötti különbségtétel elutasítása. Kifejti, hogy egy félreértésnek vagyunk tanúi, amikor azt hisszük, a megkülönböztetés egyúttal elszakítja Istent a Bibliától. A megkülönböztetés motivációja az Istent megillető tisztelet. Egyedül ő a teremtőnk és a megváltónk, ő bocsátja meg bűneinket, és nem a Biblia. Isten a Szentírás felett áll, bár hozzáköti magát a Szentíráshoz, mégsem azonos a Biblia a Szentlélekkel vagy Jézus Krisztussal. Ebből következik az is, hogy míg Isten tökéletes, a Biblia emberi oldala miatt nem tökéletes, nem a mennyből szállt alá, keletkezett, vannak írói, egy adott kor szemlélete, ismeretei rajta hagyták nyomukat az írásokon.
A második körben Krisztus és a Biblia kapcsolatát járja körül a szerző. Krisztus Isten kinyilatkoztatása a világ számára. Ezért ő a Biblia középpontja és mércéje. Igen jó válaszokat kapunk a könyvből gyakori kérdéseinkre. Például: hogyan értsük helyesen az Ószövetség bizonyos szakaszait? Mit jelent Krisztus felől értelmezni és olvasni a Bibliát?
Az 5.6. fejezet témája is sokak kérdésére próbál feleletet adni: mennyiben Isten igéje a Biblia? A 6. fejezet azzal foglalkozik, mit jelent a Szentírás inspirált volta. Egy érdekes kitérőt olvashatunk ezután arról, hogy az ortodox zsidóság és az iszlám vallás egyaránt abszolút tekintélyt tulajdonít a saját szent iratainak, hibátlanságukat, tévedhetetlenségüket vallja. A 8. fejezetben jó áttekintést kapunk a modern bibliatudomány kialakulásáról és fejlődéséről, majd gyakorlati példákon keresztül mutatja be a szerző saját bibliaszemléletét. Végül az egyetemeken teológiát tanuló diákok konfliktusaira tér rá, és tanácsokat nyújt ezek feloldására.
A kötet a Bibliát nyitott szívvel és értelemmel olvasók számára ad jó hermeneutikai tanácsokat. Ugyanakkor a szerző meggyőződése, hogy a tudományos teológia nem önmagáért van, hanem azért, hogy a keresztény hitet erősítse. A kötetet mindenkinek szeretettel ajánlom olvasásra.
Gerőfiné dr. Brebovszky Éva
::Nyomtatható változat::
|