Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 26
- Pillantás a múltba
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Pillantás a múltba
Nemcsak gyülekezettörténeti, de egyháztörténeti szempontból is értékes és különleges az a 18–19. századból származó, kézzel írt dokumentumgyűjtemény, amelyet dr. Sajó Tamás művészettörténész ismertetett a csömöri evangélikusokkal a június 20-án tartott gyülekezeti napjukon (felvételünkön).
A vaskos papírtáblába kötött, kopott disznóbőr gerinccel megerősített kézirat közel ötven lapot foglal magába. A száz évet felölelő, különböző ügyekről készített dokumentumok latin, tót, német és magyar nyelven rögzítették az egyházközség életének fontos eseményeit. A legkorábbi feljegyzés 1798-ban kelt: az akkori lelkész által írt latin nyelvű gyülekezettörténeti összefoglalás szerint a helyi evangélikusság gyökerei 1717-ig nyúlnak vissza. De unikumnak számít az eddig ismeretlen, 1729-ben íródott csömöri lelkészi „híványlevél” 1798-ból való pontos másolata is. (Az iratok eredeti szövegei és készülő magyar fordításai nyomon követhetők a közösség honlapján a http://csomor.lutheran.hu/forrasok címen.)
A harmadik alkalommal – a gyülekezet harmincas-negyvenes éveiben járó tagjai által – megszervezett gyülekezeti napon dr. Szabó Lajos teológiai tanár hirdette Isten igéjét a délelőtti istentiszteleten Szabóné Mátrai Marianna liturgiai szolgálatával.
Az „öregifi” által bográcsokban főzött ebéd közös elfogyasztása után tanévzáró istentisztelettel búcsúztatták a gyermekek és a felnőttek az elmúlt óvodai és iskolai évet. Az ezt követő gyülekezettörténeti előadás végén Johann Gyula helyi lelkész igei gondolatai zárták a napot.
::Nyomtatható változat::
|