Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 36
- Magyar napok Kolozsvárott
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Magyar napok Kolozsvárott
Ha Mátyás lova nyeríteni tudna, örömében biztosan ezt tette volna augusztus 20-a környékén Kolozsvár főterén. Ha pedig Dávid Ferenc vagy Heltai Gáspár is éppen arra járt volna, igencsak magyarázni kellett volna Napocát s a magyar napokat… Nos, mielőtt még túl sok lenne a rejtvény, íme, a titok nyitja: augusztus 18-a és 22-e között tartották az I. kolozsvári magyar napokat. Mivel a kezdetben városnapok néven tervezett esemény részleteiben az ötletgazdák nem tudtak megegyezni a többségi románsággal, a helyi magyarság felvetette a külön rendezvénysorozat megszervezének gondolatát. Az eredetileg is javasolt augusztus 19-e, Kolozsvár várossá nyilvánításának 694. évfordulója így teljesen magyar ünneppé vált.
Gergely Balázs főszervező, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács régióvezetője, valamint László Attila, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere elmondta: valójában nem is értik, miért kellett húsz évet várni azzal, hogy Erdély fővárosa is csatlakozzon a város- és falunapokat egyébként oly rég ünneplő települések sorához. Az ötlet azonban megvalósult, és e néhány napban igyekeztek megmutatni a magyarság épített és szellemi örökségét, amelyet nemcsak az időközben beköltözött, ám ma már többségben lévő román lakosság nem ismer, hanem sok esetben a Kolozsváron tanuló, majd ott munkát kereső magyar diákság sem. A számos rendezvénnyel méltó módon ünnepelték az egykori városalapítási, valamint a másnapi államalapítási évfordulót és Szent István napját.
Az öt napról teljes képet adni lehetetlenség, így csak néhány olyan lényeges pontját szeretném megvilágítani, amely mellett semmiképp nem mehetünk el.
A Mennyei romok című könyvében írta Bálint Tibor, hogy egyszer mindenkinek harangoznia kell szülőföldjéért. Augusztus 18-án a hátramaradottak csendítették meg a harangot néhai lakhelyének falán, adózva a híres író emlékének, egyúttal hirdetve még a magyarság létét a kincses városban. A harang megkondulása az I. kolozsvári magyar napok hivatalos kezdetét jelezte, ezt pedig további tisztelgés követte a Házsongárdi temetőben. A Háromszékről elszármazott nagy elődök – többek között Kriza János, Bölöni Farkas Sándor, Berde Áron, Berde Mózsa, gróf Mikó Imre – sírján Szilágyi Mátyás, Magyarország kolozsvári főkonzulja, valamint Kovászna megye vezetősége helyezte el az emlékezés koszorúit.
A háromszéki vezetők jelenléte nem volt véletlen. A Székelyföld és a „szórvány” közötti kapcsolatépítés egyik állomása volt a magyar napok támogatása. Bár Kolozsvárt a maga hatvanezres magyarságával nem tekinthetjük teljes mértékben szórványnak, az egykori erdélyi főváros mégiscsak távol esik a tömbmagyarságtól. Nélküle azonban nem teljes az erdélyi magyarság, a magyar kultúra; Erdély kulturális központjának színpadai pedig még mindig igen nagy vonzerőt jelentenek a távoli vidékek társulatai számára is. Ennek az együttműködésnek az eredményeként a Kolozsvári Magyar Operában a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncgyüttes Böjttől böjtig című ünnepi műsorát tekinthették meg az érdeklődők a nyitógála köszöntői után.
A következő napokban könyvbemutató könyvbemutatót követett, kiállítás kiállítást. (Például amit még szeptember elejéig feltétlenül meg kell néznie annak, aki odalátogat: az egykori Bánffy-palotában helyet kapott Szépművészeti Múzeum pincéjéből előkerültek Székely Bertalan, Koszta József festményei.) A Farkas utcai református templom tövében álltak a kiadók, múzeumok standjai, a várfalnál a gyerekek és az ifjúság sátrai kínáltak változatos programokat, ismét máshol filmmúzeum működött.
Idén a magyar napok részévé vált a 12. Szent István-napi nemzetközi néptáncfesztivál, a IV. Györffy György-napok Szucságon és a 8. Kós Károly emlék- és teljesítménytúra is. Anélkül, hogy a funari időszak megpróbáltatásait is átvészelő néptáncfesztivál értékét kisebbíteném, ki kell emelnem a két utóbbi rendezvényt.
Nem a teljesítménytúra vonzott – bár szívesen ettem volna túrós puliszkát Sztánán, feltéve, ha kibírom az addig vezető ötven kilométeres gyaloglást. Ráadásul akkor már reggel korán kézhez kaphattam volna az emlékborítékot, amelyet Kós Károly építész és író tiszteletére adott ki a Román Posta, Moldován József távközlési államtitkár kezdeményezésére. Ezzel a gesztussal a román állam is úgymond rehabilitálta Kós Károlyt, akinek a nevét az 1980-as években már ki sem lehetett ejteni.
Mint ahogy a 80-as években Györffy György történész sem mehetett vissza szülőfalujába, gyerekkorának helyszínére, Szucságra. Az államalapítás korának tudora tíz évvel ezelőtt azt az emlékképet vitte magával az örök hazába, amelyet még a két világháború közötti kalotaszegi faluról őrzött. S ha letekint onnan fentről, meglepve tapasztalja, hogy az utókor idén egy gyönyörű emlékművel tisztelte meg személyét. Az emlékmű a dombtetőn, a református templom kertjében állva várja vissza a településről elszármazottakat, és hívogatja a falu híres szülötte emlékének adózni kívánókat.
Veres Emese-Gyöngyvér
::Nyomtatható változat::
|