Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 36
- Búcsúzkodók
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Búcsúzkodók
Külső szemlélőként, ismeretlenül nem könnyű valakiről megmondani, hová utazik, avagy mi végett várakozik egy repülőtéri terminál utascsarnokában. A helyszín, bizonyos jelek, tárgyak, eszközök, a ruházat persze sok mindet elárulhatnak. Így arról a fiatal párról is sikerült néhány dolgot megállapítanom, akik nem messze tőlünk pakolták le cuccaikat a légikikötő várótermében.
A hajnali időpont, a mellettük tornyosuló bőröndök és a soruk előtti táblán megjelenő felirat egyértelművé tették, hogy tengerparti nyaralásra indulók. A szűnni nem akaró mosoly, a vidám trécselés az őket kikísérőkkel, na és ahogyan egymás csillogó aranygyűrűs kezét fogták – el nem engedve talán a világ minden kincséért sem – szinte bizonyította: egy ifjú nászutaspár is lesz a charterjárat utasai között.
Amikor a tájékoztató táblán megjelent, hogy késik az indulás, elégedetlen morajlás futott végig a sorban állókon, de nem vált komorrá a hangulat. Hogy is válhatott volna, amikor mindenki izgalommal készült a repülésre s a ki tudja már mióta várt napra, amikor elindulhat a tenger felé. A pár is elolvasta a kiírást, de szemmel láthatóan nem rendültek meg a kellemetlen hírtől. Mit sem romlott a hangulat az őket körülvevő társaságban. Egy idősebb hölgy is volt közöttük, a korukbéli vidám fiatalok pedig testvéreknek, barátoknak tűntek.
Végre megjelent a táblán a beszálláshoz hívó jel, így lassan megindult a sor, megkezdték a csomagok vizsgálatát, átvételét és a repülő fedélzetére lépésre feljogosító beszállókártyák kiadását, hogy – áthaladva a vámvizsgálaton – a tranzitba lépő utasok hivatalosan elhagyhassák az ország felségterületét. A kísérők búcsúzkodni kezdtek. „Jó utat!” – hallatszott mindenfelől, ölelések itt is, ott is, majd távozó léptek hangja váltotta fel a zsibongó csarnok zajait, míg végül nem maradt más, mint mosolygó arcok és heves integetés.
A fiatal pár is elköszönt. A lányoknak puszi, a férfiaknak egy-egy kézfogás dukált. A kis társaság egyetlen idősebb tagja először a lányhoz lépett, mondott neki valamit, mosolyogva megölelték, majd mindkét oldalról megpuszilták egymást. Ezután a fiú elé húzódott, aki szó nélkül lehajolt, és átkarolta az asszonyt úgy, ahogy csak az édesanyját öleli meg az ember. Így tartották egymást néhány pillanatig.
Mikor kibontakoztak az ölelésből, nem szóltak egymáshoz; jól látszott, ez életüknek olyan pillanata, amikor a beszéd nem elég érzelmeik kifejezésére. Egy ideig egymás arcába néztek, majd szinte egyszerre emelték fel kezüket, és némán, gyengéd finomsággal ujjukkal keresztet rajzoltak egymás homlokára.
Gyarmati Gábor
::Nyomtatható változat::
|