Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 36
- Száz éve született Joób Olivér evangélikus lelkész
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Száz éve született Joób Olivér evangélikus lelkész
Száz évvel ezelőtt, 1910. augusztus 8-án Ózdon született. Édesapja Fancsali Joób Sándor, édesanyja Antony Gizella volt.
A gimnáziumot Aszódon, a teológiát Sopronban végezte. Egy évet ösztöndíjasként Finnországban töltött. 1934-ben került Nyíregyházára, az akkor újonnan alakult dél-szabolcsi missziós körzetbe, ahol negyvenöt faluban kellett felkeresnie a gyülekezeti közösségből kiszakadt evangélikusokat. Ez csak motorkerékpárral volt lehetséges. Geduly Henrik püspök rövidesen magához rendelte püspöki titkárnak, és az maradt dr. Domján Elek és Túróczy Zoltán alatt is.
- októberében a nyíregyházi gyülekezet megválasztotta parókus lelkészének. Akkor Nyíregyházán egy teljesen új lelkészi kar kezdte működését, élén Túróczy Zoltán püspökkel. Rőzse István igazgató lelkész mellett Balczó András, Joób Olivér, Solymár János lelkészek megosztották a városi és tanyai körzeteket, valamint a szolgálati területeket – Joób Olivér a missziói feladatokat látta el.
- szeptember 1-jén kitört a második világháború. Rövidesen lengyel menekültek jelentek meg Nyíregyházán. 1939. november 30-án a finnekre támadt a keleti szomszédjuk. A finnek a téli háborút három hónapig bírták egyedül. 1940 márciusában békét kértek. Elveszítették Karjalát, amely olyan kedves számukra, mint számunkra Erdély. A finnek háborúja különösen fájdalmasan érintette Túróczy Zoltán püspököt és Joób Olivért, akik egykor jártak Finnországban. 1941-ben mind a finnek, mind a magyarok részt vettek a háborúban. 1944 októberében már Nyíregyházán dúltak a harcok. 1944. november 2-án két-háromezer férfit vittek el malenkij robotra, akik közül csak kevesen tértek haza. Ebben a szörnyű időben Joób Olivér felvette magára a Luther-kabátot, és mint valami bátyuska, felkereste a halálra rémült híveit. Sokan áldották ezért az evangéliumi cselekedetéért.
- április 3-án a városházán működő népbíróság Máczay Lajost, az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium vallástanárát halálra ítélte, mert a helyi lapban megjelentette a Magyar Távirati Iroda háborús közleményeit. Végül kegyelmet kapott. 1945. június 22-én a népbíróság dr. Belohorszky Ferencet, a Kossuth-gimnázium igazgatóját tíz évi fegyházbüntetésre ítélte. Túróczy Zoltán püspököt 1945. június 25-én ugyancsak tíz évi fegyházbüntetésre ítélte, de tíz hónap múlva szabadon engedte.
Folytatódott a gyülekezet megpróbáltatása. 1948 júniusában államosították a Kossuth-gimnáziumot, amelyben csak fiúk tanultak, a Geduly-leánygimnáziumot, a központi elemi iskolát, négy városi kisiskolát, illetve valamennyi tanyai elemi iskolát. Akkor Nyíregyházán száz evangélikus pedagógus működött.
Túróczy Zoltán püspök 1948 decemberében Győrbe távozott, a dunántúli egyházkerület püspöke lett. Ezután Joób Olivért érték a rendszeres támadások. Harmincöt évi nyíregyházi lelkészi szolgálat után, 1969 júniusában az ország másik részére, Ostffyasszonyfára helyezték át, ahol 1969. október 28-án életét vesztette egy közlekedési balesetben, ötvenkilenc éves korában.
Felesége, Krompecher Judit, a világhírű Krompecher Ödön orvosprofesszor lánya, 2005-ben meghalt. Ekkor Joób Olivér földi maradványait Nyíregyházára szállították, és kettőjüket a férj szüleinek a nyíregyházi Északi temetőben lévő sírjában helyezték örök nyugalomra.
Joób Olivér lelkészi munkáját folytatják fia és unokái. A nyíregyháza-kertvárosi gyülekezet a lelkészről elnevezett szeretetintézményt működtet Benkő bokorban.
Az egész nyíregyházi evangélikus gyülekezet szeretettel emlékezik mártíromságot szenvedett egykori lelkipásztorára.
Dr. Reményi Mihály
::Nyomtatható változat::
|