Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 46
- Segítő kölcsönhatás
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Segítő kölcsönhatás
Interdiszciplináris konferencia a tudomány ünnepén
Orvostudomány és teológia találkozásának tanúi lehettek mindazok, akik részt vettek a november 4-én Gyógyítók és gyógyulók – épségről, testről, lélekről címmel az Evangélikus Hittudományi Egyetemen (EHE) megrendezett tanulmányi napon. Orvosok és teológusok együtt keresték azokat a kapcsolópontokat, amelyek összekötik az emberekért való szolgálatukat.
A két tudományág egymást segítő kölcsönhatását emelte ki – megadva ezzel a nap alaptónusát – köszöntőjében dr. Szabó Lajos rektor. Dr. Korányi András docens bevezető áhítata után dr. Egri László kézsebész főorvos szólt a spiritualitás egészségvédő hatásáról. A legújabb vizsgálatok eredményeit ismertetve elmondta, hogy a lelkiség ugyanolyan fontos a kezelésben, mint a páciens családi és szociális környezete. Különösen azoknál a betegségeknél, amelyeknél valamilyen lelki probléma, például bűntudat áll a háttérben.
A teológia képviseletében felszólaló előadók a Bibliának Isten gyógyító hatalmáról szóló üzenetét foglalták össze. Dr. Varga Gyöngyi, az EHE Ószövetségi Tanszékének docense az Ótestamentumban megjelenő istenképeket mutatta be, amelyeken keresztül Isten gyógyító arca többféleképpen jelenik meg, a gyógyítás különböző aspektusait figyelembe véve. Szabóné Mátrai Mariann gyakorlati teológiai tanár pedig a Jézusról szóló gyógyítási történetekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ezek az elbeszélések a megértés során újra eseményekké akarnak válni. Amikor Jézus gyógyít, akkor az emberi hitetlenség Isten mindenhatóságával találkozik, mert Krisztusban Isten országa jött közel hozzánk.
Testi és lelki egészség a mai Magyarországon címmel dr. Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója arról beszélt, hogy napjainkban új, sokszor túlzásokba átcsapó egészségkultusz tapasztalható hazánkban, ugyanakkor a betegek és a gyógyító intézmények egyre inkább ellentétbe kerülnek egymással.
Az egészségügy zsákutcájából az egyházi kórházak mutathatják a kivezető utat, amelyek a finanszírozási problémák és a hatékonysággal kapcsolatos gondok ellenére is őrzik a pozitív gyógyítási attitűdöt.
Záró előadásként dr. Várszegi Asztrik pannonhalmi bencés főapát a bencés regulának az egészséges életmód gyakorlásához nyújtott iránymutatására világított rá. Kiemelte, hogy a regula alapelvei, közöttük a mértékletesség, a rend fontossága, a munka és a pihenés egyensúlya, a csend keresése mind-mind jó tanácsok lehetnek a testi és lelki egészségre törekvő ember számára.
A nap további részét a hallgatói önkormányzat által szervezett programok adták, lelki felüdülést nyújtva a jelenlevők számára.
Délután került sor Csorba István Testvéreimért áldlak című kötetének bemutatójára. A könyvet, amelyben az EHE életéhez kapcsolódó egyházzenei kompozíciók kaptak helyet, D. Szebik Imre nyugalmazott püspök méltatta. Beszédében kiemelte, hogy a művek szerzője számára a zene sohasem volt öncél, hanem mindig Istent kívánta dicsérni vele. Az egyetem énekkara – amely műsorával az egész nap programját színesítette – Csorba István szerzeményeiből is bemutatót tartott.
Életút, életvezetés témában beszélgetett ezek után Varga Gyöngyivel Seben Glória harmadéves, teológus-lelkész szakos hallgató. A tanárnő őszintén vallott lelki útkereséséről, hitének fejlődéséről a nagyszámú érdeklődő előtt. A beszélgetést közös körtánc zárta.
Végül esti áhítat tette fel a koronát a hosszú és gazdag tartalmú napra. Az igehirdetés szolgálatát Trincsi Andrea végezte, hallgatótársai pedig pantomimjátékkal erősítették a mondanivalót. A konferencia zenei szolgálatát ellátó teológus-zenekar vezetésével Istent dicsőítő ifjúsági énekek csendültek fel, amelyek a hallgatóságban megerősítették Isten gyógyító közelségének tudatát.
Adámi Mária
::Nyomtatható változat::
|