Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 46
- Új nap – új kegyelem
Napról napra
Hozzászólás a cikkhez
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Jézus Krisztus mondja: „Íme az ajtó előtt állok és zörgetek: ha valaki meghallja a hangomat, és kinyitja az ajtót, bemegyek ahhoz, és vele vacsorálok, ő pedig énvelem.” Jel 3,20 (1Móz 18,3; Mt 25,31–46; Róm 8,18–23/24–25/; Zsolt 50) Vasárnap, az Úr napja. Közösségben lehetünk Jézussal, ő maga ad lehetőséget erre. Mégis, milyen szomorú, hogy neki kell kopogtatnia, kívül rekedve a vasárnap ünnepén. Ennek ellenére lép, kopogtat, megszólít és vár. Arra, hogy nyíljanak a zárak, hogy meghalljuk őt, hogy elinduljunk, és akarjuk ezt az együtt töltött időt, örömünk, ünnepünk pedig teljessé váljon.
Hétfő
Tanácsot adok, rajtad lesz a szemem. Zsolt 32,8b (Lk 22,61a.62; Mt 7,21–27/28–29/; Jel 21,1–8) A biztonság és a szabadság vágya küzd egymással bennünk sokszor, és az Atya, aki teremtett, tudja ezt. Mert még önmagunknál is jobban ismer. A gondolatmeneteink, tetteink, hajlamaink szokásos zsákutcái nyilvánvalóak előtte – sokkal hamarabb leleplez annál, mint hogy mi ráeszmélnénk, merre is tart az életünk. Tanácsol, nekünk pedig szabadságunk van arra, hogy tanácsát komolyan vegyük. Sajnos arra is, hogy az ellenkező irányba induljunk. Az örömhír, hogy még ott is elér az Atya hazahívó hangja. Mégis mennyivel jobb lenne, ha meghallanánk a figyelmeztetést már az első lépés után! Ha bíznánk benne, ha elhinnénk, hogy nála teljes szabadságunk és biztonságunk lehet.
Kedd
A világ elmúlik, és annak kívánsága is; de aki Isten akaratát cselekszi, megmarad örökké. 1Jn 2,17 (Ézs 2,12; Zsid 10,26–31; Jel 21,9–14) Örökös változás kívül és belül. Minden, ami körülvesz, mozgásban van; a tegnap még népszerű, divatos, elavul, és helyette jön valami új, más – felkeltve a vágyat, hogy birtokoljuk, hogy hasonlítsunk rá, hogy megfeleljünk neki. Csak maga Isten van túl időn, változáson, és az, aki életét hozzá fűzi és méri. Az megmarad örökké, bármilyen felfoghatatlan is ez arról az oldalról, ahol az ember az idő-tér meghatározottságában él.
Szerda
Képesek legyetek felfogni minden szenttel együtt: mi a szélesség és hosszúság, magasság és mélység; és így megismerjétek Krisztusnak minden ismeretet meghaladó szeretetét, hogy teljességre jussatok, az Isten mindent átfogó teljességéig. Ef 3,18–19 (Ézs 11,9;Lk 13,/1–5/6–9; Jel 21,15–27) A krisztusi szeretet az az erőtér, amelyben igazán jól mérjük fel a paramétereket. A hatása alatt megváltozik minden. A lehetetlennek tűnő távolságok megrövidülnek, a feneketlen mélység nem nyel el többé – és az elérhetetlen magaslatok elérhetővé válnak. Ennek a szeretetnek az erőterében gyógyulnak a sebek, szelídülnek a szavak, lágyabbak a léptek. Átéljük a közelséget Istennel és a testvérrel. Nincs, ami elválaszt többé.
Csütörtök
Az Úr fölegyenesíti a görnyedezőket. Zsolt 146,8 (Lk 13,11–13; 2Thessz 1,3–12; Jel 22,1–5) Görnyedezőként eltűnik a horizont, csak lefelé lehet nézni, nincs perspektíva – út, por, szürkeség. Nehéz súly a háton, a felfelé tekintés lehetetlensége. Ha Isten felegyenesít, egyszerre már látszik a távlat, nem vagyunk többé a lefelé húzó erők foglyai – ezt kaptuk Jézusban. Levette a súlyos terheket, és megmutatta azt, amire emberségünkben hivatottak vagyunk. Csak vele élhetjük át, mit jelent igazán embernek lenni.
Péntek
Krisztus mondja: „Többé nem mondalak titeket szolgáknak, mert a szolga nem tudja, mit tesz az ura. Titeket azonban barátaimnak mondalak, mert mindazt, amit hallottam az én Atyámtól, tudtul adtam nektek.” Jn 15,15 (2Móz 34,10; Mt 26,59–66; Jel 22,6–15) A barátainkkal különleges kapcsolat fűz össze, az életünk részei, beavatottak, és mi is részei, részesei vagyunk az életüknek. Jézus, mikor barátainak nevez minket, megajándékoz ennek a kapcsolatnak a lehetőségével. Nem mechanikus tetteket és egyfajta külső parancsnak megfelelni akarást vár tőlünk, hanem szívből jövő, elkötelezett életet. Beavat Isten tervébe, részesei leszünk mindannak, amiért ebbe a világba jött. Nem maradhatunk közömbösek.
Szombat
Az Úr irányítsa szíveteket az Isten szeretetére és a Krisztus állhatatosságára. 2Thessz 3,5 (Zsolt 116,7; Jel 20,11–15; Jel 22,16–21) Isten szeretete és Krisztus állhatatossága – elérhetetlen mérce. Nem is vagyunk képesek még megközelíteni sem. Mégis irányt jelent, amely felé elindulhatunk, ez az egyetlen járható és célra vezető út. Minden más zsákutca. Csak Isten szeretetének és Krisztus állhatatosságának útja vezet el Isten országába.
Túri Krisztina
::Nyomtatható változat::
|