Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 46
- Milyen lesz a negyedik korszak?
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Milyen lesz a negyedik korszak?
Az egyházi közéletben mindig zsúfoltak az őszi hónapok. Ebben az esztendőben még inkább érvényes ez. A megszokottnál is sűrűbben ülésezik az országos presbitérium. November közepén mindhárom egyházkerület közgyűlése tanácskozik, a hónap végén fontos zsinati ülés lesz. Mielőtt elborítana minket a sokféle szervezési feladat, érdemes végiggondolni működésünk formáit.
Az alábbiakban legalább vázlatosan be kívánom mutatni azt a három modellt, amellyel látásom szerint a közelmúlt és a jelen közegyházi gyakorlata jellemezhető.
Az első a centralizáció korszaka. A rendszerváltás előtti egyházi gyakorlatot kétségkívül a központosítás jellemezte. A hatalom durván beavatkozott az egyház életébe, és minél több területet igyekezett közvetlen ellenőrzése és irányítása alá vonni. A centralizáció talán leglátványosabb jele a történelmi négy egyházkerület megszüntetése volt: ezzel nem egyszerűen négy spirituális egységet daraboltak szét, hanem siettek a létrehozott két új püspökség központját Budapesten elhelyezni. Ugyanebben az időben került a fővárosba – ráadásul egyetemi rangjától megfosztva – az addig Sopronban működő teológia.
Ahogy az élet minden területe lényegében közvetlen pártirányítás alatt állt, úgy próbálta maga alá gyűrni az egyházakat az Állami Egyházügyi Hivatal (ÁEH). A rövid pórázon tartott püspökök és a világi vezetők akarva, nem akarva a központi szándékot kellett, hogy érvényesítsék.
A Kádár-rendszer vége felé persze már általános lassú erjedés jellemezte a társadalmat, ennek jegyében aztán az egyházak is némi levegőhöz jutottak, és megvalósulhatott néhány spontán és helyi kezdeményezés. A központosítás rendszere azonban lényegében a rendszerváltásig fennmaradt.
Egyházi életünkben elkövetkezett a decentralizáció korszaka. Ez nem esett hajszálpontosan egybe a rendszerváltozással, hiszen bizonyos területeken már azt megelőzően megélénkülés mutatkozott, máshol viszont éppen hogy lépéshátrányba kerültünk.
Előbbiek közé sorolom a külügyi munkát, hiszen egyházunknak valósággal virágzó kapcsolatrendszere volt a finnekkel, a németekkel és másokkal. Utóbbi, az egyházi lemaradást tükröző csoportba sorolnám a társadalmi kapcsolatok alakulását. Egyházunk bizonyos értelemben gettóba szorult, és meggyengült a kapcsolata az értelmiséggel. A közélet területén pedig csak csetlettünk-botlottunk akkor: igen kevés hiteles egyházi ember vállalt aktív szerepet a rendszerváltó folyamatban.
A sokak által várt egyházi decentralizáció sem belső viták eredményeként, hanem a külső körülmények megváltozásával jött létre. Jól emlékszem arra a tétovaságra, amely például néhány középvezetőre jellemző volt akkoriban: ha megszűnt az ÁEH, akkor most kinek is kell jelenteni? Ha nincs központi utasítás, akkor hogyan is lehet dönteni?
A személyi és szervezeti változásokat nem követte azonnal a szemlélet átalakulása, de aztán lassan-lassan csak megtanulta újra egyházunk is azt, amit a reformáció legnemesebb hagyományából elfelejtett. Személyes példát mondok. Meglehetős riadalmat okozott még a reformernek tekintett egyházvezetés körében is, hogy néhányan független ifjúsági szervezetet próbáltunk alakítani, vagy a protestantizmus örökségéhez tartozó zsinat-presbiteri elvekről kezdtünk beszélni.
Ha csikorogva is, de csak megvalósult egy bizonyos decentralizáció. A folyamat betetőzését talán az a zsinati döntés jelentette, amelynek eredményeként az ezredfordulón létrejött egy harmadik egyházkerület, amelynek székhelye immár nem a fővárosban volt.
Egyszer csak azonban átcsúsztunk egy harmadik korszakba, amely – látásom szerint – immár nem a decentralizáció, hanem a dezintegráció szóval jellemezhető. Szinte észrevétlenül léptük át ezt a határt. Jó szándékú személyek – vezetők és vezetettek –, valamint komoly intézmények és testületek úgy akartak a rossz emlékű központosítás rémétől megszabadulni, hogy közben figyelmen kívül hagyták a közös tervezés és összehangolás szempontjait. A részérdekek gyakran a közérdek elé kerültek. A tervutasításos időszak lidérce után tervezésről nem nagyon volt szó, utasítani meg végképp nem merészelt senki.
Jogos és jogtalan bírálatok kezdték ki a vezetői tekintélyt. Hamar gyanú övezte azt, aki az összekuszálódott viszonyok között határozott döntésekkel rendet próbált tenni. Arra is volt példa, hogy amikor a kormányrúdnál állók határozott mozdulattal próbálták a hajót bizonyos irányba fordítani, a legénységből többen felzúdultak, és kétségbe vonták a kormányos jogait. Az irányvesztettségben aztán gyakran születnek ellentmondásos döntések, és gyakran a jó határozatokat sem lehet végrehajtani, a hanyagságnak pedig sokszor nincs következménye.
Az egyházunk által működtetett intézményhálózat messze meghaladja méreteinket. Gyakori jelenség, hogy nem a gyülekezet tart fenn egy intézményt, hanem fordítva: az intézmény gazdálkodásából él egyik-másik egyházközség. Erőnket nem tudjuk jól megosztani. Némelyek túl-, mások alulterheltek. Egyházunkban egyik rendezvény éri a másikat, ám lényegében ugyanaz a néhány száz hadra fogható és elkötelezett ember jelenik meg rajtuk.
Ha nem vigyázunk, ez a harmadik korszak felmorzsolja erőnket. Az irányvesztettség végzetes lehet. „Ha pedig a trombita bizonytalan hangot ad, ki fog a harcra készülni?” (1Kor 14,8) Az is tragikus lenne azonban, ha a mostani dezintegrációt egy újabb központosítás követné. Történelmi példák mutatják, hogy ez a felvetés korántsem légből kapott: rendszerek szétesésekor az emberek gyakran kitörő örömmel fogadják a keménykezű vezetőt. A dezintegráció számos jelét mutató egyházunk azonban soha nem térhet vissza a centralizáció módszereihez.
Egyetlen kitörési pontként az integráció kínálkozik. A szétforgácsolódás és a párhuzamosságok helyett ez az erők összefogását jelenti. Ez nemcsak személyekre, hanem testületekre is érvényes. Nem születhetnek egymást kioltó döntések, már csak a jogbiztonság elve miatt sem. Rögtönzések helyett átgondolt koncepcióra van szükség.
A szociológiai felmérés eredményeinek és a statisztikai adatoknak e napokban történő nyilvánosságra hozatalával új erőre kaphat közösségünk Élő kövek egyháza nevű stratégiája. Közben egyfajta életpályamodell jegyében „a megfelelő embert a megfelelő helyre” gyakorlata érvényesülhet.
Olyan egyházról álmodom, amelyben ki-ki úgy végzi örömmel a maga feladatát, hogy tekintettel van a másikéra is. Ahol a nyájban elfogadjuk a másiknak a mienktől talán különböző birkaszagát. Közben pedig engedjük, hogy a jó pásztor terelgessen minket, egy irányba.
Fabiny Tamás püspök Északi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|