Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 46
- Erdély legmagasabb templomtornya
Kultúrkörök
Közel az éghez, közel a néphez
Hozzászólás a cikkhez
Erdély legmagasabb templomtornya
Hol máshol is törhetne az ég felé Erdély legmagasabb templomtornya, mint az égig érő hegyek vidékét vigyázó Besztercén, abban a városban, amely egy évezreden keresztül a mi régi Magyarországunk keleti fertályát őrizte? Az 1563-ban épített evangélikus templom tornya hetvenhat méter magas.
Ez a Beszterce környéki táj volt a hajdani Magyarország egyik legmagasabb vidéke. Mármint a tenger szintjéről nézve. A terület ugyanis a Keleti-Kárpátokban található, hazánk ezeréves határvidékén.
Itt van mindjárt a Radnai-havasok, mely a Tisza, az Aranyos és a Szamos vízgyűjtő területét választja el egymástól. Legmagasabb csúcsa a 2303 méter magas Köves-havas. De hívhatjuk akár Horthy-csúcsnak is, hiszen Észak-Erdély visszatérése után az ottani magyarok Erdély legmagasabb hegyét hálából a kormányzóról nevezték el. Arrafelé amúgy még legalább öt csúcs magassága haladja meg a 2200 métert, és hat további hegy magaslik 2100 méter fölé.
Hát ilyen, égig érő hegyek övezik Besztercét, melynek „ostromáról” Mikszáth Kálmán 1895-ben remekbe szabott regényt írt. A városról a krónikák első ízben jóval korábban, 1241-ben tettek említést. Rögtön utána aztán a tatárok el is pusztították. Másodjára 1284-ben írtak róla a krónikák, midőn is arról tudósítottak, hogy egy újabb tatár betörés alkalmával a város megint elpusztult.
Később szász betelepülők élesztették újra Besztercét; a város 1330-ban, Károly Róbert uralkodása alatt szabad királyi városi rangot kapott. Felemelkedését annak köszönhette, hogy közel a Borgói-hágó, amelyen keresztül a hazánk határát jelentő, égig érő hegyeken át ki lehet jutni a szomszédos Moldvába. A hágón békés időszakban a kereskedők, viharosabb időkben pedig a hadak jöttek-mentek.
Az 1452-es esztendő hozta meg a város legfényesebb időszakát. Ekkor ugyanis az országgyűlésen V. László király Beszterce örökös grófjává és Magyarország főkapitányává nevezte ki Hunyadi Jánost. A főkapitány a következő esztendőben saját költségén egy roppant erősséget épített ki, hogy az oltalmazza a települést. A grófság intézménye aztán nem élt sokáig, ugyanis 1464-ben Mátyás király megszüntette.
Beszterce ebben az időben a magyarországi humanizmus egyik központja volt. Itt nyomtatták ki például Bonfininek, Mátyás király udvari történetírójának több könyvét is.
A város gazdagságát jelzi, hogy az 1563-ban a főtéren emelt, impozáns méretű gótikus evangélikus templom tornyát hetvenhat méter magasra építették. Ma is ez a legmagasabb erdélyi templomtorony.
Nem sokkal korábban született meg Erdélyben az evangélikus egyház: 1535-ben tért haza Németországból Brassóba Johannes Honterus, aki miután nyomdát létesített, rögvest megkezdte a szászok reformációját. Izgalmas idők voltak ezek, hiszen a tordai országgyűlés 1568-ban mondta ki a szabad vallásgyakorlás jogát. Eszerint „ki-ki a maga értelme szerint hirdesse az evangéliumot”. 1571-ben pedig az országgyűlés „bevett vallásnak” fogadta el a református, unitárius, evangélikus és katolikus felekezetet.
Ebben az időben született a besztercei evangélikus templom. Kőből faragott szószéke a 16. századból származik, mint ahogyan keleti szőnyegei is. Mindkettőt a városban élő szász kereskedők adományozták az evangélikus egyháznak.
A templom túlélte a török, a tatár és a német hadak dúlását, túlélte, hogy a gót stílusú épületet idővel reneszánsz és barokk elemekkel is kiegészítették, de abba aztán majdnem elpusztult, hogy a tornyát 2008. június 11-én 17 órakor felgyújtották. Három kiskorú lobbantotta fel a tüzet, hogy így tüntessék el a rézlopásukról árulkodó bűnjeleket. Több millió eurós kárt okoztak ezzel.
De térjünk vissza Beszterce múltjára, hiszen 1596-ban már az evangélikus egyház által is támogatott gimnázium működött a város falai között. A török „természetesen” Besztercét is elfoglalta, de 1661-ben nem tudott hosszú időre berendezkedni, az évtized végére elkotródott. Az újabb véres időszak a Rákóczi-féle szabadságharccal érte el ezt a tájat. A fejedelem zászlaját 1705-ben tűzték ki a kuruc csapatok, ám nem sokkal később a törökkel szövetséges krími tatárok feldúlták és elpusztították Besztercét.
Népünk következő szabadságharcából is kivette részét a város. Bem 1848 decemberében foglalta el, három hónappal később pedig itt verte szét Urban ezredes császári seregét.
Beszterce kapcsán nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy 1891-ben itt találták meg az 1395 körül keletkezett úgynevezett Besztercei szójegyzéket, amely 1320 magyar szót tartalmaz. 1892-ben ebben a városban látta meg a napvilágot dr. Haynal Imre, a magyar belgyógyászat egyik kimagasló személyisége. Nevét manapság Budapesten kórház őrzi.
Jezsó Ákos
::Nyomtatható változat::
|