Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 46
- Hűség a hazához, mindhalálig
Kultúrkörök
Megtorlások – 1849 után…
Hozzászólás a cikkhez
Hűség a hazához, mindhalálig
Mert bizony hősök voltak mind, akik méltók az emlékezetre. Tény: az 1848–49-es szabadságharc bukását követő császári önkény legalább százharminc embert végeztetett ki, több ezren pedig börtönbe kerültek. Az áldozatok között sok evangélikus volt. Itt van mindjárt a honvédhadak fővezére, Görgey Artúr, kire a szintén evangélikus Kossuth Lajos életre szóló billogként sütötte rá az áruló vádját. Rázga Pál pozsonyi evangélikus lelkész azonban nem vádaskodott – igaz, nem is menekült –, hanem bevárván a győzteseket, emelt fővel ment a halálba.
Kossuth Lajos, Görgey Artúr és Rázga Pál – három életút, amelyet a haza iránt érzett szeretet köt össze. Pedig akár az egymásra mutogatás példáját is adhatnák. Merthogy ezt példázza Kossuth híres vidini levele, melyben a szabadságharc bukásáért a katonai főparancsnokot teszi felelőssé, nem kevesebbet állítván, mint hogy Görgey áruló.
A szabadságharc e két kimagasló személyisége között kezdetben kitűnő volt a kapcsolat. Kossuth Lajos 1848. december 2-án például ezt írta Görgeynek: „Mi ketten megmentjük hazánk szent ügyét, és kikérjük jutalmul, hogy a megmentett hazában én paraszt, Ön vegytan professzor lehessen. (…) Azért tegye meg nekem azt a grátiát, kedves Professzor úr, verjen jól valamelyik körmére az ellenségnek.” Fél évvel később, vagyis 1849. április 3-án pedig így foglalta össze az Országos Honvédelmi Bizottmánynak Görgeyről alkotott véleményét: „A legtisztább indulatú hazafi, kiben a Haza tökéletesen bízhatik.” Nos, ehhez képest homlokegyenest eltérő véleményt vetett papírra a szabadságharc bukása után Törökországba menekült Kossuth. Mi változtatta meg a véleményét röpke öt hónap alatt?
Orsova, vagyis a Duna magyarországi szakaszán található utolsó város irányába a világosi fegyverletételt követően még egy rövid ideig nyitva volt az út. Mintegy ötezer honvéd futott le, egészen Vidinig (a ma Bulgáriához tartozó város a Duna déli partján fekszik), ahol is számukra a Porta internálótábort létesített. Noha az osztrák és az orosz kormány erősen szorgalmazta, a szultán mégsem adta ki őket.
Hát itt, ebben a viszonylagos biztonságban írta a magába roskadt Kossuth Lajos azt a levelét, amelyben a szabadságharc bukásának okait boncolgatta, no meg persze a további küzdelem lehetőségeit is sorra vette. A magyar kormány párizsi és londoni megbízottjainak, vagyis Teleki Lászlónak és Pulszky Ferencnek a leveleiből itt értesült arról, hogy Anglia és Franciaország óvatosan érdeklődik a magyar ügy iránt. Ebből pedig azt a következtetést vonta le, hogy szerencsés időben újra fel lehet éleszteni a forradalom tüzét. Ennek érdekében azonban a nemzettel el kell hitetni, hogy képes egy újabb szabadságharcot kirobbantani, és azt győzelemmel be is tudja fejezni. Ha tehát most nem győzhettünk, akkor annak nem a külső, hanem a belső ellenség a fő okozója – legalábbis a vidini levél tanúsága szerint.
De olvassuk, mit is vetett papírra Kossuth Lajos: „Szegény szerencsétlen hazánk elesett. Elesett, de nem ellenségeink ereje, hanem árulás s alávalóság által. Ó, hogy ezt megértem, s mégsem szabad meghalnom! Görgeyt felemeltem a porból, hogy magának örök dicsőséget, hazájának szabadságot szerezzen. És ő a hazának gyáván hóhérjává lőn.”
Hát így született meg az a vád, hogy a honvédhadak főparancsnoka, Görgey Artúr áruló lenne. De mit is írt ugyanerről, vagyis a fegyverletételről maga Görgey? A Rüdiger orosz tábornoknak szóló megadó levelében ez olvasható: „Ezen körülményt én legjobb meggyőződésem szerint felhasználom arra, hogy embervért kíméljek, hogy békés polgártársaimat, kiket tovább is megvédelmezni gyönge vagyok már, legalább a háború iszonyatától megszabadítsam azáltal, hogy föltétlenül leteszem a fegyvert. (…) Ezen alkalommal őfölsége a cár nagylelkűségébe vetem bizodalmamat, hogy (…) egy mélyen megszomorodott nemzetet, mely az ő igazságszeretetéhez folyamodik, nem fog ellenségei szilaj bosszúvágyának védtelen kiszolgáltatni. Talán elég lesz, ha egymagam leszek annak áldozatja.”
Hiába is, Görgeyn hosszú évtizedekre rajta maradt a vád: áruló. Egészen addig, mígnem 1884-ben Klapka György, a komáromi hős és több száz honvédtiszt memorandumban tette közzé a pesti lapokban, hogy ők bizony nem tekintik árulónak.
Amúgy furcsa egybeesése a sorsnak, hogy a honvédhadak főparancsnoka élete legnagyobb katonai diadalának, vagyis Buda bevételének az évfordulóján halt meg. Ugyanebben az évben, tehát 1916-ban halt meg a császári hadak főparancsnoka, vagyis I. Ferenc József is, akit akkor már évtizedek óta megilletett az apostoli magyar király titulusa.
És akkor most nézzük Rázga Pál pozsonyi evangélikus lelkész történetét, akiről annyit már említettünk, hogy vádaskodás nélkül, emelt fővel ment a vérpadra. Tudni kell róla, hogy nem sokkal a szabadságharc kitörése előtt a Pozsony megyei esperesség lelkészei és családtagjai számára nyugdíjintézetet létesített. 1846-ban így prédikált a szószékről: „Erőm, tehetségem a tied, szeretett gyülekezet; életem azonban a hazámé!”
Nem csoda tehát, hogy 1848-ban részt vett a pozsonyi nemzetőrség felállításában, amelyet aztán ¦túr és Hod¸a rabolva pusztító szlovákjai ellen vetettek be. A balul sikeredett schwechati csata előtt több száz pozsonyi önkéntest verbuvált a honvédsereg számára. Ekkor találkozott Pozsonyban Kossuthtal, a Schwechat felé tartó seregben pedig Görgeyvel, aki akkor a magyar hadak centrumának volt a parancsnoka. Itt szolgáltak a pozsonyi önkéntesek is.
A császár 1848 decemberében indította meg az ellentámadást, Pozsony nem sokkal később elesett. Sokan elmenekültek, de Rázga Pál maradt. Nem hagyta magára a gyülekezetét. Izgatás vádjával állították haditörvényszék elé, amely halálra ítélte. Kivégzése előtt így imádkozott: „Uram, ha lehetséges, vedd el tőlem a szenvedés kelyhét, de ne az én, hanem a Te akaratod szerint! Itt állok előtted, Uram, szemben a kelő nappal, s végigtekintek éltemen. Fájdalom vesz körül, de a lelkem nyugodt. Megáldok mindent, amit a szemem lát. Áldom Pozsony lakóit, drága közösségemet, áldom szegény, vétlen gyermekeimet, áldom szeretett nőmet, áldom a császárt – azokat is megáldom, akik elítéltek. Áldom drága hazámat, s kívánom, hogy mielőbb szabad és szerencsés legyen!”
Jezsó Ákos
::Nyomtatható változat::
|