Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 46
- Internetes alapozás
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Internetes alapozás
Simon Newcomb csillagásznak tulajdonítják azt a kijelentést, hogy a levegőnél nehezebb repülő szerkezeteket építeni lehetetlen. Biztosan mondták persze mások is, akikre aztán kijózanítóan hatott a Wright fivérek első repülése, mégpedig annyira, hogy a fenti kijelentés száz évvel később már az egyik legjobban hangzó reklámszöveg lett, noha saját korában valószínűleg komoly elméleti fejtegetések szolgáltak alapjául.
E sorok írója ennek tudatában bizonytalanul ragadott most billentyűzetet, hiszen tisztában van vele: minden leírt szava csak a pillanatnyi technológiai viszonyok között érvényes, és elég lehet pár év ahhoz, hogy akár az ellenkezője is igaz legyen. A trendek ugyanis az internet világában nagyon gyorsan változnak, noha a korszakváltás egyes lépcsőfokain felfelé haladva néha nagyon is jól kirajzolódnak.
Ha csak két szóval lehetne leírni a változások lényegét, akkor ez az „analógból digitális” lenne. Az analóg mindaz, ami a természetben van, a tapintható dolgok, a folytonos színátmenetek, a festék szétterülése a papíron. A digitális pedig ugyanezeknek a leképezése a kettes számrendszerbe, s ez a leképezés az emberi érzékelés hibahatárán belül adja csak élethűen vissza az információkat. Egyszerre esetleg mindössze kétszázötvenhat árnyalatban vagy képpontokra bontva egy kijelzőn.
A technológiai változásokon túlmenően azonban a tartalom is átalakul. Kezdve attól, hogy papíron általában többet olvasunk, mint képernyőn, az interneten nemcsak képi illusztrációkat lehet elhelyezni, hanem video- és hanganyagokat is. Már eddig is voltak e-könyv-olvasók, amelyek – vékony kis készülékek lévén – ugyanolyan könnyűek, mint egy papírkönyv, mégis több ezer kötetnyi információ fér el rajtuk. Az Apple iPadjére azonban már készült olyan interaktív mesekönyv, amelyben leesik a király fejéről a korona, ha a feje tetejére fordítjuk a gépet.
Némely elképzelés szerint a mai értelemben vett könyvek egyre inkább közeledni fognak a filmek felé, vagyis a szövegek mellé egyre gyakrabban társul majd olyan interaktív világ, amelynél már nem is lesz értelme statikus történetről beszélni, hanem az olvasói döntések fogják befolyásolni a megjelenített információkat, akár olyan szinten is, hogy ezek alapjaiban változtatják meg a történet alakulását.
Persze ki tudja, hogy mit hoz a jövő. Egyelőre még többnyire úgy fogyasztjuk a híreket, ahogyan ötven évvel ezelőtt tettük. Olvassuk az újságot, nézzük a tévét, hallgatjuk a rádiót. Vagy éppen ezek közül egyiket sem tesszük, de akkor is ott lógunk valamelyik netes híroldalon, ahol szövegek, mozgóképek és hanganyagok vannak, mintha csak összegyúrták volna az előző három médiumot. A hírek közvetítésének leghatékonyabb módja napjainkban még ez, és egyelőre nehéz elképzelni, hogy tartalmát tekintve miként változhat. Előbb-utóbb persze majd három dimenzióban élvezhetjük otthon a napi eseményekről készült összefoglalókat, de a tálalásuk minden bizonnyal a régi, jól bevált receptet követi majd.
Éppen ezért örvendetes, hogy a Protestáns Újságírók Szövetsége – a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskolával és az Evangélikus Élet szerkesztőségével karöltve – november 19. és 21. között olyan médiaműhelyt szervez, amelynek témája az on-line média lesz. Keresztény médiaszakemberek segítenek biztos alapokat építeni mindazoknak, akik szeretnének jártasak lenni az internetes tájékoztatásban. Most és a közeljövőben.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|