Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 46
- Ítélet nélkül
A vasárnap igéje
Szentháromság ünnepe után UTOLSÓ ELŐTTI (REMÉNYSÉG) VASÁRNAP – RÓM 14,7–12
Hozzászólás a cikkhez
Ítélet nélkül
Azelőtt szerettem autót vezetni. Az ember nézte, ahogy a szaggatott vonal végtelen kígyóként kanyargott a sebesség talpa alatt. A föl-le emelkedő útszél hívogatón avatott be a távolság titkaiba. Ma már csak a sebességhatárokat jelölő táblákat látom, melyek újabb és újabb büntetési csekkekkel fenyegetnek. A táj szépsége helyett az egyre rafináltabb mérőszerkezetekkel felfegyverzett rendőröket figyelem, nehogy puskavégre kerüljek. Tudom, hogy ez így van rendjén, vigyázni kell a biztonságra.
Miközben rajongva beszélünk a szabadságról, titokban élünk-halunk az olyan helyzetekért, amikor elveszik tőlünk a döntés kényszerét. Nosztalgiával emlegetjük gyerekkorunk feszített rendű táborait, a régi, azóta ezerszer átlépett szigorú normák világát, amely nyugodt biztonságérzetet teremtett. Komoly, sorsfordító döntéseink előtt elszoruló torokkal idézzük föl elrejtettségünk boldog emlékeit, amikor mások döntöttek helyettünk, és nem szorongatott a jó és rossz dilemmája.
A „mindent szabad” elmélete jól fest Ivan Karamazov filozófiai fejtegetésében, de már neki sem tetszik, amikor elveiből valódi, arcokhoz kötődő gyilkosság születik.
Persze mindig vannak, akik a szabad döntések bátor szörfösei. Kicsit irigyeljük őket, hiszen ismerjük a meghatározottságoknak azt a rendszerét, amikor szabadságunkat mások sorsáért érzett felelősségünk, belső eszméink maradéka tartja láncon. Ahogy ezt Presser Gábor énekli:
Mindegy, hogy mi is a póráz neve;
Szenvedély, Fizetség, Félelem.
Átvezet szépen az életen.
Te csak táncolj még,
táncolj még, akárcsak én!
Két lábra álltál, és óriás vagy,
még sincs erőd, hogy elszaladj,
hát csak táncolj még,
még, még, még!
Hát bámul a nép.”
Érezzük, hogy igaza van, szégyenkezünk is, de a valóság az, hogy a tánclépéseket legalább ismerjük, és a ritmus biztonságot ad.
A római gyülekezet dilemmáját a jelen levő vallási kultuszok okozták. Ez kivédhetetlen volt. Nem vettek részt a római vallásban, de a különböző evési szokások, amelyek az idegen szertartásokból fakadtak, elérték a kultuszban részt nem vevőket is. Ez olyan, mint ma annak a kérdése, hogy szabad-e karatézni egy gyereknek. Egy sor olyan embert ismerek, aki az ahhoz tartozó vallást idegennek tartja, de a sportot űzi.
Pál sem teszi könnyűvé a döntést. Nem azt mondja, hogy szabad vagy tilos, hanem azt mondja: a Krisztushoz kötöttség belül levő, személyes szabályokat ír. Nem azt mondja, hogy aki ezt vagy azt a szabályt követi, az már elérte a kereszténységet, tehát arról lehet megismerni, hogy ő jó keresztény, hogy mit tesz, hanem fordítva, a Krisztushoz való tartozás a lényeg. Ezt pedig senki nem tudja ellenőrizni. Így senki nem is ítélheti meg a másikat annak alapján, hogy mit tesz. Ugyanis a tettből nem következik egyértelműen az, hogy mi az indíték. Valaki ugyanazt a tettet bűnként cselekszi, míg másvalakit – pedig ugyanazt teszi – meg sem érint a vétek. Ez aztán végképp bizonytalanságot teremt, mit is kell tennünk. Kikerülhetetlen ugyanis a személyes Isten elé állás. Ebben dől el az, hogy ott és akkor mi a helyes.
Az elmúlt idők nagy hatású maratoni tévésorozata a Lost – Eltűntek. Egy repülőgép-szerencsétlenség túlélői egy szigeten rekednek, ahol nem a túlélés a legfontosabb kérdés, hanem mindegyikük egyéni sorsa. A hely ugyanis – valami sajátos erővel – szembesíti őket életükkel. Felfedezik, hogy valójában itt van dolguk, olyannyira, hogy amikor egy kis csapatnak sikerül hazajutnia, hamarosan rájönnek, hogy valódi helyük a szigeten van, és vissza kell térniük.
Akkor váltak elveszetté, amikor látszólag meglettek. Elveszettségükben vannak a helyükön. A sziget foglyul ejtette őket örökre. Csak ott dőlhet el számukra a jó és a rossz, a boldogság és a boldogtalanság kérdése. Nem az a kérdés, hogy mit tesznek, hanem az, hogy a szigeten maradnak-e, vagy sem.
Nem tudunk Krisztusnak élni, de ő nekünk él, emiatt visszavonhatatlanul más lett az életünk. Nem azáltal, hogy jobban tudjuk a szabályokat, hanem azáltal, hogy Krisztussal szembesülve kell döntenünk – szabályok nélkül. Nincsenek sebességet előíró tábláink, útközben kell jól megválasztanunk a haladásunk tempóját. A szabályok kihirdetése, megmutatása, betartása ünnepi, már-már liturgikus pillanat. Krisztus jelenléte hétköznapivá teszi a vele való találkozást. Keresztény cselekedetet végrehajtani hősi akció.
Krisztus hétköznapi jelenléte életünkben nem lesz mindig nyilvánvalóvá. A hit lelkünk mélyére húzódik, valami belső szobában kucorog, maga sem tudva, biztosan jót cselekedett-e. „A szabad akarat macerás dolog” – mondja Al Pacino Az ördög ügyvédjében. Márai Sándor pedig Isten felé forduló imádata közben is kétségeskedik saját hite felől. „Hiszek benne? Néha azt hiszem, csaknem frivolitás és túlbuzgalom hinni benne. Több és más Ő annál, semhogy hitem vagy tagadásom eldöntené kettőnk viszonyát.”
Ebből a páli levélrészletből nem fogjuk megtudni azt, hogy mi a jó, és mi a rossz. Mint ahogy életünkben sincsenek táblák – kivéve persze az utakon. Nagyobb dolog történt velünk. Megfertőződtünk a szabadság jó hírétől. Döntéseink esendősége magában hordozza a segítségkérés életformáját. Ugyanakkor kitárhatja szívünket azok felé, akiknek vergődését közelről látjuk. Ez a vergődés olykor éppen minket sebez meg, de küzdelme mélyebben zajlik, éppen ezért szánalomra és irgalomra méltó.
Isten Krisztus közelségéből látja ügyetlenkedésünket. Csak egyet nem ért: ha foglyul ejtett minket annak a boldogsága, hogy ő nem bírságoló Isten, hogy lehet, hogy mi még mindig készek vagyunk egymás rendőrei lenni?
Koczor Tamás
::Nyomtatható változat::
|