Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 39 - Árvíz után

Árvíz után

A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat a környező országokban bekövetkezett, emberéleteket is követelő árvizet látva létrehozta mobil segélycsoportját, amelynek az a célja, hogy az árvíz hazánkba érkeztekor a bajbajutottakon azonnal segíteni tudjon. Az árhullám augusztus 15-én érkezett Magyarországra, és csak 21-e után hagyta el a hazánkat. Nagyobb katasztrófa nem történt, de több ezer embernek igen kritikus időszakot kellett átélnie.

Azonnali segély a veszélyeztetett településeknek

Segélycsoportunk elsődleges feladatai közé tartozott, hogy felvegye a kapcsolatot azokkal a településekkel, amelyeket előreláthatóan hosszú napokig tartó védekezésre kényszerít az évszázados árvíz – mondta Nagy Ákos árvízi koordinátor. Szeretetszolgálatunk az árvíz idején két célcsoportnak nyújtott segítséget. Az egyik a gáton dolgozók, önkéntesek csoportja volt, akiket meleg étellel, teával, ivóvízzel látott el segélyszervezetünk. A másik a kitelepített lakosság, akinek tartós élelmiszert és ivóvizet biztosítottunk. Gyorssegélyben részesült többek között Budapest XXII. kerülete, Visegrád, Tát, Kismaros, Báta és Dunaszekcső.

Nehéz helyzetben a sződligeti értelmi fogyatékosok

Augusztus 19-én kétségbeesett segélykérés érkezett szolgálatunkhoz a sződligeti szociális otthon igazgatónőjétől. A gyorsan emelkedő dunai víz az otthon földszintjét, konyháját, kertjét és pincéjét néhány óra leforgása alatt öntötte el. Emiatt az otthon több mint 100 értelmi fogyatékos lakójának váltás ruha és személyes foglalkozási eszközök nélkül kellett elhagynia az épületet. Szeretetszolgálatunk élelmiszerrel, ágyneművel, alsó- és felsőruházattal, cipővel, foglalkozási eszközökkel segítette az intézmény lakóit. Az otthon megsegítésére nagyon sok felajánlás érkezett magánszemélyek részéről is. Ezúton is szeretnénk megköszönni minden egyes adományozónk és önkéntesünk árvízi segítségét.

Árvíz utáni helyreállítások

Az ár levonult ugyan, de rengeteg kárt és feladatot hagyott maga után. A családok visszaköltöztek otthonaikba, de az életkörülményeket vissza kell állítani az árvíz előttieknek megfelelően. Felméréseket végeztünk a károsult településeken a házakban keletkezett károk mértékéről és típusáról. Az elöntött házak kitakarításához a szeretetszolgálat első lépésként higiéniai és egészségügyi csomagokat állított össze és osztott szét a bajba jutott családok között. A kormány a biztosítás nélküli házak újjáépítését 70 %-ban fedezi, így sok helyen szükség van kiegészítő támogatásokra. A segélyszervezet – tervei szerint – építőanyag-egységcsomagokkal is segíteni kívánja a károsult házak rendbehozatalát.

Segítségnyújtás külföldön

Nem feledkezhetünk meg azonban a szomszédos országban élő bajbajutottakról sem. Munkatársaink előkészítették a segélyezést, melynek keretében Szlovákiában Besztercebánya környékén, Csehországban České Budéjovice térségében, Majdalena, Trebon, Roudne településeken nyújtunk segítséget a rászorulóknak. Szeretetszolgálatunk a Szlovák Diakóniával együttműködve hajtja végre az adományok eljuttatását.

MÖSZ Sajtószolgálat

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Tiszta oltár
Félelmeink
Szavakról, amelyek elérték a hallgatókat
Palackba zárt gondolatok az utókornak
Jézussal a csúcson Tatabányán
Dr. Nagy Gyula ny. püspök köszöntése
Lelkészházaspár új szolgálati helyén
Ötszörös ünnep Albertiben
Templomszentelési ünnep hétköznap
LVSZ-tanácsülés, Wittenberg
Az ökumené eredményei és kérdései
Első MEKDSZ-táborom
In memoriam: Balogh János
Mégiscsak szót értünk egymással
Roszík Mihály: "...Gond és félelem el nem ér..."
Látogatás a Magyar Rádióban
A Kulturális Örökség Napjai
Vandálok az Ótemplomban
Árvíz után
Rádiómisszió
Vándorlások
A lelkész karbantartása
Evangélikusok a Kossuth-mauzóleumnál
Kossuth-ünnepség Nyíregyházán
Hol konfirmált Kossuth Lajos?
A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium hagyományai a Kossuth-évforduló kapcsán
A leghívebb magyar
A tótkomlósi szeretetotthon "útra kelt" - avagy kirándulás Ópusztaszerre
Bibliodráma és bableves