Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 6
- Teológiai szeminárium Augsburgban
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Teológiai szeminárium Augsburgban
"Halál, gyász és túlvilágról alkotott elképzelések a Bibliában és környezetében" - ez volt a témája annak az Augsburgban megrendezett szemináriumnak, melyen az Evangélikus Hittudományi Egyetem Ószövetségi Tanszékének vezetője, dr. Hausmann Jutta professzor, dr. Varga Gyöngyi tanársegéd, valamint a tanszék jelenlegi doktoranduszai és néhány teológushallgató vettek részt. Az alkalomra január 16. és 18. között az Augsburgi Egyetem Biblikus Teológiai Tanszékének, a müncheni Ludwig Maximilians Egyetem Evangélikus Egyetemi Gyülekezetének és a budapesti Evangélikus Hittudományi Egyetem Ószövetségi Tanszékének az együttműködése jegyében kerülhetett sor. A szemináriumot dr. Petra von Gemünden professzor, dr. Peter Marinkovic lelkész és dr. Hausmann Jutta professzor készítették elő és vezették.
Az egyes témakörök feldolgozása előzetes felkészülésen alapult, és referátumok meghallgatásával, azok közös megvitatásával, illetve csoportos szövegfeldolgozással történt. Az első napon azzal foglalkoztunk, milyen formában és milyen képekkel szól az Ószövetség a halálról, mit tudhatunk meg a temetkezési gyakorlatról és a Seol problematikájáról, a kollektív és individuális feltámadás kérdéséről, továbbá hogy a túlvilági várakozás milyen kezdeti nyomait találjuk Ézsaiás és Dániel könyvében, illetve hogy ez hogyan fejlődött tovább az intertestamentális korban. A második napon a mezopotámiai, egyiptomi, szíriai-föníciai és a misztériumvallások halállal kapcsolatos sajátos elképzeléseit és az azokhoz kapcsolódó szokásokat vettük sorra. A harmadik napon az Újszövetség világába léptünk. A következő témák szerepeltek hangsúlyosan: a szadduceusok kérdése a szinoptikus evangéliumokban, az eszkatológiában fellelhető eltérések a páli iratokban, valamint a jelen és jövő idejű eszkatológia kérdése János evangéliumában. E három nap több volt, mint információszerzés vagy a halálról alkotott elképzelések egybevetése. Szembesített minket azzal is, hogyan gondolkodunk mi a halálról, a gyászról, és milyen elképzeléseink vannak a túlvilágról. Jelen sorok írója talán a többi résztvevő nevében is szól, amikor megosztja az olvasókkal azon jó tapasztalatát, hogy kellő nyelvismerettel és alapos felkészültséggel bátran képviseltethetjük magunkat a teológia tudományának művelői között - nemzetközi szinten is.
A szeminárium az elméleti előkészítése volt annak a párizsi tanulmányútnak, amelynek során a Louvre keleti, egyiptomi és antik görög gyűjteményeit tekintjük meg. Az értékes és érdekes műkincsek várakozásaink szerint elevenné teszik majd számunkra azt a világot, amely számtalan szállal kapcsolódik a Bibliához.
Péter Attila
::Nyomtatható változat::
|