Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 6
- Erősíteni kell a lélek gyertyalángját
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Erősíteni kell a lélek gyertyalángját
| Nevelés közben |
Diákjai, kollégái köszöntötték örömteli szívvel a győri Öregtemplomban Ámon Andrásnét, aki több évtizedes csendes és termékeny szeretetszolgálatáért a közelmúltban Solt Ottília-díjat kapott. A győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ rajz szakos tanára munkája elismeréseként az oktatási minisztertől vette át a kitüntetést. A jeles alkalomra a minisztériumba két tanítványa, Fekete Zsófia és Miklós Dániel, valamint az iskola igazgatója, Hallgatóné Hajnal Judit kísérte el a pedagógust.
Az 1997-ben elhunyt szociológusról elnevezett kitüntetéssel olyan pedagógusok munkáját ismerik el, akik támogatják a szociálisan és mentálisan segítségre szorulókat, és küzdenek a diákok hátrányos megkülönböztetése ellen. Ámon Andrásné 1971 óta tanít. A hajdan, gyermekkorában élvezettel "gyakorolt" játékból örömteli hivatás, sajátos misszió növekedett.
- Csodálatos magyartanárom, Z. Szabó László egyszer azt mondta nekünk: "Lányok, csak úgy szabad tanítani a magyart, hogy megálljon a levegő." Nos, én ezt az intelmet próbálom megvalósítani a rajztanításban - mondta érdeklődésünkre a kitüntetett. - Minden gyerekben ott a gyertyaláng, egyiknél gyengébben, másiknál erősebben világol, de mindegyikük egy-egy egyéniség. Ezért nem lehet uniformizálni a feladatokat sem, ezért kell - feledve a tömeget - megtalálni az utat lélektől lélekig. Mindig figyelembe kell venni a gyerekek érdeklődését, vagyis azt a pedagógiai tényt, hogy diákjaink "visszatanítanak". Érezni-érteni kell ezt a lángot, szelíd szeretettel élesztgetni, növeszteni. Ennek eredményeként már egy-egy tekintetből, papírra vetett vonalból meg tudom állapítani, hogy a gyereket érdekli-e a rajz, vagy éppen azt, hogy mivel foglalkozik szívesen. Nagyon örülök, hogy szeretik az óráimat, boldogan járnak a szakkörömre. Tanítványaim megnyílnak előttem, megosztják velem önmagukat. A bizalomért cserébe másként köszönnek a folyosón, másként mosolyognak rám, ha meglátnak.
Hogy miből táplálkozik ez a kifogyhatatlan forrás? Ámon Andrásné szerint a rajz, a művészet szeretetéből, azokból az érzésekből, amelyekkel megajándékozza az irodalom, a zene - ezt az óráin tovább is adja -, és nem utolsósorban az Istenbe vetett rendíthetetlen hitből, amelyből naponta építi lelkét, amellyel csendes alázattal tudja viselni a rámért megpróbáltatásokat.
- Nagyon sok szeretetet kaptam a gyerekektől. Ha nyugdíjba megyek, akkor is szeretnék szakkört, a nyári szünetben pedig az édesanyámtól örökölt házamban egy alkotótábort, egy lélektől vezérelt képzőművészeti szabadiskolát tartani nekik, hiszen arra kértek: ne hagyjam el őket!
Hallgatóné Hajnal Judit igazgató szerint Ámon Andrásné személyes varázsával, soha nem lankadó figyelmével, elkötelezettségével, szakmai tudásával, végtelen türelmével, önzetlen szeretetével ott is képes a csodára, ahol más felnőttek kudarcot vallanak. A rábízottak közül számos tanítványa ért el rangos helyezést a nemzetközi és a hazai rajzpályázatokon. "Éva mégsem ezekre a legbüszkébb, hanem arra, ha azt látja, hogy >>a gyerekek felfedezik, megtapasztalják a körülöttük látható és láthatatlan szépséget, harmóniát<<".
Ámon Andrásné néhány éve tragikus körülmények között veszítette el egy évtizedig várt, egyetlen, középiskolás korú gyermekét, aki - édesanyja tehetségét örökölve - sokat és kiválóan rajzolt. A feldolgozhatatlannak tűnő tragédiát követően Évát tanítványainak őszinte szeretete és aggódása "segítette" ismét munkába. Ezt a nem mindennapi ragaszkodást bizonyították Fekete Zsófia szavai is, aki az Öregtemplomban köszöntötte a kitüntetettet.
- Hogy milyen a rajzóra vele? Úgy kezdődik, mint a többi: zajong az osztály, van, aki a szünetben megkezdett történetét fejezi be, van, aki éppen a szendvicsét majszolja. Aztán belép Éva néni, nyugodtan, derűsen, mosolygósan, és elmagyarázza a feladatot. Mindenki nekiáll, néha hallani még innen-onnan gyerekhangokat, aztán lassan elcsendesedik az osztály, csak a ceruza surranását lehet hallani. Később már az sem hallatszik: hirtelen megtelik a terem színnel, fénnyel. Megtörténik a csoda: Éva néni mesél, mi alkotunk. Azt mondják, hogy egy kép ezer szóval ér fel. Ő megtanított bennünket arra, hogy értsük ezt a "beszédet", és használni tudjuk a színek, fények, vonalak nyelvét.
Gülch Csaba
::Nyomtatható változat::
|