Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 6 - Heti útravaló

Nem a magunk igaz tetteiben, hanem a te nagy irgalmadban bízva visszük eléd könyörgéseinket. (Dán 9,18)

Hetvened hetében az Útmutató reggeli igéi az irgalmas Isten mindenkinek szóló elhívásáról és az ő szolgálatát önként vállalók jutalmáról, az örök életről szólnak. Ez a jutalom Isten ingyen kegyelme. Dániel is ebben bízva fohászkodik vezérigénkben. A vasárnap evangéliumában (Mt 20,1-16a) az is fontos üzenet, amely a 16. versben csak a Károli-fordításban olvasható: "Mert sokan vannak a hivatalosak, de kevesen a választottak." (A Vulgata ugyanis Mt 22,14-ből ide is beilleszti ezt a mondatot.) Az utolsókból elsőkké lett szőlőmunkások is teljes bért, azaz örök életet kapnak Istentől jutalomként. De ez ne legyen ok arra, hogy azt gondoljuk: elég, ha csupán életünk utolsó szakaszában állunk Isten szolgálatába! Ő ma is mindenkit hív és vár: "Menjetek ti is a szőlőbe!" (Mt 20,7) De aki nem küzd (nem akar részt venni az Úr munkájában), annak esélye sincs arra, hogy elnyerje a hervadhatatlan koszorút (1Kor 9,25). Zákeus is még aznap megkapta a jutalmát, amikor örömmel befogadta Jézust: "Ma lett üdvössége ennek a háznak." (Lk 19,9) Ézsau ellenpélda számunkra is: ha meg akarjuk látni az Urat, ne mondjunk le földi javakért az áldásról, az üdvösségről, mert később őt is "elutasították, mivel a megtérés útját nem találta meg" (Zsid 12,17).

Jutalmat szeretnél? Íme, három lehetőséget is kínál Jézus példaként az ő mai tanítványait befogadóknak (Mt 10,40-42). Isten ültetést és öntözést végző munkatársainak jutalma (a szőlőmunkásokéhoz hasonlóan) "nem olyan bér, amit az ember követelhet Istentől" (lásd a magyarázatos Biblia jegyzetét az 1Kor 3,8 után). Az Úr mindenkori tanítványaira azért jellemző ez a megállapítás: "hittek az Írásnak és a beszédeknek, amelyet Jézus mondott" (Jn 2,22), mert - a jeruzsálemi templomhoz hasonlóan - előzőleg ő megtisztíthatta szívüket és életüket. Böjtelő első hetében a mi elhivatásunk és Isten kiválasztásának kérdése azért kerül elénk, hogy meglássuk ennek végcélját: "Az ő munkája az, hogy ti a Krisztus Jézusban vagytok." (1Kor 1,30) Az ő "felvételi vizsgáján" mindenki megfelel, aki nem a maga igaz tetteivel, hanem semminek tudva magát az Úr irgalmával dicsekszik. S ezek a kiválasztottak csak ezt kérik: "Hogy téged bátran vallhassunk, / E földön néked élhessünk, / Mennyben aztán veled lakozhassunk!" (EÉ 366,7)

Garai András

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Vallomás a szent zenéről
Egymás terhét hordozva
Példaképek
Lelkészevangélizáció az északi kerületben
Felkészülés
Lelkésziktatás a hűség városában
Révfülöpön ülésezett a liturgiai bizottság
Szárnyasoltár a Deák téren
A titokzatos Pietro
Teológiai szeminárium Augsburgban
Panama múltja
Volt kántortanítóról neveztek el tantermet Soltvadkerten
Szebik Imre püspökünk 65 éves
Búcsú az
NYITOTT AJTÓ 1.
Erősíteni kell a lélek gyertyalángját
Fiatal egyháztörténész - világi egyetemről
Februári világnapok
Hálózati Dunántúli Harangszó
Elvonási tünetek
A csatorna
Az emlékév
Szamizdat
Bajza Józsefre emlékeztek szülőfalujában
Gyász, kérdőjelek, tanulságok
Ki lehet Jézus tanítványa?
Teológiai látásunk és értékelésünk a természet világáról
"Az lett a teremtmények neve. amit Ádám adott nekik" (1Móz 2,19-20)
"Szemeimmel tanácsollak téged"
A konyhaszék világgá megy
Fokföldi Ibolya szolgálata
Mary hálója
Miért fénylett Salamon töke?
Pontosítás
Hazafias versek szavalóinak versenye Orosházán
A pokol bugyraiban
Megtalálták Pozsonyban Pázmány Péter könyvtárát