Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 43
- Megújuló lelki kövek
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Megújuló lelki kövek
Az újjáépített rádi templom felszentelése
A rádi evangélikus templom rendkívül leromlott állapotáról 1995 óta készültek a szakértői felmérések. A teljes lebontástól a felújítás lehetőségéig több, egymásnak ellentmondó szakvélemény is született. Miközben szakemberek, statikusok, geológusok keresték a megoldást, a rádiak a sok bizonytalanság ellenére elhatározták, hogy belevágnak a templomfelújítás eleinte kilátástalannak tűnő feladatába. Elszántságukat és kitartásukat teljes siker koronázta: D. Szebik Imre püspök október 16-án hálaadó ünnepi istentisztelet keretében szentelhette fel az újjáépített rádi templomot. A szentelés szolgálatában Detre János esperes és ifj. Detre János, a gyülekezet lelkésze segédkezett.
A rádi leánygyülekezet templomfelújításának esete példaadó és precedensértékű egyházunkban. Amikor az egyházközség vezetői – a váci anyagyülekezettel együtt – elkezdték keresni a tatarozás költségeihez szükséges anyagi forrásokat, még maguk sem gondolták, hogy nem azon a megszokott módon jutnak majd hozzá a kívánt összegekhez, ahogyan általában az anyagi támogatásra szoruló gyülekezeteink.
Az egyházközség kárpótlási igényt nyújtott be az egykori iskolájára és tanítói lakására. 2003-ban tizenkilencmillió forinthoz jutottak, amelynek nagy jelentősége volt az indulásnál. Ahogy az lenni szokott, egyházunk gazdasági bizottságához nyújtották be kérelmüket, amelyben segítséget kértek a templom felújításához. 2004 márciusában azt a választ kapták, hogy kérvényüket anyagi forrás hiányában nem tudják támogatni, de amennyiben a EU SAPARD vidékfejlesztési pályázatán elindulnak, és támogatást nyernek, a szükséges önrészt – a beruházás huszonöt százalékát – az országos egyház pénztára biztosítja.
A gyülekezet vállalta a pályázat összeállításának költségeit. A budapesti Hydea Kft.-t bízták meg, melynek segítségével a több száz oldalas pályázati anyag rekordidő alatt készült el: 2004. április 8-án benyújtották a teljes dokumentációt. Augusztus végén kapták a jó hírt, hogy pályázatukkal bruttó hatvannégymillió forintot nyertek, és ezzel történelmet írtak: a rádi az első evangélikus gyülekezet, amely európai uniós pályázati támogatással jutott hozzá a renováláshoz szükséges anyagi forráshoz. Az egyházi költségvetés éves tervezése szempontjából ennek óriási jelentősége van, mert minél több egyházközséget bátorít fel a rádi leánygyülekezet sikere, annál több pénzt csoportosíthat át az egyre nehezebb helyzetben lévő országos egyház az egyéb fontos területek támogatására.
- október 26-tól 2005. szeptember 30-ig négy szakaszban zajlottak az újjáépítő munkálatok. Az utolsó fázisban már a gyülekezet tagjai is bekacsolódtak anyagi áldozattal és kétkezi önkéntes munkával egyaránt. A rádiak közel négymillió forintot tettek a pályázati pénz mellé.
- Szebik Imre 1Kir 9,1–3 alapján tartott igehirdetésében kiemelte, hogy Isten hajlékának fáradságos munkával történő felújítása nagy örömre ad okot, de ennél is fontosabb, hogy e helyeken az igazi megújulás, a szívek újjászületése is megtörténjen. Isten háza akkor teljesíti be feladatát, ha a templomfalak kövei között épül és megújul a lelki templom is, melyet a Krisztus-követő hívek élő kövei alkotnak.
A hálaadó istentisztelet ünnepi díszközgyűléssé alakult át, amelyen ifj. Detre János részletesen ismertette a felújítás történetét és legfontosabb adatait. A köszöntésre felkért vendégek között felszólalt az újjáépítés kivitelezését koordináló Baksa és Társa Kft. ügyvezetője, a korábban több egyházi referenciamunkát irányító Baksa Attila is, aki – amellett, hogy büszkén mutathatta a kifogástalanul végzett munka eredményét – hitéről is bizonyságot tett a gyülekezet előtt.
- Szebik Imre köszöntő szavaival arra kérte a rádiakat, akik tanúságot tettek rátermettségükről, Isten iránti hűségükről, egyházuk iránti szeretetükről, áldozatkészségükről és töretlen hitükről, hogy szeressék újjáépült templomukat, és éljék át újra és újra, amit Isten ígért Salamonnak, amikor a jeruzsálemi templomot szentelték fel: „Megszentelem ezt a templomot, (…) hogy ott legyen az én nevem mindörökké. Ott lesz a szemem és a szívem is mindenkor.” (1Kir 9,3)
Petri Gábor
Regionális hozzárendelés:
Rádi Evangélikus Leányegyház
::Nyomtatható változat::
|