EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 43 - Oltalmazó szárnyak védelmében

Kultúrkörök

Hozzászólás a cikkhez

Oltalmazó szárnyak védelmében

Budapesten járunk 1944–45 telén. A német megszállás és a város ostroma alatt néhány rendkívüli, elhivatott, önzetlen és bátor ember nem a saját vagy szerettei életének a megóvásán fáradozik, hanem egyetlen célért küzd: hogy mentse azokat a zsidó gyermekeket, akikre a biztos halál várna. Otthont teremtenek nekik – a szó szoros értelmében, vagyis nemcsak fedél kerül a gyerekek feje fölé, hanem jó szóban, szerető gondoskodásban, imádságban is részük van. S hogy mindez hogyan történt a háború pusztította városban? Az események egyik főszereplőjének a közelmúltban megjelent könyve felidézi a sorsfordító napokat-heteket.

Bartosné Stiasny Éva Háborúban békességben – A Bogár utcai gyermekotthon lakóinak csodás megmenekülése című kötete egyszerre páratlan kordokumentum, megrendítő és fölemelő olvasmány. Sztehlo Gábor evangélikus lelkész és társai, köztük „Éva nővér”, a könyv szerzője emberfeletti erővel álltak helyt a bombázások, légoltalmi riadók idején, amikor az ostromlott város lakói éheztek, fáztak, amikor sokak egyik percről a másikra váltak otthontalanná… Mi indította őket erre? Hogyan bírták? Miként zajlott a mentőakció? Erről szól a kötet.

Stiasny Éva, a ’44-ben fiatal tanárnő és hitoktató a Fasorból már ismerte Sztehlo Gábort. Ezen ismeretség révén került a rózsadombi, Bogár utca 29. szám alatti villába, ahol 1944 novemberétől előbb Benes Lujza gyógypedagógus mellett, majd az ő távozása után egyedül vezette a félszáz gyermeknek otthont adó intézményt. Éva néni írni-olvasni is tanította a gyerekeket; a tanulás után, amíg a háborús helyzet engedte, a kertben játszottak, vagy kis színdarabokat tanultak egymás szórakoztatására – és a félelem, szorongás elűzésére… Éva néni emellett élelmiszerről, ruháról, takaróról, kiságyról is gondoskodott védencei számára.

Néhány részlet a könyvből. „Sötétedés után jöttek a beutalóval a könnyes szemű hozzátartozók, és bizalommal adták át nekünk riadt gyermeküket. Mi pedig arra törekedtünk, hogy a gyerekekben ne legyen félelem. Hogy érezzék: édesapjuk, édesanyjuk helyett most mi vigyázunk rájuk.” (22. o.) „Vacsora után mindig elcsendesedtünk: egy-egy mondatos imádságban kértük, hogy a Mindenható vigyázzon apura, anyura, majd közösen rámondtuk: »ámen«. Befejezésül a Finnországból hazánkba került, csodálatos svéd esti éneket énekeltük: »Ó, terjeszd ki, Jézusom, oltalmazó szárnyad…«” (25–26. o.)

A karácsonyt a kis közösség még a Bogár utcában ünnepelte, ám a közeledő front csatatérré tette a környéket. Indulni kellett, mert tűzvonalba került az otthon is. „Bizony, az Úr kegyelme volt velünk” – írja a szerző arról szólva, miként sikerült 1945. január 3-án éjjel új otthonra találniuk. Éva néni és Sztehlo Gábor vezetésével a Légrády-villában, néhány utcával arrébb lett szállásuk. Budapest felszabadulásáig azonban még sok nehéz órát kellett átélniük pincében bujkálva, rettegve, hallgatva a léptek zaját, „ismerős hangok távolodását, majd az újak közeledését…” De Isten gondviselésébe vetett hittel, Jézus „oltalmazó szárnyai alatt” mindvégig sikerült a gyermekeknek és megmentőiknek kitartani, túlélni.

Manapság futószalagon gyártják az ifjúságnak a „példaképeket”, az üres kis sztárocskákat. Igazi, hiteles, értékes példaképeket nehéz, ám nem lehetetlen találni. Jézus azt mondja: nincs annál nagyobb szeretet, mint amikor valaki életét adja barátaiért. Sztehlo Gábor, Éva néni és társai valóban az életüket kockáztatták azért, hogy másokat megmentsenek.

A Jó Pásztor Misszió és a Nemzetközi Vöröskereszt segítségével ’44 októbere és ’45 februárja között több mint kétezren fordultak meg a harminc (!) otthonban. A Bogár utcaiak csodás megmeneküléséről szóló kötet hadd hirdesse hát Isten dicsőségét és az üldözött zsidó gyermekeket mentő felnőttek áldozatos cselekedetét.

Kőháti Dorottya


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
Tartalomjegyzék
Élő víz
A számon kérő Isten
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
„Luther-rózsa-füzér”
Tamás-mise Budavárban
Az első lelkésziktatás Piliscsabán
Új közösségi ház – gyarapodó falu
Megújuló lelki kövek
Az elhurcoltak reménysége
„Az egyháznak csak Jézus a fundámentoma”
Keresztutak
Debreceni meghívók
Női konferencia
Szabadságban, de hogyan?
Nem csak tanácskoztak
Akik „átimádkoznak” a kínai nagy falon
Médiakonzultáció
Evangélikusok
A „genfi zsoltáros”
e-világ
Misszió a világhálón Rákoskeresztúrról
Keresztény szemmel
Negyvenkilenc év után
Hol lakik az Isten?
A hét témája
Dél-Korea példája
evél&levél
A diakóniai teológia közelmúltja és a jövő teológiája a magyar evangélikusságban
Válasz a Pátkai-levélre
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
A szakrális határán
Együtthatók Békásmegyeren
Oltalmazó szárnyak védelmében
Geert Mak: Európában
Déli harangszó
A vasárnap igéje
Intő vagy cinkos?
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Zsoltárhangra komponált bosszúvágy?
Szószóró
Keresztény alternatívák – alternatív kereszténység
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2005 43 Oltalmazó szárnyak védelmében

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster