Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 46
- Dallamról dallamra
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Dallamról dallamra
„Hogyan »öröklődik« egy gyülekezeti ének évszázadról évszázadra?” – e kérdéssel vezette fel dr. Finta Gergely egyetemi adjunktus, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Egyházzenei Tanszékének vezetője az ünnepi tudományos ülés egyik előadójának, dr. Ecsedi Zsuzsanna zenetanár-egyházzenésznek az előadását.
– Hogyan fordult a figyelme épp e kérdés felé? – kérdeztük az előadót referátumának elhangzása után.
– A magyar tudomány ünnepe alkalmából rendezett konferencián a magyarországi kottás énekeskönyvekről szóltam. Finta Gergely vélhetően azért ezt a témát bízta rám, mert a doktori értekezésemet Luther-énekek a magyar evangélikus énekeskönyvekben címmel írtam a Zeneakadémia egyházzenei doktori iskolájában. Amikor elkezdtem mélyrehatóbban foglalkozni a magyar evangélikus énekeskönyvekkel, akkor – eredetileg – a teljes 16–17. századi korálanyagot szerettem volna feldolgozni, de be kellett látnom, hogy ez hatalmas mennyiség. Így végül „csupán” a Luther-énekekre szorítkoztam. Ekkor kezdett el érdekelni ez a nagyon érdekes téma, hogy miként őrződik meg vagy változik egy-egy szöveg vagy dallam az évszázadok során.
Egyébként valamelyest erre, egy-egy gyülekezeti ének „változásának” lehetőségére láthattak példát mindazok, akik eljöttek a tanácskozás délutánján a zuglói evangélikus templomban tartott „örömzenélésre”, a korálünnepre. Itt régi, jól ismert dallamok különböző, klasszikus és modernebb feldolgozásban szólaltak meg, többek között a Stella énekegyüttes, a teológusok énekkara vagy épp kelenföldi zenészek közreműködésével.
– A korálünnepen a gyülekezeti énektanulást segítő Wulfné dr. Kinczler Zsuzsanna egy készülő kóruskottára utalt. Kérem, mondjon erről néhány szót!
– Herbert Wulfnak, a neves német egyházzenésznek, Kinczler Zsuzsanna férjének tartozunk érte köszönettel, aki harmonizálva a legfontosabb korálokat, egy énekkaroknak szóló háromszólamú gyűjteményt állított össze. Az említett kiadvány reménység szerint hamarosan meg is jelenik, segítve kórus és gyülekezet közös vagy váltakozó éneklését.
– Áruljuk el olvasóinknak, hogy létezik egy olyan projekt is, amelyet az Ön neve fémjelez, és lapunkhoz, az Evangélikus Élethez is köze van…
– Terveink szerint a jövő esztendőben indulna egy sorozat a lap hasábjain, amely minden héten az istentisztelet központi énekével, a graduálénekkel foglalkozna, lehetővé téve, hogy gyülekezeti tagjaink jobban megismerhessék evangélikus énekkincsünket.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|