Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 40 - Volda és Nyírtelek „ébredése”

Volda és Nyírtelek „ébredése”

A norvégiai Molde városa repülőgéptávlatból – középen a székesegyház, a püspökszentelés helyszíne
Miután Budapest és Nyíregyháza között megépült az autósztráda, ezt a távolságot két és fél óra alatt meg lehet tenni autóval. A Molde és Volda közötti távolságot, amely ennek kevesebb mint fele, majdnem kétszer annyi idõ alatt. Norvégiában azonban ez nem újság, fõleg azon a területen nem, ahol ez a két város fekszik.

Volda a fjordvidék, Møre og Romsdal megye déli részén fekvõ, hét-nyolcezer lakosú egyetemváros, ahol iskolaidõben még két-háromezer fiatal él. Nyírtelek és Volda több mint egy éve kezdett el érdeklõdni egymás iránt.

Tavaly szinte egy idõben fogalmazódott meg a két gyülekezetben a partnerkapcsolat igénye. A norvégok a kerületükben a külkapcsolatokért felelõs személyt keresték meg. Õ nagy örömmel vette püspökünk tájékoztatását, amelyben gyülekezetünk kérése is szerepelt, nevezetesen hogy a Norvég Alap-pályázathoz együttmûködõ partnert keresünk.

Isten keze munkája van az egymásra találásunkban – mondta Grethe Hallaråker, a gyülekezet felügyelõnõje, aki férjével, Peter Hallaråkerrel (együttmûködési bizottságuk vezetõjével), Svein Kvamsdal lelkésszel és az Olsvold házaspárral látogatta meg ez év elején gyülekezetünket. Elmondásuk szerint sok élménnyel tértek haza, és alig várták az újabb találkozás lehetõségét.

Az a terület, ahol Volda is fekszik, a múlt századi evangélikus ébredés központja; ez még most is megmutatkozik a gyülekezetnek és környezetének az életében. Jól együttmûködnek az ébredési mozgalmakkal, a városban több imaház is mûködik, amelyekben a gyülekezethez tartozó házi imacsoportok tartják összejöveteleiket. Házigazdánk – nyugdíjas középiskolai igazgató – elmondása szerint hosszú stagnálás után növekedõben van a látogatottságuk.

Az ifjúság körében népszerû a KIE-központ, amelyet a helyi gyülekezet is használ. Ottjártunkkor norvég–magyar estet tartottak, amelyen a két gyülekezet kapcsolata állt a középpontban. Úgy tûnik, hogy együttmûködésünk elsõ gyümölcse az ifjúsági munkához kötõdik majd, ehhez lelkes támogatóra találtunk a gyülekezet vezetõ lelkészének és esperesének, Evy Kvamsdalnak a személyében.

Györfi Mihály

Elvárások – kihívások
A Második thesszalonikai levél – a rend
Kis tükörben a hittudomány
Pápa újra esperesi székhely
Tabi hálaadás
Hálaadás a teremtés ajándékáért
Átadták a bonyhádi gimnázium régi-új épületét
Bibliodrámától néptáncig
Tízéves a kisdeákok óvodája
Lutheránus 500
Villámkonferencia
Volda és Nyírtelek „ébredése”
Biblia és kompmenetrend
Tíz perc szoli
„Most csak egy bögrém van, semmi más”
Választás úr és Úr között
A vallásszabadságért, a rabszolgaság ellen
Kinek a képmása vagy?
Jó jegy-e az 1-es?
Szüreti tál
A jövõ század papja
Urbán Ernõ
Friedrich Schwab erdélyi mûszerész, csillagász és rovarász emlékezete
Az út, amely ma is járható
Törjük a fejüket?
Bach-virtuóz Bostonban
Szokolay-õsbemutató
Fél század múltán
Rendet – de mibõl?
Hogyan legyek hasznos?
ÉnekKincsTár
A Sion hegyén, Uram Isten, tied a dicséret!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 40 Volda és Nyírtelek „ébredése”