Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 40 - Lutheránus 500

Lutheránus 500

Szeptember 16-án a világhálóra került egy rövid hír, amelybõl arról értesülhettünk, hogy egyházunkban megalakult a reformáció kezdetének ötszáz éves jubileumát, annak méltó megünneplését elõkészítõ bizottság.

Természetesen nem hivatalos emlékbizottságról van szó – hiszen egy ilyennek a megalakítását egyházi törvényeink szabályozzák. Pusztán annyi történt, hogy az egyháztörténészekkel és a Magyarországi Luther Szövetség vezetõivel kiegészült Gyûjteményi Tanács püspökeink és országos felügyelõnk elé tárta majd egy év alatt összegyûlt ötleteit, az eddigi elõkészületeket.

Egyházunk régebbi és közelmúltjának feldolgozása, bemutatása, a lutheri tanítás különbözõ modern formákban történõ, széles körû ismertetése, kiadványokkal, kiállításokkal kapcsolatos, illetve restaurálási tervek sokasága hangzott el az elsõsorban néhai id. Fabiny Tibor nevéhez kötõdõ, „alulról indult” kezdeményezés keretében.

Ittzés János elnök-püspök szerint le kell bontani azt a romantikus Luther-képet, amely sokakban ma is él. A történeti gondolkodás tisztultabb ismeretet, elmélyültebb – és nem csak negatív módon megnyilvánuló – identitástudatot eredményez. „Elõre Lutherrel!” Hatékony, gyülekezeteinket, életünket megújító programra van szükségünk.

Prõhle Gergely országos felügyelõ úgy vélekedett, hogy nem elég hatalmas restanciáinkat ledolgozni, egyházi életünk újradefiniálása legyen a cél. Jól meg kell találnunk az arányokat az emlékezõ-kegyeleti és a jövõbe mutató alkalmak között. A reformáció gondolatából akkor lehet, lesz valódi ünnep, ha képesek vagyunk egész egyházunkban, sõt az egész országban érvényesíteni. Mindenesetre a készülõdést idõben elkezdtük.

Fabiny Tamás püspök szerint az idei év váljon akár szimbolikus kezdetté; a visszaszámlálás elkezdõdött. Nagyon fontos az ügy korszerû kommunikációja, s ehhez elengedhetetlen lesz egy frappáns vezérgondolat.

Gáncs Péter püspök is a reformáció évének missziói lehetõségét emelte ki; különösen is hangsúlyozta, hogy nagy szükség van a lelkészek és a gyülekezetek megmozgatására.

Az elsõ „megmozgatási kísérlet” az alábbi felhívás, amelynek – elõre 2017 felé – nyilván lesz még folytatása.

– ZZS –

Elvárások – kihívások
A Második thesszalonikai levél – a rend
Kis tükörben a hittudomány
Pápa újra esperesi székhely
Tabi hálaadás
Hálaadás a teremtés ajándékáért
Átadták a bonyhádi gimnázium régi-új épületét
Bibliodrámától néptáncig
Tízéves a kisdeákok óvodája
Lutheránus 500
Villámkonferencia
Volda és Nyírtelek „ébredése”
Biblia és kompmenetrend
Tíz perc szoli
„Most csak egy bögrém van, semmi más”
Választás úr és Úr között
A vallásszabadságért, a rabszolgaság ellen
Kinek a képmása vagy?
Jó jegy-e az 1-es?
Szüreti tál
A jövõ század papja
Urbán Ernõ
Friedrich Schwab erdélyi mûszerész, csillagász és rovarász emlékezete
Az út, amely ma is járható
Törjük a fejüket?
Bach-virtuóz Bostonban
Szokolay-õsbemutató
Fél század múltán
Rendet – de mibõl?
Hogyan legyek hasznos?
ÉnekKincsTár
A Sion hegyén, Uram Isten, tied a dicséret!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 40 Lutheránus 500