Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 40 - Heti útravaló

Ember, megmondta neked, hogy mi a jó, és hogy mit kíván tőled az Úr! Csak azt, hogy élj törvény szerint, törekedj szeretetre, és légy alázatos Isteneddel szemben. (Mik 6,8)

Szentháromság ünnepe után a 20. héten az Útmutató reggeli és heti igéi felszólítanak: járjunk elhívásunkhoz méltóan, megszentelt életben! A háromszor szent Isten vezérigénkbeli „három kívánságának” ez az egymondatos indoklása: „Szentek legyetek, mert én, az Úr, a ti Istenetek, szent vagyok.” (3Móz 19,2; lásd 1Pt 1,16!) Kérjük a neki való engedelmesség megéléséhez: „Vezess parancsolataid útján, mert azokban gyönyörködöm.” (Zsolt 119,40; LK) Ezt jelenti reformátorunknak az Úr számára elkülönített lét: „Mikor Isten megigazított, akkor a Krisztus vérével mint váltságdíjjal a bűn hatalmából tulajdonává vásárolt meg. Az Istené vagyok, más szóval »szent« vagyok.” – „Nosza, istenfélő szent hívek, / Örvendezzetek az Úrnak…!” (GyLK 696,1) „Az az Isten akarata, hogy megszentelődjetek: hogy tartózkodjatok a paráznaságtól… Mert nem tisztátalanságra hívott el minket az Isten, hanem megszentelődésre” – tanítja Pál is (1Thessz 4,3.7). Jézus Urunk a farizeusoknak a házassági elválásra vonatkozó kérdésére Istennek a teremtéskor elhangzott igéjét idézi (lásd 1Móz 2,24!), és hozzáfűzi: „Amit tehát az Isten egybekötött, ember el ne válassza.” (Mk 10,9) Tanítványainak a házasságtörés bűnéről Isten eredeti akarata, nem pedig Mózes törvénye szerint foglal állást az Úr (lásd Mk 10,10–12!). „Én pedig azt mondom nektek…” (Lásd Mt 5,27–28.31–32!) Isten az ő választott népe számára elrendelte a szombat, a szombatév és évente három főünnep megszentelését: „Tartsátok meg mindazt, amit mondtam nektek!” (2Móz 23,13a) Apósa tanácsára Mózes bírákat állított, s „ezek tettek igazságot a nép között minden időben” (2Móz 18,26). Ő a nép szószólója maradt, és ügyeiket Isten elé vitte. Az Úr akarata szerint Izsák „feleségül vette Rebekát. Izsák megszerette őt…” (1Móz 24,67) A Sínai-hegynél Isten ezt az „ajánlatot” teszi: „…ha engedelmesen hallgattok szavamra, és megtartjátok szövetségemet, akkor ti lesztek az én tulajdonom… Papok királysága és szent nép lesztek.” S a nép egyhangú válasza: „Megtesszük mindazt, amit az Úr mondott.” (2Móz 19,5.6.8b) Ezt írja Péter is azoknak, akik élő kövekként, Isten élő igéje s a kegyelem csodája által a Krisztusban születtek újjá: „Ti azonban választott nemzetség, királyi papság, szent nemzet vagytok, Isten tulajdonba vett népe…” (1Pt 2,9) Képmutató módon készültek a páskabárány elfogyasztására azok, akik Jézust átvitték Pilátushoz; ők „maguk nem mentek be a helytartóságra, hogy ne legyenek tisztátalanokká, hanem megehessék a húsvéti vacsorát”. Előtte még gonosztevőként átadták az ártatlan Bárányt, mert mint mondták: „Nekünk senkit sincs jogunk megölni!” (Jn 18,28.31) A Prédikátor tanításainak summája: „Féld Istent, és tartsd meg parancsolatait, mert ez minden embernek kötelessége!” (Préd 12,13) Luther szerint: „Mindennél jobban kell Istent félnünk, szeretnünk s benne bíznunk!” (Kis káté) „Istenfélők, mily boldogok vagytok…” (EÉ 509,1)

Garai András

Elvárások – kihívások
A Második thesszalonikai levél – a rend
Kis tükörben a hittudomány
Pápa újra esperesi székhely
Tabi hálaadás
Hálaadás a teremtés ajándékáért
Átadták a bonyhádi gimnázium régi-új épületét
Bibliodrámától néptáncig
Tízéves a kisdeákok óvodája
Lutheránus 500
Villámkonferencia
Volda és Nyírtelek „ébredése”
Biblia és kompmenetrend
Tíz perc szoli
„Most csak egy bögrém van, semmi más”
Választás úr és Úr között
A vallásszabadságért, a rabszolgaság ellen
Kinek a képmása vagy?
Jó jegy-e az 1-es?
Szüreti tál
A jövõ század papja
Urbán Ernõ
Friedrich Schwab erdélyi mûszerész, csillagász és rovarász emlékezete
Az út, amely ma is járható
Törjük a fejüket?
Bach-virtuóz Bostonban
Szokolay-õsbemutató
Fél század múltán
Rendet – de mibõl?
Hogyan legyek hasznos?
ÉnekKincsTár
A Sion hegyén, Uram Isten, tied a dicséret!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 40 Heti útravaló