Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 05
- Elhúzódó rendszerváltozás
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Elhúzódó rendszerváltozás
E lap hasábjain az elmúlt hetekben élénk polémia alakult ki arról, hogyan is tekintsünk az egyházon belüli rendszerváltásra. Fabiny Tibor professzor a rendszerváltás megtörténtét abban a tényben igyekezett tetten érni, hogy Terray László kapta meg a nemrég alapított legmagasabb egyházi kitüntetést, az Ordass-díjat. Erre reagálva Gáncs Péter püspök óvott a fekete-fehér látásmódtól; ezt viszontválasz, majd jó néhány cikk, olvasói levél követte.
A hozzászólások általában azt az érvelést erősítették, mely szerint nem lehet éles határt húzni a pártállam és a demokratikus rendszer egyháza közé, a feketén-fehéren megfogalmazott kijelentések nem tükrözik a megnyilatkozók egyházképét, emlékeiket az 1990-et megelőző időszakról.
Igazából örülnünk kell annak, hogy egy ilyen vita az egyház hetilapjának hasábjain zajlik, hiszen épp ezáltal válhat nyilvánvalóvá, mennyire nem a hamis tekintélyelvűség vezérel egyháztagot, szerkesztőt, mennyire nem a magas méltóságból eredő autoritás vezeti a püspök tollát, azaz itt mindenképpen tetten érhetjük a rendszerváltozást – a maga ellentmondásosságában.
Az érzés ismerős: a hazai rendszerváltozás felhőtlen örömét kezdettől fogva számos kísérőjelenség árnyékolta be. Most, hogy hazánkat mindenféle gazdasági baj sújtja, hogy az állami vezetők tehetetlensége nyomán látványosan visszaestünk majd az összes rangsorban, hogy az állami eladósodás mértéke elérte az 1990 előtti szintet, ráadásul az az utódpárt kormányoz, melynek káderei sorában számos állampárti korifeust is találunk, hazai és külföldi elemzők gyakran merengenek azon, hogy vajon a rendszerváltozás címszó alatt mi is történt ebben az országban. Hova jutottunk húsz év alatt?
Persze már a kérdésfeltevés is lehangoló. Sajnos nem evidencia, hogy e sok viszontagságon átesett volt szocialista országban, ahol hamar kiépült a stabil, demokratikus intézményrendszer, amely ország immáron tagja az európai, transzatlanti szövetségi rendszernek, bizony más is van, mint politikai marakodás, elszegényedés, bizalomvesztés. A rendszerváltozás időszakára tekintve a történelmi távlat kialakulásával mintha nem tisztulna, hanem egyre kuszábbá válna a kép.
Teljesítmények megkérdőjeleződnek, tekintélyek elporladnak, teret nyer a „retróérzés”, vagyis az emlékezők ifjúkorának felidézésével egyre inkább eltűnnek a diktatúra kemény vonásai, s az „emberarcú szocializmus” nyájas tekintete néz vissza ránk, ha a múlt kútjába tekintünk. Némi nosztalgia persze érthető: ki ne emlékezne szívesen saját fiatalságára, a hetvenes évek elegáns budapesti belvárosára akkor, amikor végighajt a harmadik világ fővárosaira emlékeztető, lerobbant Kossuth Lajos utcán? A sztrájkoló vasutasokon bosszankodva ki ne vágyna olykor vissza a kádári konszolidáció kiszámíthatóan langymeleg állóvizébe?
Nagyon nehéz a pártállam időszakára, benne saját vagy közvetlen környezetünk életére azzal az elvi, erkölcsi következetességgel visszatekinteni, ahogy ezt a belső emigrációba vonuló Ordass püspök vagy a külső emigrációban élő Terray László példája nyomán tennünk kellene. A szükséges vagy annak tűnő kompromisszumok elfogadását balgaság lenne minden esetben a demoralizálódás jeleként láttatni. Az énáltalam átélt időszak kelenföldi lelkészeit hallgatva sem az volt az érzésem, hogy fekete-fehérben nézem az egyházi műsort, hanem az, hogy része vagyok egy színes, életerős, pezsgő gyülekezetnek, meghitt alkalmakkal, érdekes és magukkal ragadó beszélgetésekkel. Nem volt ez rejtőzködő egyház, ezek voltak a közösen megélt mindennapok, amelyeket nyilván beárnyékolt – többek közt – Ottlyk püspök sajátos személyisége, melyről egyházunk tényfeltáró bizottságának munkája nyomán valóban borzalmakat tudhatunk meg. Éles határ húzódott tehát az egyházi vezetők politikai lojalitása és a valós gyülekezeti élet között.
E színes Magyarországon, ebben a színes kis egyházban már 1989 előtt is épp elég sok különböző világlátású, lelkiségű – bátrabb, ravaszabb, számítóbb, jámborabb, erkölcsösebb és romlottabb – hitsorsos élt együtt, akik elég különbözőek voltak ahhoz, hogy a saját teljesítményüket a másokéhoz viszonyítva – és persze leginkább manapság visszatekintve – bátor rendszerváltó kiállásként értékeljék, még akkor is, ha megválasztásukhoz az Állami Egyházügyi Hivatal engedélye kellett. De bármily fájdalmas is ezt magunknak bevallani, az a logika, mely szerint „ha nem én egyezem meg az elvtársakkal, akkor majd jön helyettem egy sokkal rosszabb”, demoralizált ugyan egy egész országot, de közösségeket, intézményeket, tudományos műhelyeket mentett meg a totális ellehetetlenüléstől. Magam is keresem a határt, hogy hol végződik az elvi következetesség vagy legalábbis a még vállalható pragmatizmus, és hol kezdődik a veszélyes relativizmus, annak minden erkölcsi és rendszerelméleti buktatójával.
Ha ma feltesszük magunknak a kérdést, hogy vajon hova jutottunk húsz évvel azután, hogy a vallásszabadság ismét kiteljesedhetett, a válasz nem sokkal szívderítőbb, mint az egész ország esetében. Mire mentünk a nagy szabadsággal? Mi a helyzet a népmozgalmi adatokkal? A lelkészképzés helyzetével? Az Evangélikus Élet példányszámának alakulásával? Hogy vezetné manapság az egyházat Ordass Lajos? Mi lett volna, ha a kommunista rendszer nem osztja meg az egyházat, ha Káldy és Ordass együtt szolgált volna? A történelmietlen kérdésekre választ keresve talán rábukkannánk néhány mai problémánk megoldására is.
Ralf Dahrendorf, a neves német szociológus szerint „egy politikai rendszert hat hónap alatt le lehet váltani, egy gazdasági rendszert hat év alatt át lehet alakítani, a társadalmi változáshoz hatvan év kell”. A demokratikus intézményrendszer húsz éve alakult ki hazánkban. A 21. század elejének egyházában mi, különböző hátterű, múltú, lelkiségű hazai evangélikusok együtt viseljük a múlt rossz kompromisszumainak következményeit, és adhatunk hálát egyházunk fennmaradásáért, elődeinkért, akik sokat tettek az evangélium ügyéért.
Demokratikus viszonyok között az egyház állapota miatt korholhatjuk ugyan a korszellemet, de gonosz külső erőkre nem foghatjuk gyengeségeinket. Ugyanakkor saját anyagi, intézményi felemelkedésünket sem külső forrástól kell várnunk. Isten kegyelméből és a magunk erejéből tudjuk csak megerősíteni szolgálatunkat.
És bár fontosnak tartom az intézményes és személyi döntésekben is megnyilvánuló rendszerváltozást, az igazi fordulatot akkor fogjuk megélni, ha az egymásért és önmagunkért viselt felelősség érzésének egyértelmű jeleit látjuk. Reménység szerint erre nem kell még negyven évet várnunk!
Prőhle Gergely
::Nyomtatható változat::
|