Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 05
- Egységkereső fiatalok egy szebb jövőért
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Egységkereső fiatalok egy szebb jövőért
Befejeződött az ökumenikus imahét
A magyarországi ökumenikus imahét hagyományosan ökumenikus ifjúsági istentisztelettel zárul. Ezt a hivatalos záróalkalmat 2006-ig minden évben a Lágymányosi Ökumenikus Központ (LÖK) kápolnájában tartották. A szervezők az esemény felekezetközi jellegét kívánták erősíteni azzal, hogy 2007-től forgó rendszerben, évről évre más helyszínen, más-más felekezet istentiszteleti helyén rendezik meg. A tavalyelőtt a Szilágyi Dezső téri református templomban és a múlt évben a kelenföldi evangélikus templomban tartott alkalom után idén a LÖK közvetlen szomszédságában található katolikus Magyar Szentek temploma adott otthont az ifjúsági imahétzáró istentiszteletnek január 25-én. Az Ökumenikus Ifjúsági Iroda (ÖKI), a Közös Pont Ifjúsági Misszió és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) Ifjúsági Bizottsága által közösen rendezett istentisztelet liturgiájában három keresztény felekezet fiataljai vettek részt.
A záróalkalom nyitányaként Pákozdi István budapesti katolikus egyetemi lelkész köszöntötte a templomban összesereglett „fiatalokat és kevésbé fiatalokat”. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy ez az esemény az ökumenikus imahetet nem zárja le, hiszen a közös ügyeinkért való imádság állandó folyamat. „Azért gyűltünk ma itt össze, hogy ismét együtt imádkozzunk a közös cél, a keresztény egység megvalósulásáért és azért, hogy minél nagyobb léptekkel, egyre gyorsabban haladjunk e cél felé vezető közös utunkon” – adta meg az ökumenikus alkalom alaphangját Pákozdi István.
Veszelka Tamás református egyetemi lelkész bűnvalló imádságban foglalta össze az idei imahét tematikáját, és utalt az imatémákat kidolgozó koreai keresztények sajátos nemzeti és politikai helyzetére. Az imában a koreaiak által választott ezékieli alapigében rejlő üzenetre irányította a hívek figyelmét: Isten kezében eggyé lesz az, ami egybetartozik, de a bűn következtében különvált.
Veszelka Tamás rámutatott az egyéni és közösségi megtérés együttes fontosságára, amely nélkül nem valósulhat meg bennünk és közöttünk a Krisztusban való teljes egység. „Széthúzásunk botránya miatt könyörgünk Istenhez bocsánatért és azért is, mert képtelenek vagyunk a megbékélés követeinek szerepét betölteni a világban” – hangzott a református ifjúsági vezető fohásza.
Az ökumenikus ifjúsági istentisztelet vendég igehirdetője Nagy Krisztián, az egri bazilika káplánja volt. Jn 17,7–11 alapján tartott igehirdetésében azt vizsgálta, igaz-e, és mennyiben igaz a mondás: „A fiataloké a jövő.” A világban működik egy olyan Lélek, amely egységre hívja a Krisztus-hívőket hitben, reménységben és szeretetben. Sok mai fiatalban megvan a fogékonyság a Lélek munkájának befogadására, és ez a jövőre nézve biztató jelenség. A mondás önmagában azonban nem igaz, mert a jövő Jézus Krisztus kezében van, és a világnak akkor van biztos jövője, ha a fiatalok meghallják a hit, remény, szeretet egységére hívó szót, és a mindennapi gyakorlatban is megélik, megvalósítják annak lényegét.
A különböző irányokból érkező keresztények számára az egységtörekvésekben rejlik a közös találkozási pont. Ezt is jelképezi számunkra a kereszt középpontja, valamint az a szimbolikus cselekedet, amely két, egymást keresztező fadarabot egy közös pontban rögzít. „Mi, akiket minden téren megosztottság jellemez, hogyan tudunk mégis egy irányba menni?” Nagy Krisztián szerint nekünk, akik ismerjük Jézus tanítását, az a feladatunk, hogy megmutassuk a világnak, mit jelent az egy hitben és egy közösségben megvalósított egység. Ahhoz, hogy világunk jövője biztosítva legyen, azokra a fiatalokra van szükség, akik rátalálnak magukban a krisztusi lélekre, és abból kiindulva fel tudják mutatni a jézusi lelkület cselekedeteit: képesek imádkozni és tenni a szegényekért, a nélkülözőkért, a bajba jutottakért, a háborútól szenvedőkért.
Körmendy Petra Kornélia, az evangélikus Egyetemi és Főiskolai Gyülekezet lelkésze az istentisztelet liturgiájába illesztett szimbolikus cselekedet jelentéséről és jelentőségéről beszélt a gyülekezetnek. Egy katolikus, egy református és egy evangélikus fiatal az ifjúsági ének alatt két faágat kötözött össze kereszt alakba a közös egységkeresés jelképes kifejezéseképpen. Az egész kereszténység egyetemes hitvallásának, az Apostoli hitvallásnak az elmondása közben a fiatalok a magasba emelték az idei imahét szimbólumává lett – Ezékiel próféta látomása által ihletett – faágkeresztet.
Az ökumenikus ifjúsági istentisztelet a Lágymányosi Ökumenikus Központban megrendezett szeretetvendégséggel és keresztény ifjúsági zenekarok koncertjével zárult.
P. G.
::Nyomtatható változat::
|