Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 05
- Kétszáz éve született Székács József, „az ország papja”
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Kétszáz éve született Székács József, „az ország papja”
Székács Józsefnek az Evangélikus Országos Levéltárban őrzött hagyatékában található egy boríték, amelyben névjegykártyák vannak: Tompa Mihály költő, Bajza József és Toldy Ferenc szerkesztők, Török Pál pesti református lelkész és püspök, Balassa János orvosprofesszor, br. Nicolics Péter szerb nagybirtokos, Von Duë svéd nagykövet, Ruttkayné Kossuth Lujza, br. Eötvös József kultuszminiszter és br. Podmaniczky Frigyes nevét olvashatjuk többek között a megmaradt kártyákon. „Madarat tolláról, embert barátjáról” – tartja a közmondás. Egy ember jelleméről sokat elárul, hogy kik a barátai, társadalmi helyzetéről, (el)ismertségéről pedig emberi kapcsolatait feltérképezve kaphatunk képet. A fenti névsor elárulja, hogy az orosházi tímármester fiát a politikai, gazdasági és szellemi elit tagjai is felkeresték.
Az 1809. február 2-án született Székács József élettörténete különleges, de nem egyedi. Tanítói, lelkészei, gimnáziumi tanárai szinte „kézről kézre” adták a tehetséges ifjút, akiből így végül nem az apja hivatását folytató tímármester, hanem lelkész, püspök, műfordító, akadémikus, szerkesztő, nem hivatalos egyházpolitikai tanácsadó, egyszóval „az ország papja” lett.
A kiemelkedés útja az iskoláztatáson keresztül vezetett: a mezőberényi gimnázium elvégzéséhez még az egész család anyagi támogatása kellett, a soproni líceumban már önmagát tartotta el Székács József, berlini és lipcsei tanulmányaira pedig a szerb uralkodói dinasztiával is szoros rokoni összeköttetésben lévő Nikolić családnál töltött házitanítói évek alatt összegyűjtött tőke adott lehetőséget. Az evangélikusság a 19. század első felében jól működő közösség volt, „felfedezte” a tehetséges fiatalokat, és biztosította számukra azokat a lehetőségeket (jó iskolák, kiváló tanárok, kapcsolati háló), amelyekkel kiemelkedhettek, és tehetségüket egyházuk javára fordíthatták.
Székács József „egygyülekezetes” lelkész volt. 1837. június 11-én választotta meg őt lelkészévé az újonnan megalakult pesti magyar nyelvű egyházközség, és harminckilenc évig, 1876-ban bekövetkezett haláláig szolgált itt. Harminckilenc év alatt Magyarország rendi államból polgári állammá alakult, Pest német kisvárosból magyar nagyvárossá, az ország gazdasági, politikai és kulturális központjává vált, az újonnan megalapított kis gyülekezet pedig az ország egyik legfontosabb egyházközsége, a legnagyobb egyházkerület központja lett.
Székács nemcsak kiválóan alkalmazkodott ezekhez a változásokhoz, hanem maga is aktívan részt vett bennük. Egyházpolitikai ügyekben először Mária Dorottya nádorné bizalmasa lett, 1848-ban a megalakuló polgári minisztérium tagjaival tárgyalt, az abszolutizmus idején a bécsi kormányzat képviselői is meghallgatták véleményét. A vegyes házasságok ügyében éppúgy állást foglalt, mint a protestáns unióval kapcsolatban, az egyházigazgatás átalakításában vagy az egyházi autonómia kérdésében. Az 1859-ben (éppen százötven éve) kihirdetett protestáns pátens elleni küzdelem evangélikus vezéralakja lett.
„Az ország papja” azonban mindenekelőtt gyülekezetének lelkipásztora volt. Méltó, hogy születésének kétszázadik évfordulóján a pesti gyülekezet kezdi el a megemlékezések sorát. Székács József 1872-ben azért mondott le tizenkét éve viselt püspöki tisztségéről, hogy gyülekezeti lelkészi feladatait maradéktalanul elláthassa. Harminckilenc esztendő alatt tizenöt-hússzorosára nőtt a gyülekezet, amely a hozzá tartozó elemi iskolákkal és gimnáziummal nem kevés feladatot jelentett. A „névjegygyűjtés”, a szerteágazó kapcsolatrendszer kiépítése nem öncélú karrierépítés volt Székács József részéről, hanem gyülekezetének és egyházának javát szolgálta.
Mind egyházának, mind pedig gyülekezetének meghálálta és megszolgálta a belé vetett bizalmat Székács József, „az ország papja”, az orosházi tímármester fiából lett lelkész és püspök.
A jelenleg használatos Evangélikus énekeskönyvből idézett két énekszöveget Székács József írta.
Kertész Botond
::Nyomtatható változat::
|