Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 05
- Ketten Isten szolgálóleányai közül
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Ketten Isten szolgálóleányai közül
Diakonisszák emléke Albertirsán
Írásomban két evangélikus diakonissza nővér, Hell Erzsébet (1891–1983) és Szűts Gáborné, Tilda testvér (1903–1987) életével szeretném megismertetni az olvasókat. Erzsébet festményei majd minden albertirsai család otthonában megtalálhatók, két jellegzetes témakörük: a virágos, orgonás csendélet és a Jézus az Olajfák hegyén jelenete. A képek művészi értékét nem áll módomban megítélni, de a helyiek szép számmal vásároltak belőle maguknak vagy ajándékozás céljából. A festményeken bibliai igék voltak, főleg az Újszövetségből.
Cikkemhez az információkat Mátrai Mihályné, Sziklai Mária és Muhari Mihályné szolgáltatta. Az ő útmutatásuk adja cikkem gerincét. Elöljáróban a diakonisszákról néhány gondolat.
A Fébé Evangélikus Diakonisszaegyesület (Fébé eredetileg a Pál apostol rómaiakhoz írott levelében szereplő nőtestvér, Krisztus követője, a tulajdonképpeni első diakonissza, görög nevének jelentése: „ragyogó”) 1924-ben Pauer Irma főnök asszony vezetésével alakult meg. Húsz testvérrel indult, számuk fokozatosan emelkedett, s a harmincas évek közepére elérte a száz főt. Konferenciáikat Piliscsabán tartották, feladataik az otthoni házimunka, a fafaragás, kézimunka, kórházi ápolás (főleg a Szent Margit Kórházban) voltak, gyülekezetekben lelkészek mellett szolgáltak, vasárnapi iskolát tartottak a gyermekeknek és bibliaórákat a felnőtteknek, betegeket látogattak. Egyenruhájuk hétköznap a szürke, ünnepnap pedig a fekete viselet volt. Otthonuk Budapest II. kerületében, a Hűvösvölgyben volt, a mozgássérült, fogyatékos gyerekek épületében.
Munkájuk a világháború alatt, 1944-ben megsokasodott: az éhező, árva gyerekeknek szállást adtak, étkeztették őket. 1951-ben az új politikai rendszer – a katolikus szerzetesrendekhez hasonlóan – feloszlatta a Fébét, a nővérek vagy ápolónőként helyezkedtek el, vagy visszatértek a szülőfalujukba, szülővárosukba.
Cikkem két szereplője közül Erzsébet 1938–39 táján, Tilda pedig két évvel később, 1941-ben érkezett Alberti-Irsára. A Dózsa György úti (a régi főúti) papírboltot működtették, amelyet a Kozma család ajándékozott a rendnek. Tilda Albertin szolgált, ott is építkezett, míg Erzsébet Irsán tevékenykedett. Az irsai lelkész kezdetben nem is nézte jó szemmel működésüket.
Erzsébet nyíregyházi születésű volt. Hűvösvölgyben szolgált hét évig a mozgáskorlátozottak intézetében, ekkor határozta el, hogy diakonissza lesz. Mivel volt kórházi gyakorlata, sok betegség gyógyítására tudott receptet adni, tudta, mely gyógynövény mely betegségekre alkalmazható. A cikkemben említett Zsuzsi néni (Mátrai Mihályné) férjének, Miska bácsinak a tüdejét diófalevél-teával erősítette fel.
A testvér testi-lelki segítséget adott a rászorulóknak, ügyes kezű volt, festményei árából spórolt pénzéből építette fel a házát a Kossuth Lajos utca 3. alatt. A házat Sipka Pál kőműves irányításával 1941-ben, az árvíz után építették. Az alapkőletételnél Bibliát helyeztek az alapba. A Kossuth utcai ház belső imatermében ima- és bibliaórákat tartottak. Erzsébet úgy képzelte, hogy a házát egyházi embernek adja el. Kívánsága teljesült, az irsai lelkész, Bárdossy Tibor az 1970-es évek közepén megvásárolta tőle, hogy a majdani nyugdíjas éveit itt tölthesse.
Tilda Budapesten lakott, a kelenföldi evangélikus lelkész felesége volt, akit egy év házasság után elveszített. Ezután határozta el, hogy diakonissza lesz. Vagyonos családból származott, modern szemléletű és gondolkodású volt, saját gépkocsival rendelkezett, megtanult vezetni, és szállította a feletteseit. A rend 1951-ben történt feloszlatása után a helyi kisszövetkezetben dolgozott, kötött, horgolt, így kapott nyugdíjat is, mivel nővérként nem volt rá jogosult. Erzsébet pedig az eladott festményei árából egészítette ki keresetét.
- táján kerültek Kistarcsára, az evangélikus otthonba, ahol a cikkemben említett Muhari néni néhányszor meglátogatta őket, takarított, mosott rájuk. Erzsébet 1983-ban bekövetkezett halála után Tilda visszakívánkozott Albertirsára, ahol a helyi szeretetotthonban élt 1987-ben bekövetkezett haláláig. Egyikük sem érhette meg, hogy 1991-ben a Fébé-egyesület újjáéledt, újjászerveződött. Sírjuk az irsai evangélikus temetőben található.
Cikkemmel, remélem, sikerült sokakban felidézni a két nővér tevékenységét, és emléküket tovább őrizzük, ápoljuk.
(Forrás: Albertirsai Híradó, 2008. augusztus)
Hodos Gábor
::Nyomtatható változat::
|