Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 05
- Lelkem költője, Ady: ismét ünnepellek
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Lelkem költője, Ady: ismét ünnepellek
Halálának kilencvenedik évfordulójára emlékezünk
Ünnepelni azt szokták – aki él. A holtakra emlékezni, elmúlásukon merengeni, róluk a jövendő korok számára mementót írni: ugye így „szokás”. Ez méltó, így illedelmes. De mit tegyünk azzal, aki testében elment ugyan, de ragyogó, felkavaró szellemében, páratlan zsenialitásában itt maradt?! Rabjává tesz költészetének, nyugtalanítóan, jelenvalóan megszólító, provokáló, kérdező, felrázó, lélekbe markoló. Teljességében máig megismerhetetlen, vonzásából mit sem veszítő, a mélyben rejlő vágyakat, kétségeket, felismeréseket felszínre hozó. Nem, nem kell mementó. Nem kell félni, és nem kell őt félteni attól, hogy elfeledik! Ady ekképpen – él. Ünnepelni jöjjünk, akik sorsról, életről, szerelemről, halálról, Istenről, mámorról, dacról, vágyról, temetők csendjéről és a vándor téli hold járásáról, egy különös nyáréjszakáról – s mi mindenről még – általa újat tanultunk. Ünnepeljünk, hogy egy fény bevilágított oda, azokba a feltáratlan szegletekbe, ahol Ady előtt még nem járt senki, s keveseknek lett volna bátorságuk és képességük látni és láttatni úgy, amint ő tette.
„Az utolsó reggelen…”
…nem így várta, a hideg, szürke, januári vigasztalanságban, a tél derekán, amikor a fagy nem enged szorításából. Nem méltányos ez, így menni el, ilyen magányosan, hiszen a jeges szél nem simíthatja utoljára lágyan a haldokló lázas homlokát, nincs langyos eső, melynek cseppje érintheti a halálküzdelemben kiszáradt ajkakat, a lombtalan fák sem inthetnek búcsút a távozónak. A meleg, téli szobák meghittségében nem a halál a vágyott vendég!
Azért is annyira fájó, mert olyan szépet álmodott erről is, hogy s miként lesz, lehetne, félve-vágyva vizionálta, ő, aki annyiszor kikezdett a halállal. „Aki az Élettel kikötött, / Akkor hal meg, erője veszvén, / Mikor az élet lakodalom: / Csillag-esős nyárvégi estén. (…) Karmos lelkemnek mit felelek, / Ha karmolva és fúlva kérdi: / »Miért megyünk el ilyen korán?« / S ha megmondom, tán meg se érti.”
Óh, ez a „rokona”, a Halál, nem jókor jött érte… felrúgta a kimondatlanul, de mégis tán megkötött szövetséget: idő előtt kopogtatott. „Előttem Tél, nyomomba Nyár / S Tavaszkor meghalok.”
„Sietett szegény…”
Tárgyakban, vagyonban, e világi birtokolhatóban alig valamit mondhatott magáénak, Veres Pálné utcai otthonát is a Csinszkával kötött házasságnak köszönhette. De gazdagabb volt a gazdagoknál; nem koldus: király ment el akkor, kilencven évvel ezelőtt, 1919. január 27-én a városligeti Park (Liget) szanatórium egyik betegszobájából. Ady Endre, élt pontosan 41 évet és 65 napot, a 66. reggelén pedig eltávozott egy beteg és meggyötört testben, mert nem maradhatott már, de úgy ment el, hogy mindent elvégzett és átadott, amire hivatva volt. „Tele volt a lelke küldetéssel.” (Móricz Zsigmond)
Verset írni félholtan is tudott… Az őszirózsás forradalom napjai után még megírta az Üdvözlet a győzőnek címűt, az utolsót. „…megírta a verset, nem nagyobbat egy névjegynél. S talán nem is többet mondót. De mégis: le tudta adni névjegyét élete munkájánál, szerelme szerencsétlenségénél, s a névjegy is óriás írás, ha óriásnak neve van aláírva.” (Ignotus az utolsó vers „dadogó” születéséről, aki bízott a haldokló zseni „kezének dadogásában”.) Utolsó szanatóriumi fényképe szívszorító: „Fáj az istent roncsokban látni” (Juhász Ferenc) – szeméig behúzott kalapja karimája alól néz a költő, nyakig nagykabátba bugyolálva. Kalapján a mégis élet jele… egy virág.
Január 27-én reggel tehát megtörtént, „pár perc előtt meghalt Ady úr!” – kiáltotta a telefonba – az egyik barát visszaemlékezése szerint – az ápolónő. Öleléssel, szidással azon az egy reggelen, az utolsó reggelen, hiszem, nem bántalmazta senki. Lehet, hogy „nagy szívének fokozott munkája, amelyet nagy szenvedései, haragjai és ujjongásai hoztak létre”, okozta halálát, amint kezelőorvosa, Lukács Hugó líraian megfogalmazta. Álmában, negyed kilenc tájban… talán, úgy remélem, valami szépet álmodott.
„És hogyha véget mondanál, / Hát – akkor sincsen vége”
Egészen bizonyos, hogy érezte és tudta: nem látja őt majd soha senki megbékélt, idős emberként, arcán az idők véste barázdákkal, megszelídült öregúrként, aki harcaiba belefáradtan, a küzdőteret az ifjúságnak hagyva, gyermekek és unokák körében többé már nem csatáz, nem perel, nem lázad, csupán a létezés örömétől boldog. Abszurd látomás…
„Emlékezzetek Ady Endrére, emeljétek fel az ő igéit, és hajtsátok végre az ő életének törvényét!” – búcsúzott Móricz Zsigmond, a hűséges barát és írótárs gyászbeszédében a Nemzeti Múzeum előcsarnokában felállított ravatalnál, két nappal azután, hogy ráadta a túlpartra költözött Adyra a sötétszürke halotti ruhát. Borús ég alatt, szomorú, téli délutánban haladt, hömpölygött a gyászmenet – ezer meg ezer ember fedetlen fővel – a Múzeum körúton, majd a Rákóczi úton a Kerepesi temető felé.
Akkor hát – vége? Dehogy. Innen ugyan a test nem folytathatja a létezést, a hang nem szól, a nagy, kifejező szempár nem perzsel többé, és a kéz nem vethet papírra új sorokat – a szellem, a lényegi Ady viszont maradt, a hang másként, de igen jól hallhatóan szól, a tekintet előidézte perzselés belülről támad, és Ady Endre annyiszor kél életre, és indul el újra, ahányszor valaki kézbe veszi, olvassa, és síró lélekkel vagy épp ujjongó örömmel rezonál rá; szent félelemmel vagy katartikus élményként eszmél rá: miért is él, örül, szenved, miért magányos, miért árva Isten nélkül itt e földön az ember.
Ez nem a vég, ez a kezdet, amely mindent túlél, nagyszerű és örök, mert a költő és költészete nem foglya az időnek. Kiránt engem is a fogságból, szabaddá tesz, hogy a tavaszok, a nyarak, a telek és az őszök múlása mit sem számít; tény, de nem meghatározó – ha a lélek egy helyettem is bátor, szólni, érezni merő-tudó másik lélek itt hagyott jeleit követve vállalja saját lelkében az egyetlen találkozást, amiért élni érdemes.
„Van-e gyönyörűbb ennél?”
Adyról lehet tárgyilagosan szólni, de e sorok írójának nem sikerül. Ahhoz már túl régen és túl sokat olvasta, és egyes boldog napokon úgy gondolja, érti is. Ady költészetével kapcsolatban (prózájával és levelezésével – nem mintha nem lenne rá ugyanúgy méltó – most nem foglalkozunk) inkább a megérzés, ráérzés a pontosabb fogalmazás, vagy ahogy Móricz Zsigmond mondta: „…élőbb életet élünk általa.”
Sok egyéb mellett az egyik titka – noha leginkább: a titok ő maga – ez: színeket ad. Úgy, hogy közben költészete életkora előrehaladtával dísztelenebb, puritánabb lesz, ritmusa lassúbb, lüktetése más, amint adysága mélyebb szintekre ér, a megkezdett gondolatok a vers olvasójában vetnek hullámokat.
Zsenik képessége, a legnagyobbak kiváltsága ez. Nem mindig szépet, fényeset, harsogót, de épp ezáltal a teljes képet mindenestül nyújtja: a sötét, a baljós, a fekete, a bíbor, a lila, a drámai színeket is kezeli. Hidegséggel éppolyan varázslatosan tud borzongatni, mint amilyen gyengéd és meghitt képeket teremt. De hát csoda ez? Már a legelején bevallja: „Havas csúcsával nézi a napot / Daloknak szent hegye: a lelkem. / Gonosz tárnáktól általverten.”
Van, amikor szenvedése annyira a miénk, annyira belőlünk fakad, hogy feljajdulunk; hát lehet, hogy „csak egy napig fáj minden fájás, / Huszonnégy óra s nem jön rosszabb, / De ez az egy nap egyre hosszabb”?! Nem a halál költője az, aki olyan Himnuszt ír a tavasznak, mint Ady – életét eltavaszolva, már a Halottak élén tudva magát! –, vagy aki Szép Húsvétot álmodik, Krisztust, aki odukat és kriptákat pattant: életre, megbocsátásra, új kezdetre vágyik. Háborúból jön, és békülni szeretne, annak ölelésében, aki a Béke. Milyen kínok forralják ki a vallomást: „S óh, jaj, én ott ülök a balján” – s egy másik élmény, talán egy jó reggelre kelve: „Hajh, mégiscsak élsz te, Isten.” Isten, ki „arcát még titkolja, rejti, / De Nap-szemét nagy szánalommal / most már sokszor rajta felejti.”
Ady imádkozni tanít, oly őszintén, oly kínokat megspórolni nem akarón, megalkuvást, hazugságot önmagának nem engedőn keresi, kutatja, szólongatja, áldja, kérleli az Istent. Az eget ostromolja, a testi-lelki pokolból kiált, és kiált újra, gyönge szavát megint Istenhez emeli, ha jajszava visszapattan az ég páncéljáról. Aztán megnyílik az ég, és akkor zsoltárrá válnak sorai…
Hát önbiztató győzködése nem a miénk? „Az élet már adott sokat, / Bódítót, furcsát és keservest, / De még valamit tartogat.” Helyettünk szól, s menekülnek, eltaszítják bús dalait, sírja, „kik az életet félig-élik”. „Új könyve fedelére” ezt írta: „Bizonyos, hogy gyönyörű volna, / Ha ezeket a fájdalmakat / Más éli és más panaszolja.” A keresztet ki-ki letenné, és felvenné a másét, amely talán könnyebb. Neki ez adatott, mégis, önpusztító, önmarcangoló elméje felkiált, hiszi és vallja és mondja, hogy higgyük és valljuk, „bűn az életet nem szeretni”!
Verseivel magához von, dialógusra kényszerít, partnerré tesz, nem lehet őt érintettség nélkül huzamosabban olvasni. Egy-egy sora a versből kinőve önálló életre kel, a költő fájdalma és harca által kiérlelt gyönggyé, csiszolt gyémánttá válik kezünkben egy adott belső úton, amelyen épp járnunk kell.
Ünnepelni jöttem Adyt, a kilencven éve elmentet, az élőt. S amíg hiszünk a költészet erejében, amíg gyönyörködtet, hogy ő és mi lényegünkben egymásra találtunk, míg halljuk a napsugarak zúgását, megköszönjük, hogy volt, van – áldott a mi találkozásunk.
Kőháti Dóra
::Nyomtatható változat::
|