Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 05
- Jegyzetlapok
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Jegyzetlapok
Napló – 2009
Új esztendő. Első napjai hideggel kezdődtek. És gyönyörű napsütéssel. Délután sétáltam a közeli utcákban, le a templomig. A havas lépcsőn állva megköszöntem Istennek az elmúlt évet, azt, hogy megadta a mindennapi kenyeret, a nem múló szeretetet. Visszafelé megálltam a platánsoros játszótéren, néztem a vidám gyerekcsapatot, a megszépülő édesanyákat. „Mi lesz velünk? A világgal?” – kérdeztem magamtól. Csak valamilyen csoda mentheti meg a magyarságot! Erkölcsi felemelkedés és újjászülető hit. Fel kell készülnünk arra, hogy minden így marad, hosszú ideig. Így pusztul minden, ahogy most. Az egész világ menekülőáradat, s az ember egyre hazátlanabb az új évszázadban.
Könyvek könyve pontokban. Az év utolsó napján megnéztem a Vakok Batthyány László Katolikus Gyermekotthonának kiállítását. Azt hiszem, a Biblia évének egyik legszebb bemutatója volt látható a Szent Anna-templomban. Megtudtam, Louis Braille vakok számára írt könyvét 1878-ban fogadta el a nemzetközi kongresszus. Magyarországon a 19. század végén kezdték használni ezt az írást; a 20. század elején a pontírógépeket. Az első ilyen nyomtatással készült Biblia 1917-ben került ki Frommer Lajos nyomdájából… Az 1970-es évektől egyházi szervezetek segítségével készült el először Lukács evangéliuma, majd a Római levél, s végül a Szentírás hiányzó könyvei. Hány áldozatos élet, segítő kéz, művészek, színészek fölajánlása: Sinkovits Imre zengő-szép hangján hozzájuthattak a hangos Bibliához is. A tárlat végén pedig ott az örömteli hír: napjainkban CD-n, mp3-on, számítógépen is hallhatják a látássérültek a könyvek könyvének örök üzenetét.
Kemény üzenet. Sokan elmondták véleményüket az elmúlt évről és üzenetüket az új esztendőre. Balczó András háromszoros olimpiai bajnok szavai kemények: „A kormány ebben az évben is eltévesztette a sorrendet: előbb be kellett volna vallani minden bűnt, azután lehet enyhébb büntetésért esdekelni. ” Tőkés László református püspök, brüsszeli uniós parlamenti képviselő a legfontosabbat mondta ki: „Amelyik párt nem hajlandó nemzetben gondolkodni, annak nincs helye a közéletben.”
Kiáltani kellene a bezárt házakba és szívekbe: „Meghal Magyarország!” Mentsük meg gyönyörű országunkat! Elég volt a fosztogatásból és a rablásból. A nemzet vagyonának a teljes kiárusításából. Most éppen a magyar erdő az utolsó nagy falatok egyike. Azután nem marad más, mint a sebzett lelkek vergődő zihálása. – Mentsétek meg lelkeinket!
Január. A harangok elhallgattak, a felröppenő fények kialudtak. Az ünnep utáni csöndben még egyszer odaállunk a homályos ablakhoz, és az elmúlt időre gondolunk. Az életre és a halálra. Mit tegyünk még? Mit mulasztottunk el? Nem köszöntük meg Istennek, hogy mennyi mindent adott eddig: gazdag éveket, a mindennapi kenyeret! Megértettük az élet értelmét. A legfontosabbat: az igazságot. A keresés és tévedés, a születés és elmúlás mögött fölvillan valami örök. Mindenfélét akartunk, pedig csak az igazságot kellett volna szolgálnunk. Hiszen csak így lehet rátalálni az örömre. Felfogni, hogy minden napunk adósság a sok szépért és jóért.
Péntek esti leltár. Éjfél felé, az ajándék csendben elkészítem az elmúlt év leltárát. Életem küszködés volt. Sebzett szívem jól bírta a megpróbáltatásokat, a rapszodikus időjárást. A megaláztatásokat és rágalmakat kevésbé. A tervezett könyveket befejeztem, de az újságírás nem hagyott nyugodni. Mentségem legyen Kosztolányi, aki – már nagybetegen – hajnali öt órakor várta a rikkancsokat, hogy megvegye a Pesti Hírlapot, és megnézze, benne van-e a cikke, amelyben egy ötgyerekes árva családért emelt szót, és kért segítséget.
Az elmúlt évben olvastam egy csodálatos könyvet a vásárhelyi középparaszti gazdavilág nehéz életéről, megaláztatásuk keresztútjáról. Az ötezer tanyából csak ezer maradt meg, a többi elpusztult! A nők tökhéj kalapot viseltek, a férfiak bojtos sísapkát.
Két kedves költőbarátom meghalt. Nem volt forradalmas év; gazdasági válság volt bőven. Az emberek megfáradtak, alig érzékelték az országpusztulást.
Újrakezdés. Amikor reggel az álmok folyójából felmerülünk, új napot kezdünk. És újrakezdjük az életünket. Belénk villan, hogy mennyi időt elpazaroltunk, milyen keveset szántunk Istennek. Sokszor megfeledkeztünk az esti imádságról. „A legnagyobb újrakezdő maga Jézus Krisztus, az istenember – írja Márai –, aki úgy halt meg, hitte, de nem tudhatta, hogy feltámad.” Mi magunk is hisszük, de nem tudhatjuk, hogy feltámadhatunk, újrakezdhetünk mindent. Hitünk a remény hite; minden misztériuma ebből fogant és épült. Mennyi felesleges dolgot cselekedtünk az elmúlt esztendőben, mennyi sebet ejtettünk embertársainkon! Hát érdemes volt ennyi lényegtelen dolgon őrlődnünk? Isten újból lehajolt hozzánk, segített. Mindent elrendezett. Tiszta lappal indulhatunk, újrakezdhetjük életünket.
Boldogság. Megértem az új esztendőt. Fakó fénnyel süt a nap. Megaláztatásokon, félelmeken át gázoltunk, de élünk. Időbe telik, amíg az ember elhiszi az erdélyi öreg evangélikus pap szavait: örüljünk a reggelnek! A január különös évszak, legtöbbször kívül esik a tél vad tombolásán. Alig van ajándéka, hiszen messze még a hóvirág, a tavasz illata. Fűtünk, de már tervezzük a kirándulásokat. Ez még nem a remény hónapja, nincs külön dallama, üzenete. Mégis. Dideregve és kíváncsian kezdjük a napokat, az égre nézünk. Nem várunk nagy dolgokat, de örülünk, hogy elkezdtünk egy újabb erőpróbát.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|