Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Gálaest protestáns körben
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Gálaest protestáns körben
A reformátorok szellemiségéhez hű, fényűzésmentes, ellenben értékekben gazdag műsor tanúi lehettek mindazok, akik október 18-a kora estéjét az Uránia Nemzeti Filmszínházban töltötték. Mert ha október, akkor reformációi programok, és ha reformációi programok, akkor protestáns kulturális est.
Az alkalom résztvevőit D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke köszöntötte, azt a kérdést helyezvén a szívükre, hogy miként Luther és Kálvin egy megújult egyházról álmodott, úgy mi itt a 21. században álmodunk-e még az egyház megújulásáról. Mert ha nincsenek álmaink, elképzeléseink arról, hogyan lehetünk, lehetnénk képesek az elárvult, csüggedő szívekben biztonságot, bizalmat és bizonyosságot ébreszteni, akkor nincs miért imádkoznunk sem…
Ugyancsak kérdést, méghozzá nagyon is meglepőt intézett a közönséghez dr. Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár. Az Antall-kormány ipari és kereskedelmi minisztere, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke ünnepi előadásában ugyanis azt „firtatta”, hogy valóban válság van-e… A Confessio című református folyóirat szerkesztőbizottságának tagja szerint ugyanis egy krízis egyúttal rádöbbenés is arra, hogy nem folytatódhatnak úgy a dolgok, mint ahogy addig folytak, ám neki kétségei vannak afelől, hogy jelen esetben ez a rádöbbenés megtörtént-e, vagy ha megtörtént is, változáshoz vezet(ett)-e. Mert nem elég álmodozni egy jobb – biztonságosabb, bizalommal telibb – világról, de tenni is kell érte…
Mint ahogy tettek „Kálvin, Knox, Farel, Béza” és a többiek is, akiknek a reformáció genfi emlékműve, illetve az előttük álló, velük vitázó Illyés Gyula állít emléket. A költő A reformáció genfi emlékműve előtt című versét Széles Tamás színművész, a budakeszi metodista közösség tagja szavalta el. Ady Endre halálának kilencvenedik és Kálvin János születésének ötszázadik évfordulója alkalmából egy-egy Áprily Lajos-vers is elhangzott. A Patroklosz alszik című művet Petri Dávid, míg a Kálvin 1535 címűt Török Mátyás szavalta el. Mindketten a Deák Téri Evangélikus Gimnázium diákjai. (Az idei gálát egyébként – rendhagyó módon – filmvetítés előzte meg. Szakács Sára Pápai különkiadás című dokumentumfilmje Gulyás Lajos mártír református lelkipásztorral és családjával ismertette meg a nézőket.)
Ami a zenei műsorszámokat illeti: akárcsak tavaly, idén is a cappella felütéssel kezdődött az est. Akkor a Bolyki Brothers, most pedig a pécsi illetőségű UniCum Laude Énekegyüttes varázsolta el a közönséget. A gálaesttel egyidős – ugyancsak 1994-ben megalakult – hattagú férfikar zsoltárfeldolgozások, gospelek és spirituálék megszólaltatásával hirdette: az emberi hang a legszebb hangszer. Míg azonban az elmúlt esztendőben a program záróakkordjaként komolyzene – Händel Messiásának egy részlete – csendült fel, addig ezúttal népzenei dallamok keltek szárnyra a színpadon. A kárpátaljai születésű Pál István „Szalonna” és bandája, a 2007-ben Prima Primissima közönségdíjjal kitüntetett Magyar Állami Népi Együttes muzsikusai rövid Kárpát-medencei kirándulásra invitálták a résztvevőket, és többek között moldvai, kalotaszegi és rábaközi talpalávalóval zárták a tizenhatodik protestáns kulturális estet.
Vitális Judit
::Nyomtatható változat::
|