Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Villámbeszélgetések
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Villámbeszélgetések
Ugye sokunkkal előfordult már, hogy egy futó találkozás, beszélgetés után lelkiismeret- furdalásunk volt: valamit kellett volna mondani, de sem az alkalom, sem az idő nem volt alkalmas mélyebben belemenni a témába. Vagy csak utólag ismertük fel a lehetőséget, hogy mit kellett volna mondanunk. Esetleg tudatosan döntöttünk úgy, hogy nem kezdünk „lelkizni”, mert a problémát nem lehet néhány mondattal elintézni; a lelkigondozói beszélgetéshez idő kell, ami nekünk most nincs.
Timm H. Lohse könyve, a Villámbeszélgetések a lelkigondozásban és a tanácsadásban arról szeretne meggyőzni, hogy az alkalmatlannak látszó helyzeteket is ki lehet használni, és rövid idő alatt is lehet segítséget nyújtani, tanácsot adni a különböző élethelyzetüket velünk megosztó emberekkel.
A könyv egyúttal szeretné tudatosítani azt is, hogy a lelkigondozásra minden kereszténynek lehetősége van. Akik megosztják velünk bajaikat, gondjaikat, azok tanácsot, segítséget várnak, még ha nem mondják is ki. Ezért különösen lehet ajánlani ezt a könyvet olyanoknak, akik hivatásszerűen foglalkoznak emberekkel: pedagógusoknak, orvosoknak, szociális területen dolgozóknak, munkahelyi vezetőknek, lelkigondozóknak, gyülekezeti munkásoknak és természetesen lelkészeknek.
Mi a villámbeszélgetés lényege? Elsősorban az, hogy a véletlenszerű, „de jó, hogy találkoztunk”-típusú beszélgetéseket mindig komolyan kell venni. Másodszor az, hogy a hallottakra oda kell figyelni, a „kulcsszó” felismerésével a tanácsot kérő valódi kérdését fel kell ismerni, és egy megragadható és kezelhető célt kell kitűzni, amely továbbsegíti beszélgetőpartnerünket a megoldás felé.
Ehhez sokféle módszertani tanácsot is ad a szerző, aki a Brémai Protestáns Egyház lelkésze, lelkigondozó és pszichológiai tanácsadó.
A Villámbeszélgetések, bár komoly pszichológiai ismereteket közöl, mégsem lelkigondozói tankönyv. Az író közérthető, élvezetes stílusa (amelyet kiválóan ad vissza Hubainé Muzsnai Márta nagyszerű fordítása) és nem utolsósorban a leírt sok példabeszélgetés olvasmányossá, egyenesen izgalmassá, életszerűvé teszi a könyvet, ezért előzetes pszichológiai ismeretek nélkül is meg lehet érteni, és a gyakorlatban is könnyű használni. Az egyes ismertetett eseteket olvasva az lehet az érzésünk, hogy ilyen már velünk is előfordult.
A villámbeszélgetés lehetőségei korlátozottak, mégis hatékony. Nem lelkigondozás, nem problémaorientált és nem akar terápiát adni, hanem megoldásközpontú, és megelégszik azzal az egyszerű eredménnyel, hogy a tanácsot kereső személyt kimozdítja a holtpontról. A tanácsot adó pedig nem terapeuta, aki kívülről és felülről nézi a másik problémáját, hanem barát, útitárs, akivel együtt lehet keresni a következő lépést. A villámbeszélgetést felvállaló fél így idősebb testvérként meghallgató, bizalmas, tanácsot adó és Isten tanácsát közvetítő társsá lesz.
Hétköznapi lelkigondozásra bátorító könyv tehát a Villámbeszélgetések. Hol alkalmazható? Gyülekezetben, kórházakban, család- és beteglátogatásokkor, istentiszteletek után, amikor a lelkészt megszólítják, hogy van-e egy perce, hétköznapi helyzetekben, utcai, bolti találkozáskor. Nincs előre tervezett témája, bizonytalan a beszélgetés lefolyása. De szóba kerülnek egzisztenciális kérdések, betegség, család, gyermekek, munkahely, és mindez lehetőséget ad a hétköznapi lelkigondozásra, a Jézus Krisztusról való tanúságra. Ő maga sem tette másként: járta a városokat és a falvakat, találkozott az emberekkel, és sok esetben villámbeszélgetésben lelkigondozott. Tőle kaptuk a megbízást: „lesztek nekem tanúim”.
Sok keresztény számára kérdés: hogyan kellene tanúskodnia Jézusról? Aki utat mutat a keresőnek, megvigasztalja a szomorkodót, tanácsot ad a tanácstalannak, reményt a reménység nélkülinek, az Jézusról tesz tanúságot. Ehhez a szolgálathoz ad segítséget könyvében Timm H. Lohse. Nem csak lelkészeknek, minden keresztény embernek hasznos olvasmány.
Balicza Iván
::Nyomtatható változat::
|