Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Istenhez kötődő csoda
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Istenhez kötődő csoda
Beszélgetés Szabados György zeneszerzővel az 1956-os forradalomról
Lombarany ősz a Széna téren. Nézem a közeli 56-os emlékművet: a hatalmas bevásárlóközpont fém- és üvegépülete szinte összenyomja. Beszédes ez a kép: ennyi maradt a dicső forradalomból? És a nagyváros elviselhetetlen zaja, a rohanó emberáradat.
Néhány közeli utca, és már ott is vagyok Szabados György zeneszerzőnél. A szoba sarkában a zongora most letakarva, az íróasztalon újságok, folyóiratok és lemezek. A falon képek, régi emlék mindegyik. Kis polcon a legkedvesebb könyvek. Csukva az ablak, csönd van, mégis gregorián énekek, operák, hegedű- és zongoraszólók zengenek bennem. Az elmúlt napokban vibráló és szabad improvizációit hallgattam.
Szabados György hetvenéves. Először erről kérdeztem: milyen emlékeket őriz édesanyjáról, a gyermekkoráról?
– Édesanyám – anno – három gyerek közül a második volt – kezdi az emlékezést –, s a nagyapa, a mérnök és muzsikus, nagyon hamar meghalt. 1948 után a család hihetetlen szegénységbe került, mert özvegy nagyanyámat megfosztották minden jövedelmétől. Ő több nyelven beszélt, és nagyszerű zenei adottságai voltak, nálunk otthon mindig afféle „piknikszalon” működött, még a Rákosi-korszakban is Ezeket anyám szervezte, aki ragyogó személyiség volt, közösséget fenntartó, színes egyéniség. Nem volt szigorú, inkább volt benne valami bohém művésziesség. Mikor zongorázni tanítottak gyerekként, én inkább improvizáltam. Ez nagyon erős adottság bennem. Anyám e lustaságom miatt egy kemény cseresznyefa bottal olykor el is fenekelt.
A nagyobbik húgommal a zenében nőttünk fel, s amikor anyám a Székesfővárosi Énekkar tagjaként nagy művek előadásában vett részt, magával vitt a próbákra. Olyan nevek hozták a cukorkát nekem, mint Klemperer, Kleiber, Somogyi László… Szóval zenében éltem, és ez megmentett sok mai hülyeségtől.
– Emlékszik a pillanatra, amikortól tudta, hogy zeneszerző lesz?
– Érettségi után dőlt el, hogy elvégzem az orvostudományi egyetemet. Addig eszembe sem jutott, ez apámnak volt a szándéka. Középiskolás koromban már zenekarom volt a barátaimmal. A pécsi egyetemre sikerült bejutnom, ott jártam egy évet, majd Budapesten fejeztem be tanulmányaimat. Ezután mindenáron Pesten akartam élni, a zene miatt. Bombáztam az egészségügyi miniszter titkárnőjét az ügyemben. Ő a fővárosban egyetlen állást tudott felajánlani: közegészségügyi orvosi munkakört a XII. kerületben. Később üzemorvos lettem; gyógyítottam harminckilenc éven át, s ez idő alatt is ami belefért: a zene!
– Merre volt október 23-án?
– A Petőfi-szobornál, öt méterre álltam Sinkovits Imrétől, amikor a Nemzeti dalt ordította. Mert ordította. A lelkesedéstől, a nagy tértől és a sok embertől extázisba kerülve, egyszerűen szétszakította nyakán az inget. Zengett a csodálatos vers, és amikor vége lett, elkezdtük énekelni a Himnuszt, letérdeltünk és sírtunk. Ilyen volt a forradalom első órája. Láttam, jönnek a Rába személyautók, s a tetejükön ülnek az operatőrök. Nagyon sok 56-os anyag lehet, amit azután Zsigmond Vilmosék kicsempésztek Magyarországról.
Negyedikes gimnazista voltam, ott ültem az amfiteátrum tetején Óbudán a barátaimmal. Ettük a tízórainkat, egy fiatalember röplapot nyomott a kezünkbe: ekkor és ekkor a Petőfi téren tüntetés lesz. Óra végén ugrottam föl a 17-es villamosra; nem voltam hajlandó megenni az ebédet, rohantam ki a szoborhoz. Ott álltam végig, utána együtt mentem át a hömpölyögő tömeggel a Margit hídon a Bem térre. Végighallgattam a forró délutánt, emlékszem, ahogy Veres Péter mondta a beszédét, de az embereknek ő már nem volt elég. A Külügyminisztériummal szembeni épület akkor laktanya volt, a katonák kimásztak a tetőre, és kirakták a nemzeti zászlót. Megjelent Bessenyei Ferenc, és elkezdte szavalni a Szózatot, de a harmadik versszaknál megakadt, kezébe nyomtak egy Vörösmarty-kötetet, föllapozta, és úgy folytatta.
– Mi történt a Kossuth téren?
– Ady „proletár fiúja” már nem kellett, Nagy Imrét akarta a nép. Csodálatos forradalmi hangulat uralkodott mindenütt. Lehetett érezni, hogy óráról órára változik minden. Egy-egy teherautó hozta a hírt, hogy a rádiónál elkezdődött valami. Több olyan jelenetet őrzök, ami filmre kívánkozik. Meggyújtották a Szabad Népet a kezükben az emberek, a lámpavasról láttam, ahogyan a száz-százötvenezres tömegtől az egész tér lángolt. Nyolc óra után, már sötétben jött az újabb hír, hogy a rádiónál lőnek! Én reggel óta semmit nem ettem, későn este jutottam haza fáradtan és „lázasan”. Éjszaka nagy dörrenésekre ébredtem, a szemben lévő házakra már lőttek a tankok. Ettől kezdve ez egy külön történet, napokig lehetne róla beszélni…
– Fájó-szép emlékek…
– A sok élményből kiemelek még egyet. Amikor visszajöttek a szovjetek, a főváros tiltakozásul egységesen elhatározta, hogy egy órán keresztül gyertyák égnek az ablakokban, és senki nem lép ki az utcára. Mi is ott álltunk némán a Frankel Leó utcában, és senki, de senki nem lépett ki.
Én a forradalmat szakrális élménynek és eseménynek tartom. Szabadságharcnak: tisztának és igaznak, hazugságtól, aljasságtól mentesnek. Ez nem egyszerű politikai háború volt. Amit ott megéltem, amit akkor az emberek átéltek, az egy szakrális csoda volt.
Nekem az 56-os forradalom Istenhez kötődő élmény! És úgy éreztem, hogy ezt ki kell írnom, nem maradhatok némaságban. De azt is tudtam, hogy erről beszélni, művet írni nem lehet. De hát mégis, hogyan lehet? Mert kell. A zongorát csipeszekkel és radírcsíkokkal preparáltam, csodálatos hangzást értem el. Rájöttem arra, hogy ez a hangzás az elfojtott igazság hangja. S az általam írt szöveget is preparáltam, mert szólni róla csak így lehetett. Az események titkos története ’56 című művem a nyolcvanas évek elején született.
Kobzos Kiss Tamás fölvállalta ezt a nem könnyű feladatot, s bevontam még két nagyszerű művészt is: Dresch Mihályt és Grencsó Istvánt. Furulyák, fuvolák és basszusklarinétok játszották el szívünk zenéjét, a megilletődöttséget, az odaadást, a szomorúságot s a bennünk lévő szakrális érzést forradalmunk iránt.
– Mi lesz az 56-os forradalom sorsa?
– Mindennek, amit élünk, kettős élete van. Éljük az időt és az időtlenséget. Az 1956-os forradalom lelki, szakrális oldala az, ami időtlen. Ezért nem fog a feledés homályába veszni. Ami az idő része, az a történelmi rész. A politika. Ez sok zagyvaságot fog tenni vele. Remélem, lesz végre olyan uralom, olyan államiság, amely 56-ot büszkén fogja vállalni. 1956 elkezdődött a nagy Attilával, folytatódott Szent István királlyal, Mátyás királlyal, és sorolhatnám tovább, folytatódott Bessenyei Györggyel, a reformkorral, Széchényi Istvánnal, Hamvas Bélával. Az ő testamentumuk ez a forradalom. Tovább kell, hogy éljen. Erre vissza kell helyezkedni. És hiszem, hogy így is lesz. De van egy súlyos gond is: a magyar gondolkodás gyöngülése. Ennek ugyanúgy vissza kell térnie önnön örök csodájába.
– A szellem és a kultúra újra fontos lesz?
– Csak másodrendű kérdés a gazdaság, persze nélküle nincs semmi. A szellem a kultúra és a lélek. A teremtés hite. A kultúra mentén lehet és kell mindent elkezdeni, mindent a helyére tenni. Ha minden megérthető, átlátható, úgy a gazemberség lehámlik, ha előbb megváltottuk közösségünket, és a nagyszerű és jó megkapja megerősítését. Megkapja azokat a tartógerendákat, amelyekkel tovább lehet élni. Ez áll előttünk. Az 1956-os forradalom és szabadságharc napjai világosságot és erőt adnak.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|