Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Az istentisztelet állandó énekei
Cantate
Énekverses ciklusok a GyLK-ban
Hozzászólás a cikkhez
Az istentisztelet állandó énekei
Rovatunk e heti cikke nem egyetlen éneket mutat be, hanem a liturgikus tételeket helyettesítő énekversekről szól, azokról a kiválogatott korálstrófákról, amelyek az istentisztelet bevezető oltári szolgálatakor, illetve az úrvacsorai liturgiába ágyazódva hangzanak el.
Bizonyos, hogy az úgynevezett énekverses istentiszteleti rend a legelterjedtebb egyházunkban. Sokszor úgy képzeljük, hogy egyedül ez a forma méltó az „igazi evangélikus” liturgiához, s elfeledkezünk róla, hogy Raffay püspök csak átmeneti megoldásnak szánta, amikor 1936-ban liturgikus megújító szándékkal megjelentette agendáját. Az énekverses változat segítségével próbálta megismertetni az ősi istentiszteleti elemeket.
Az átmeneti megoldás tartósnak bizonyult; s bár énekeskönyvünk 1982-ben a liturgikus éneklést három dallamváltozattal is igyekezett egyenrangúvá tenni (EÉ 14–16), az énekszámtáblákon máig legtöbbször az 1–10, illetve a 11–13 számok valamelyike látható. A Gyülekezeti liturgikus könyv szerkesztésekor figyelembe vettük az énekverses rendek iránti igényt. Összesen tizenkét – hat-hat énekverset tartalmazó – ciklust állítottunk össze (GyLK 618–629), amelyek rendezőelve valamilyen stiláris hasonlóság (például középkori eredetű, régi magyar vagy szlovák hagyományú dallamok).
A hat énekvers azt jelzi, hogy azonos ciklusban találjuk a bevezető oltári szolgálathoz és az úrvacsorához kapcsolódó énekeket. Ez a legszembetűnőbb változás az énekeskönyvhöz képest: jelzi, hogy ma már az istentiszteletek nagyobb részén nemcsak igei szolgálat van, hanem úrvacsorai közösségben is lehetünk.
A hat ének közül az első a bevezető zsoltár része, az úgynevezett Doxológia, dicsőségmondás. A keresztény gyülekezet ezzel helyezi az Újszövetség összefüggésébe az ószövetségi zsoltárt, hitet téve a Szentháromság istenségéről. A második ének Kyrie: dicsőítjük Krisztust, aki Királyunk és Bíránk egyszerre. Ezt szinte megszakítás nélkül követi a Gloria, a karácsonyi angyali dicsőítés mai folytatása.
Az úrvacsorai imádság része a Sanctus (szövegének alapja Ézs 6,3 és Jn 12,12), s közvetlenül az úrvacsoravétel előtt énekeljük az Agnus Deit, amelyben Krisztust mint Isten áldozati bárányát áldjuk és hívjuk segítségül. Egy-egy ciklus hatodik darabja az istentiszteletet lezáró ének.
E felsorolásból kitűnik, hogy az énekverses rendek azokat a liturgikus szövegeket szólaltatják meg, amelyek istentiszteletről istentiszteletre változatlanok, az egyházi év folyamatától függetlenek. Ezek a liturgia állandó tételei. A GyLK szerkesztésekor mégis beosztottuk a tizenkét ciklust az egyházi év hat – körülbelül egyenlő hosszú – időszakára, de csak azért, hogy útmutatást adjunk, milyen rendszerességgel érdemes a dallamokat változtatni, hogy ne váljanak túlhasználttá.
A 628-as és 629-es rendeket az egyházi évtől függetlenül, általános használatra is ajánljuk azoknak a gyülekezeteknek, amelyek kevesebb dallamot ismernek. A 629-es rend alapjaiban őrzi Raffay püspök 1936-os énekrendjét, a 628-as pedig olyan énekeket rendez ciklusba, amelyeket szerzőik kifejezetten az állandó szövegű liturgikus tételek helyettesítésére szántak (parafrázisok). Ilyen Nikolaus Decius Gloria- és Agnus Dei-éneke (A menny Urának tisztelet, EÉ 43; Krisztus, ártatlan Bárány, EÉ 188), és ilyen a középkori eredetű leis-ének is: Dicsőítünk, Krisztus, aki szenvedtél (EÉ 199).
Sanctus-énekként új dallammal ismerkedhetünk meg, amely szinte szó szerint hordozza a hivatalos liturgikus szöveget: „Szent, szent, szent a Seregek Ura, Istene…”. Fenséges ének ez, méltó ahhoz, hogy jelképezze: a mennyei seregek, az előttünk élt nemzedékek és a ma egyháza közösen dicsőíti az Urat. A német barokk dallamot (Steinau/Oder 1726) Johann Sebastian Bach is felhasználta egy számunkra ismeretlen művében; a feldolgozást a fia, Carl Philipp Emanuel Bach által összeállított korálgyűjtemény őrizte meg.
Bence Gábor
::Nyomtatható változat::
|