Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- „Akarsz-e meggyógyulni?”
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
„Akarsz-e meggyógyulni?”
– avagy egy rövid, de igaz történet a Biblia vasárnapjára
Pár évvel ezelőtt Németországban voltam, amikor egy őszi vasárnap délelőtt betértem egy kis falusi evangélikus templomba, hogy részt vegyek az istentiszteleten. Ami ott történt, arra a mai napig is vidáman emlékszem vissza.
A lelkész arról prédikált, amikor Jézus meggyógyította a Bethesda tavánál a már harmincnyolc éve gyógyulásra váró bénát. Emlékszem, ahogy mesélt róla: valószínűleg természetfeletti erő műve volt, hogy a tó vize néha-néha megmozdult. Ilyenkor aki először lépett a felzavart vízbe, az meggyógyult, bármilyen betegségben szenvedett is. Nyomorultak százai látogatták ezt a helyet. Olyan nagy volt a tömeg, amikor a víz felkavarodott, hogy rohanás közben az emberek letaposták az előttük levő férfiakat, nőket és gyermekeket, a náluk gyengébbeket. Sokan a tó közelébe sem juthattak.
Majd a helyszínre érkezett Jézus, aki a nyomorult szenvedők közt meglátott egyet, akinek az állapota mindenkiénél nyomorúságosabb volt. Egyedül, barátok nélkül tengette életét ez a szenvedő a nyomorúság hosszú évein át, és már úgy érezte, hogy kivettetett Isten kegyelméből. Amikor közeledett a víz felkavarodása, várta, hogy valakinek megesik a szíve rajta, és a tornáchoz viszi. De a kellő pillanatban mégsem volt, aki segítsen neki. Látta a víz fodrozódását, de sohasem tudott a tó szélénél tovább jutni. Mások vetették magukat a vízbe, nála erősebbek. Nem tudta felvenni a versenyt az önző, tülekedő tömeggel. Folytonos erőfeszítései az egyetlen cél felé, igyekezete és állandó csalódása teljesen felőrölték maradék erejét. Majd következett a találkozás, a párbeszéd: „Akarsz-e meggyógyulni?” – hangzott el Jézus szájából (Jn 5,6).
Itt tért ki a lelkész arra, kinek milyen jellegű, talán évek óta húzódó, megoldatlan betegsége, problémája van, amelynek – hiába erőlködik –, úgy tűnik, még sincs megoldása, nincs előrelépés, fejlemény… Itt és ezen a ponton van szükség a találkozásra: ember és Jézus találkozására, hogy az állóvíz megmozduljon. És az is meglehet, hogy egészen más történik velünk, mint amit elképzelünk…
Arról is beszélt a lelkész, hogy őszintén mondjuk el Jézusnak, mi az, ami gátol bennünket a probléma megoldásában – mint ahogyan a béna is kifakadt: „Uram, nincs emberem, hogy amikor a víz felzavarodik, bevigyen engem a tóba; és mire én odaérek, más lép be előttem.” (Jn 5,7)
Jézus egyszerűen így szólt a béna ember kifogására: „Kelj fel, vedd fel a te nyoszolyádat, és járj!” (Jn 5,8)
A férfi hittel belekapaszkodott ebbe a mondatba. Minden idegét és izmát átjárta az új élet, bénult tagjai egészségesen kezdtek működni. Kérdés nélkül alávetette akaratát Krisztus parancsának. Felszökkent, és újra tudott mozogni.
A lelkész hosszasan fejtegette, hogy nekünk is bele kell kapaszkodni a hozzánk lépő Jézus szavába, mert ha így teszünk, az életünkben egészen biztosan változás áll be…
Ezután konkrétumok jöttek: aki beteg, aki nem tud jól mozdulni fizikailag vagy épp lelkileg, mert munkanélküli, mert magánéleti problémáktól szenved, mind kapaszkodjon bele képletesen Jézus felemelő karjába.
Az istentiszteletnek vége lett. Láttam, ahogy hazament a gyülekezet, ahogy a sekrestyés végignézte a templomot munkája végeztével, nem maradt-e a templomban valami. Egyszer csak kiemelt a padból egy botot, majd hangos felkiáltással így sietett a lelkész felé:
– Lelkész úr, nagyon hatásos volt a prédikációja! Íme, valakinek már nincs is szüksége a botjára!
Jót nevettünk… És ezt a boldog nevetést azóta sem tudom elfelejteni.
Balog Eszter
::Nyomtatható változat::
|