Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Aki szegény, az a legszegényebb
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Aki szegény, az a legszegényebb
Koppenhágára figyel a világ – 3. rész
József Attila 1924-ben olyan címet adott versének, amit nehéz elfelejteni. Ez az öt szó pontosan leírja azt is, hogy a globális éghajlatváltozás miként érinti az emberiséget. Ha Andrew C. Revkin, a New York Times című napilap tudósítója ismerte volna József Attila sorait, biztos, hogy 2007-ben megírt cikkében idézte volna.
Ez a fájdalmasan szép összefoglalás nem állt rendelkezésére, ezért – miután szinte minden földrészen tanulmányozta a globális éghajlatváltozás hatásait – kicsit hosszabban foglalta össze, amit látott. Azt tapasztalta, hogy azokat az embereket fenyegeti leginkább a globális éghajlatváltozás, akik a legkevesebb szén-dioxidot és más üvegházhatású gázt engedték a légkörbe, tehát a legkevésbé felelősek a folyamatért. És általában az is igaz, hogy a leggazdagabb országokat sújtja majd legkevésbé a felmelegedés.
Robert Mendelsohn, az amerikai Yale Egyetem közgazdásza így fogalmaz: „Az eredeti elképzelés az volt, hogy ebben a bajban mind együtt vagyunk, és ezt a gondolatot könnyebb volt elfogadni. De a kutatások ezt nem támasztják alá.”
A globális éghajlatváltozás részben földrajzi okokból sújtja kevésbé a gazdagokat, hiszen közülük sokan az egyenlítőtől és a sarkvidékektől távol, viszonylag termékeny talajú, mérsékelt éghajlatú területeken élnek. Ennél is jelentősebb tényező, hogy „légkondicionált” ipari társadalmakban a gazdagok jobban tudnak alkalmazkodni a változásokhoz.
Ezt a kérdést én úgy látom, hogy mi, gazdagok, csak időt nyerhetünk. Végső soron összekapcsolódik majd a sorsunk. Ha felgyorsulnak a változások, akkor az északi félteke sem maradhat ki a pusztulásból. Ideig-óráig segíthetnek a mesterséges menedékek, de a bajt nem hárítják el. Az, hogy a következő évtizedekben a szegények szenvedései az éghajlatváltozás miatt is fokozódnak, szinte biztosnak látszik. Természetesen sokat segíthet, ha – például éppen a koppenhágai klímacsúcson – határozott lépéseket tesznek az éghajlatváltozás lassítása és persze az anyagi javak igazságosabb elosztása érdekében.
Hogy mekkora különbség van a gazdagok és a szegények felelőssége között, azt jól mutatja az a vita, amely ezekben a hónapokban Nagy-Britanniában zajlik. Tekintélyes tudósok, köztük Sir David Attenborough természettudós azt állították, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását leghatékonyabban születésszabályozással lehet csökkenteni.
Ezt cáfolja egy nemrég megjelent tanulmány. A londoni központú Környezet és Fejlődés Nemzetközi Intézete 1980 és 2005 között elemezte az egyes országok szén-dioxid-kibocsátását, és arra a következtetésre jutott, hogy az éghajlatváltozásban a gazdag országok túlfogyasztásának sokkal nagyobb szerepe van, mint a szegény országok népességnövekedésének. Afrika Szaharától délre eső részén az említett időszakban a népesség 18,5 százalékkal, a szén-dioxid-kibocsátás pedig 2,4 százalékkal nőtt. Ezalatt az Egyesült Államokban a népességnövekedés „csak” 3,4 százalékos volt, a szén-dioxid-kibocsátás viszont 12,6 százalékkal emelkedett.
Az idézetek és adatok között nem rejtem el saját véleményemet. Azt gondolom, nagyon nagy szükség lenne arra, hogy a fejlett országok átgondolt és a helyi sajátosságoknak megfelelően felépített családtervezési programokkal komoly segítséget adjanak a harmadik világ népességnövekedésének lassításához, de ez nem helyettesíti túlfogyasztásunk csökkentését.
Hogy ki milyen mértékben járul hozzá bolygónk pusztításához? A Princeton Környezetvédelmi Intézet tanulmánya szerint a Föld leggazdagabb félmilliárd embere felelős az emberi eredetű szén-dioxid-kibocsátás ötven százalékáért. A londoni Új Közgazdaságtan Alapítvány szintén elgondolkoztató adatokat közöl. Megvizsgálták, hogy egy átlagos brit és amerikai polgár mennyi idő alatt termel ugyanannyi szén-dioxidot, mint egy tanzániai. Sejtik a választ? A tanzániai számára rendelkezésre álló „kibocsátási keret” a britnek január 4-én este 7-kor, az amerikainak január 2-án délután 4-kor fogyott el.
Végül néhány példa arról, hogy a harmadik világot hogyan érinti a gazdag országok „tobzódása”. Arról sokat hallunk, hogy valamennyi kontinens közül Afrikát sújtja legjobban az éghajlatváltozás. A földrészen az átlagos melegedés is jóval nagyobb lesz, mint a bolygó egészén, de itt különösen igaz, hogy sokkal pontosabb éghajlatváltozásról, mint felmelegedésről beszélni. Míg a Szaharát és a kontinens déli részét egyre nagyobb szárazság sújtja, az óceánok partján keleten és nyugaton is tízmilliókat fenyeget az emelkedő vízszint.
Ázsiából mostanában a legtöbbet a Maldív-szigetekről hallunk. A közel ezerkétszáz szigetből álló indiai-óceáni köztársaság legmagasabb pontja 2,4 méterrel van a tenger szintje fölött. Bár a turizmus fontos bevételi forrás, a lakosság mégis rendkívül szegény. Ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, az ország néhány évtizeden belül lakhatatlanná válik. Érthető, hogy szeretnék magukra felhívni a figyelmet, ezért határozták el, hogy október 17-én hat méterrel a tenger alatt, búvárruhában tartják meg kormányülésüket.
A Maldív-szigeteken biztosan egyetértenek az Egyházak Világtanácsa 2000 júniusi dokumentumának címével: The time to act is now. Eljött a cselekvés ideje! Koppenhágában és szerte a világon.
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|