Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Szonettek a visszalopott időről
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szonettek a visszalopott időről
Fecske Csaba verseskötete
A szerző, Fecske Csaba sokadik könyve e mostani; felnőttekhez szóló versesköteteinek sorában a nyolcadik. Több műfajban gyakorlott író lírai művével szembesülünk ezúttal, irodalmi érdemeit legutóbb József Attila-díjjal ismerték el. Fecske-műveket sokszor és sokfelé lelhetünk a lapok, irodalmi folyóiratok hasábjain, rádiók műsoraiban, és antológiáknak is gyakori szereplői munkái.
Új kötetében ötvenkét szonettet ad közre, tagolatlanul egybegyűjtve. Bakos Katalin egyéni művészeti ízléssel áldott grafikái társulnak a versekhez, s az ő elegáns borítója öleli a könyv lapjait is.
Az első emberpár című vers áll a kötet élén, aztán a folytatás: Ábrahám, Mózes, Zsuzsanna és a vének, Dávid, Gábriel, Péter, Háromkirályok – e verscímek jelzik legkivált a témák bibliai eredetét. „mint kéz a sebet úgy érinti meg / mindannyiónk szívét az Isten / felénk azért nyúl hogy segítsen” – írja a Közelítésben. Szelíd szerénység jellemzi a kisdedet váró Máriát a Várakozásban, az ismeretlen folyamat érzelmi elfogadása, amely kizárólag hitbeli élmény, majd cselekedet. S következik a kötet egyik legszebben sikerült szonettje, a Jó hírt hozott című:
kinn voltunk akkor éjjel a mezőn
ültünk a tűz körül a nyáj aludt
botom szorongattam zsivány ha jön
vérengző ordas hát ebsorsra jut
lassan kihunyt a tűz a pásztorok
már a lóbőrt húzták jó hangosan
ekkor láttam meg azt a csillagot
fejem fölött a fénye színarany
bolondul verni kezdett a szívem
atyám ütött a vég órája tán
remegve féltünk valamennyien
s akkor hirtelen angyal szállt közénk
csodálkoztunk és néztünk csak bután
jó hírt hozott és ontotta a fényt
Fecske versei életünk lelki eseményeihez idomulnak, s hűen követik a psziché hullámzásait. Egyik sorában így vall: „kételkedem de lelkem énekel”. A másikban „a gyönyör bányásza” kifejezéssel él. S a Fű alatt című szonettje végén ez áll: „a semmi étke lesz a gondolat / mint földre hullt rothadó alma / rejtőzik rozsdás őszi fű alatt”. Továbbá sorolja mind a veszteségeket, mindazt, mit álmainkból s létünkből itt hagyunk, vállalva az útközben dúdolók énekét: „ez az emlékezés-szerű lét / mint tó vizén körre kört rovó / hattyú tollán holdfény szűrt ködét // csillantja meg egy más tér fényeit / ahonnét az üzenet érkezik”.
Fecske nem szabvány szonetteket ír, az azonos szótagszám szabta formától mentesít, eltér a megszabott soroktól. Újabb verseit ugyan nem új mintára alakítja, hagyományos kereteit megőrizve módosít néhol, például az Elhasznált időben az oktáva négy-négy és a tercina három-három sorú versszakait megtöri négy-három négy-háromra.
Az imént említett verse végén jelenti ki: „elmédről mint gyertyáról a viasz / csorog lefelé az elhasznált idő / az utolsó cseppig a fény vigasz”. Következő versében pedig hűtlen szeretőként jeleníti meg az időt, amikor „a gyertyák szarván fönnakad az éj”, és „kormozva lobban el a szenvedély”. Felemelően reális gondolattal indítja ezt a verset: „irónia az én komornyikom / szolgálatomra van ráillő szerep / amikor szükségem van rá hívom / s teszi amit kell és amit lehet”. Az idő a ki nem játszható tényező az életünkben. Az elmúlás ellenében jelenünk jelenik meg Fecske szonettjeiben szinte végig e kötet lapjain, mint a Miért van? vagy a Nagy ár címűben.
mondd csak magadba szállni kész vagy-e
dolgozni csöndben mint vakond ha túr
az ember hol kő hol gordonkahúr
monokli lesz belőle vagy zene
a szív forró kemence volt kihűlt
jégcsipkét hímez rá a játszi tél
az én-sötétben aranypor szitál
aszalt gyümölcsként édesül a múlt
időnk fut mint vadász elől a nyúl
láttad már hogy bucskázik föl szegény
még meg se virradt máris alkonyul
az életünk ó izgalmas regény
végiglapozni minden pénzt megér
de mindezért a halál tán nagy ár
Hiteles nyomat című szonettjében felmutatja a hűség hitelét: „míg készül a legvégső változat / az összes többin mindig áttűnő / egyetlen arc a hiteles nyomat”. A költő saját kifejezésével élve magába gyömöszöli a világot, és öröm figyelni, ahogy „valaki játszik szíve húrjain”. A kötet vége felé egy-két pajzánba hajló szonett hangulatában-modorában mintha Villonra utalna, a többi érvényének-hitelének gyökere inkább Shakespeare irányába hajlónak vélhető. A Rómeó és Rómeó cím enyhén furcsának érzik, bár e verse végén fogalmazza meg az eleve gondoskodás értelmét: „érzem Isten a kezét rám teszi / nem bánt inkább boldogít a boldog / a másik örömét is élvezi”.
Petrarca találmányának-felfedezésének hála, Kazinczyt követően szinte minden jelentősebb magyar költő írt szonettet. Leginkább magától értetődő közvetlenséggel József Attilát, de rajta kívül is klasszikus és kortárs költők regimentjét lehetne említeni e tekintetben. Remek hétköznapi lelemény a Naponta című vallomás a családi összetartozás felelősségéről. S a kötetzáró Egy nyár szintén az egyszerűség nagyszerűségében leledző boldog pillanat: „szépségén kívül semmit sem adott / más nyárból hozta tán a mosolyát / is oly sokatmondóan hallgatott // az esti ég sejlett a lombon át / szél hozta a tóról a vízszagot / elmúlt a nyár az élet megy tovább”.
Nem hivalkodóak, de szeretni valóak e kötet szonettformába zárt rímei, ritmusai. Szókimondása többnyire a halk beletörődésé, a szelíd rácsodálkozásé. A hétköznapokban megismert témák, történések, érzelmek irányítója a bölcsesség szerény filozófiája, amely támasz lehet és térkép földi utunk során, hiszen fontos kísérőnk a hangulat, tulajdonképpen: belső napsütés. Amíg az létezik, éltetőnk bármilyen borús, esős, viharos időben.
Vannak bocsánatos bűnök is, mint például az idő visszalopása úgy, ahogy Fecske Csaba teszi nosztalgiára éhezőn, s minden személyes kétkedése ellenére is határozottan-szilárdan megalapozott, egyetemes iránymutatók szerint.
Zsirai László
::Nyomtatható változat::
|