Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Gloria victis! – Dicsőség a legyőzöttnek!
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Gloria victis! – Dicsőség a legyőzöttnek!
Ötvenhatra emlékezem. A szubjektív emlékezés formáját választottam, és ebből következően az ünnephez kapcsolódó gondolatok mellett néhány töprengő, nyugtalanító kérdést is fel kell tennem.
Azzal kell kezdenem, hogy fáj a szívem ötvenhatért… Hazámért, nemzetemért, a hősökért, az áldozatokért s azért is, mert akkor is magunkra maradtunk. A jóval később megismert, sokszor emlegetett világpolitikai realitások sem csökkentik ezt a fájdalmamat. A tanulságokat, amelyek máig, sőt a jövőbe is nyúlnak, mindenesetre végre józanul le kell, le kellene vonni. Sapienti sat.
Október 23-tól november 4-ig mindössze tizenkét nap. Ma már tudjuk, és sokan elismerik, hogy e nem egészen két hét jelentősége világtörténelmi, s a forradalom messzire sugárzó fényes csillag marad – valóban megmarad? – az utókor számára.
-
Tizenkét éves győri kisdiák voltam akkor; s mivel Győrben nem voltak nagy harcok, csak néhány emléket őrzök azokból az időkből.
– Az először levegőbe eresztett géppisztolysorozatok hangját, amikor az ávósokkal rakott teherautók csikorgó kerékkel lekanyarodtak a Baross hídról. A börtön előtt összegyűlt tömeg oszlatására vetették be őket. Azt hallottuk, néhány halott és sebesült maradt utánuk. Hogy rohantunk hazáig!
– November 4-e reggelét, amikor ragyogó vasárnapi napsütés és porcukorszerű, vékony hóréteg szépítette meg a világot. De amikor kinéztem az ablakon, az éjszaka megérkezett, légvonalban talán ötven méterre sem lévő szovjet tank rémülettel töltött el; ágyúcsövéről meg először azt gondoltam, hogy éppen a mi ablakainkat vette célba, pedig csak a közeli hídfőre irányozták.
– Aztán már november közepe felé, amikor a Radó-szigeten a Kettős hídnál állomásozó szovjet harckocsi katonáit szinte már sajnáltuk, amikor a kemény hideg miatt hártyásodni kezdő Rábából merték a mosdóvizüket. Azon ámultak, hogy Afrikában ilyen hideg van, hiszen őket a Szuezi-csatornához vezényelték… Pár nap múlva néhány civil ruháért el is adták a tankot, és ki tudja, hova tűntek el.
– Bennem ötvenhatos emlék az a néhány hónappal későbbi rettenetes szégyenérzet is, amelyik kiskamaszszívemet szinte megbénította, amikor a filmhíradó az ötvenhét május 1-jei budapesti felvonulás képeit mutatta: a véreskezű hatalom emelvényen pöffeszkedő figurái és alant az a rettenetes tömeg, amelyik éljenzi és megtapsolja a gyilkosokat.
Persze azért van más is memóriám mélyén. Az izgatott tanárok az iskolában, a Kossuth-címer az osztályterem falán meg a végtelen sorbaállások – és mindaz, ami aztán utána jött. A megtorlás dühöngő őrülete, majd a konszolidált vidám barakk fojtott levegője meg a gulyáskondérok mindent beborító szagfelhői…
Súlyosan formálódik bennem a kérdés: szabad-e nekünk ötvenhat dicsőségéről, eredményeiről elmélkedni, amíg nem vagyunk hajlandók üzenetét és tanulságait igazán megérteni?
-
Sok jele volt a társadalmi feszültségnek, de forradalmi megmozdulásra – valószínűleg – csak igen kevesen gondoltak… Ugyanakkor mindenki várt, s egyre többen követeltek változásokat.
Kossuth Lajos így ír egy helyen: „Én a forradalmat a népek szent jogának tartom és vallom, de egyszersmind oly végeszköznek tekintem, melyhez a népeknek csak azon esetben szabad nyúlniok, midőn vagy nemzeti létüknek vagy jogaiknak s szabadságuknak akár visszaszerzésére, akár megvédésére más módjuk nincs, vagy amidőn boldogságuk szabad fejlődésének valamely fennálló rendszer annyira útjában áll, hogy minden áron való eltávolítását a nemzet szent érdekei követelik… Lázadásokat lehet csinálni, forradalmakat soha. Azok nem csináltatnak, azok csinálódnak…”
Igen, így csinálódott spontán, szervezetlenül, 1956 októberében soha addig nem tapasztalt összetartással a forradalom. Spontán – tehát nem előre elhatározott tervek végrehajtása volt, hanem „egy végletekig feszített húr elpattanása, egy megkínzott, megalázott nemzet felhördülése. (…) Tízmillió ember talán nem tudta, hogy pontosan mit akar, de azt mindegyikünk meg tudta fogalmazni, hogy mit nem akar. (…) nem akarja tovább tűrni a nemzeti és egyéni megaláztatásokat, a hazudozást, minden önálló gondolat meghurcolását, a nemzet infantilizálását, kulturális hagyományainak meggyalázását.” (Jotischky László: Októberi gondolatok, Angliai Magyar Tükör, 2006. június – Az írás teljes terjedelmében a 6. oldalon olvasható. – A szerk.)
Minden bizonnyal előbb vagy utóbb a pozitívumok is megszilárdultak volna – nyilván viták és hatalmi harcok közepette –, olyanok, mint a szólás- és sajtószabadság, a semlegesség, a többpártrendszer stb. De akkor az a másfél hét minderre nem volt elegendő. A forradalom a szovjet tankok óriási túlereje miatt és a moszkvai akaratot kiszolgáló nemzetáruló politikusok közreműködésével elbukott, de nem kétséges, hogy – a rá következő tomboló megtorlás, bitó és börtön és a tiszta szándékot bemocskoló számtalan félremagyarázás és hazugság ellenére – világtörténelmi léptékkel mérve is maradandó jelentőségű 56 véres, gyönyörű küzdelme. Ezért adózunk hálával a hősöknek, és őrizzük kegyelettel a mártírok emlékét.
-
Ha eszembe jutnak az 1957. május 1-jéről szóló tudósítások (ez mostanában is sokszor megtörténik velem) meg a gulyáskondérok gőzétől megszürkült évtizedek meg 2004. december 5-e – hogy mást most ne is említsek –, és eltöprengek nemzetünk, hazánk mai helyzetén, mélyről fakadó aggodalommal kérdezem: érdemes volt? És: hogyan tovább?
A Szentírás egyik fontos igéje is nyugtalanít: „Az igazság felmagasztalja a nemzetet; a bűn pedig gyalázatára van a népeknek.” (Péld 14,34; Károli-fordítás) Kölcseynkkel együtt imádkozom: „Szánd meg, Isten, a magyart!”
„Most perc-emberkék dáridója tart,
De épitésre készen a kövünk,
Nagyot végezni mégis mi jövünk,
Nagyot és szépet, emberit s magyart.”
Ittzés János püspök Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|