Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 43
- Fotelből Pál apostol sem tudott misszionálni
e-világ
»SMS-VÁLASZ«
Hozzászólás a cikkhez
Fotelből Pál apostol sem tudott misszionálni
Hetilapunk szeptember 20-ai számában volt olvasható az a mintegy százhúsz, mobiltelefonon küldött rövid szöveges üzenet, azaz sms, amelyet az evangélikus presbiterek szeptember 12-ei országos találkozóján névvel vagy név nélkül juttattak el a gyülekezetek képviselői a két kerekasztal-beszélgetés résztvevőinek címezve vagy épp a kérdezés és véleménynyilvánítás adta lehetőséget „csak úgy” megragadva. A pestszentimrei Sportkastélyban elhangzott az ígéret: az EvÉlet hasábjain sorra vesszük az ott összegyűlt írásbeli üzeneteket, és az arra illetékes személy megválaszolja az adott kérdést, illetve reflektál az észrevételre. E számunkban Bakay Péternek, egyházunk cigányügyi referensének elöljáróban az e témában érkezett kérdést tettük fel.
– „A 24-es villamoson elülnek mellőlem. Milyen cigánymissziós lépések történtek?” – hangzott az sms egyik fele.
– Ebből a mondatból először is nem derül ki, hogy miért ültek el az írója mellől. Azért, mert magyar? Vagy mert cigány? Talán részeg volt? A ruhája bűzlött? Netán hangosan duhajkodott? Az első lépés ilyen esetekben mindig az önvizsgálat legyen – mit tehetek, hogy ne üljenek el mellőlem? Azonban azt is tudomásul kell venni, hogy e földi világban az embert mindig éri valamilyen megaláztatás. Ha ezt a Krisztustól kapott belső szabadságból fakadó bölcs alázattal, de felemelt fejjel viselem, akkor ezzel csak parazsat gyűjtök a másik fejére.
–Az írásban érkezett üzenet nem fejti ki részletesebben, de az utána következők alapján tételezzük fel, hogy egy cigány ember áll a kérdés mögött. Az evangélikus egyházban milyen lépések történtek a szegregáció csökkentése érdekében, vagyis mit mondhatunk el a cigánymisszióval kapcsolatban?
– Vannak gyülekezetek, ahol mindennapos a cigányokkal való találkozás a lelkész vagy a hitoktató, esetleg az oktatási intézmény munkája során. Öt gyülekezetünkben folyik deklaráltan cigánymissziós munka, és sok helyről csak egy-két hozzánk eljutott hírből tudjuk, hogy előrelépés történt e téren. Példának említeném a hácsi gyülekezetet, ahol Komócsin Friderika személyében három éve cigány gyökerű presbiter is van.
A másik nagyon fontos momentum, amikor a közösség tagjai túllépnek a gyülekezet határain, és a környező településeken végeznek missziós munkát. Ilyen Nyírtelek. Mi, sárszentlőrinciek pedig az egész országban bárhova szívesen megyünk szolgálni, ahova hívnak bennünket, legyen az istentisztelet, szeretetvendégség, iskolai foglalkozás vagy Szélrózsa ifjúsági találkozó.
– Mit jelent az Önök közösségében a helyi cigánymissziós munka?
– Sárszentlőrincen, Uzdon és Pusztahencsén hetente tartunk bibliaórát – családoknál. Emellett rendszeresek a négy vasárnapból álló, egész napos bibliaiskolák. Ezeket cigányoknak hirdetjük, de mindig jönnek mások is. Évente egyszer bemutatót tartunk cigány ételekből, ezeken az érdeklődők jobban megismerkedhetnek a cigány kultúrával, és hirdetjük az evangéliumot is.
Hetente kétszer úgynevezett fejlesztő tanoda várja – elsőtől hatodik osztályig – a gyerekeket. Ennek keretében segítséget kaphatnak a házi feladatuk elkészítéséhez, illetve szükség szerint van készség- és képességfejlesztés is. Nagyon szép eredményeket értünk már el: az egyik kislány addig jutott el e téren, hogy a minap olvasott el egyedül egy ifjúsági regényt, majd csillogó szemmel kérte a következőt. Természetesen szociálisan is igyekszünk segíteni a rászorulóknak ruha- és élelmiszer-támogatás formájában.
De hadd említsem meg a most induló gyűjtésünket. E cigány közösségek tagjai összeadják felajánlásaikat a Kenyában zajló missziói munka támogatására. Úgy is fogjuk átutalni az ottani gyerekek étkeztetésére összegyűlt pénzt, hogy ezt az itteni cigányok küldték.
– Hogyan látja az immár négyéves tapasztalatai alapján: lelki téren is megmutatkoznak ennek a munkának az eredményei?
– Igen. A nyírteleki misszióhoz tartozó több cigány ember például egy EKE- (Evangélikusok Közössége az Evangéliumért – A szerk.) táborban tért meg. De ide sorolom a sárszentlőrinci csapatunkkal nemrég megtörtént esetet is. Telekgerendásra hívtak egy szolgálatra. Az indulás előtt két nappal a helyi lelkészt telefonon megfenyegették, hogyha elmegyünk oda, akkor számolni kell a következményekkel. Én őszintén elmondtam az üzenetet a kétautónyi embernek, rájuk bízva a döntést, velem tartanak-e, vagy sem. Nem tudhatták, hogy ezek után mi vár rájuk, de egyik sem mondta vissza a szolgálatot! Hála az Úrnak, semmi sem történt az eseményen, és az egészet hitpróbaként éltük meg, amiből győztesen kerültünk ki.
– Az sms-ben érkezett üzenet második fele is egy kérdés volt: mik a cigánymisszióval kapcsolatos budapesti tervek?
– Őszinte leszek: nem tudom. Ugyanis ezt a fajta szolgálatot nem lehet központilag, „felülről” megszervezni. Csak úgy működik, ha valaki szeretetből, elhívást érez az ügy iránt. Ha ez nincs meg, el se kezdje.
– Igen, ez jól hangzik. De mit válaszol Ön arra a kérdésre, amit az egyik borsodi gyülekezetünk egyik tagja tett fel egyszer: hogyan tudjam szeretni azt a cigány szomszédomat, aki, miután segítettem neki, ellopott dolgokat az otthonomból? – Az a cigánymissziós, akit még egyszer sem ejtettek át, nem cigánymissziós, és ha ezt nem tudja elviselni, akkor el se kezdje ezt a fajta munkát! De hadd kérdezzek én is vissza. Jézus hányszor fordulhatna el tőlünk, miután segített bajunkon, és mi mégsem az elképzelése szerint tesszük-vesszük dolgainkat? Mi lett volna, ha Pál apostol missziói útja során az őt ért első veszteség után megfutamodik? Pedig ő nem csak anyagilag sínylette meg az örömhír terjesztését! Hányszor püfölték el, vagy törtek az életére, és amikor áltestvérek között volt, lelkileg lopták meg. Krisztus követeként bizony vállalni kell a nehézségeket, az áldozatokat is – fotelből még Pál apostol sem tudott misszionálni!
– Szombat este beszélgetünk, az első országos cigánynap után, amelynek meghívója – idézem – „minden érdeklődőnek, fenntartásokkal élőnek, szimpatizánsnak, szolgálónak és szolgálatra vágyónak” szólt. Miként élték meg, és hogyan sikerült ez a nap?
– Csoda volt, nem akartak a résztvevők hazamenni! Harmincöten voltunk, ebből öt „új”, akinek még nincs kapcsolata ezzel a munkaággal. Több célunk is volt a rendezvénnyel: előadások, bizonyságtételek, színi jelenet és beszélgetések segítségével bemutatni, közelebb hozni a résztvevőkhöz egyrészt a cigány kultúrát, másrészt ízelítőt adni, mennyi áldás származik ebből a munkából. Szabóné Kármán Judit romológus, egyetemi oktató előadását külön is szeretném kiemelni, mert tartalmilag és érzelmileg is sokat adott azoknak, akik eljöttek október harmadik szombatján erre a Budapesten, a Rózsák terei evangélikus kollégium dísztermében megtartott napra.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|