Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 24
- Környezetbarát életvitel – fenntartható társadalom
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Környezetbarát életvitel – fenntartható társadalom
A teremtés ünnepe Pesthidegkúton
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének javaslata alapján életre hívott környezetvédelmi világnap alkalmából a Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend idén huszadik alkalommal rendezte meg a teremtés ünnepét. A Környezetbarát életvitel – fenntartható társadalom címmel meghirdetett eseményre június 3. és 5. között a budapest-pesthidegkúti evangélikus templomban, valamint a helyi ökumenikus iskolában került sor.
Az idei alkalom helyszínére Láng Zsolt meghívásának köszönhetően esett a választás; a II. kerületi polgármester köszöntését is küldte a résztvevőknek. (A II. kerületi önkormányzat pályázati keretek között támogatást is nyújt a rend apátja, Széchey Béla által szerkesztett Zarándoknapló második kötetének kiadásához.)
A Pesthidegkúti Evangélikus Egyházközség lelkésze, Fodor Viktor nemcsak a házigazda szerepét vállalta, hanem ő maga szervezte meg a hatodik zarándokutat a 13. századi eredetű gercsei templomhoz. Akik vállalták a gyaloglást a sárban, esős időben, azok az út közbenső állomásán meditációs imádságot, a templomban pedig énekkari szolgálatot hallgathattak meg. Isten igéjét Gáncs Péter, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke hirdette (képünkön). A zarándoklaton részt vettek a Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola tanárai is, a templomban pedig Csere István, az iskola igazgatója várta az oda érkezőket.
Pénteken teljes liturgiájú ökumenikus istentiszteletre került sor, majd különböző felekezetekhez tartozó meghívottak előadásai hangzottak el. Az esti vitában állásfoglalás született a környezetbarát életvitelt illetően. A résztvevők a „felelős mértékletesség” kifejezés használatát tartották megfelelőnek a tartósan vállalható életforma jellemzésére. Egyetértettek abban, hogy az erőltetett polgári jólét semmiképpen nem egyeztethető össze a józan, keresztény elvárásokkal.
Az ökumenikus istentisztelet igei szolgálatát Széchey Béla evangélikus lelkész végezte Józs 5,10–12 alapján. A teremtésvédelem terén az érdemi előrelépéshez, változáshoz nem elegendő az egyéni, „hősi környezetvédő” élet – fejtette ki –, a fenntartható társadalom kialakításához társadalmi szintű összefogás szükséges. Diakóniai-szolgáló szemléletet és ennek megfelelően alakított kormányzati munkát kell megkövetelni az egyes országok parlamentjeitől.
Mangasi Sihombing, az Indonéz Köztársaság nagykövete mint az ünnep fővédnöke, illetve főelőadója –mintegy válaszként – egy indonéz művész festményével kapcsolatban a vezetői székek birtokosainak óriási felelősségéről és nagy lehetőségeiről beszélt, éspedig földgolyónk egészének összefüggésében. Szerinte az egyes államoknak – saját országához hasonlóan – érdemi választ kell adniuk a koppenhágai klímaprogrammal kapcsolatban is.
A harmadik napon – az ökumenikus iskolában zajlott munka során – a résztvevők határozati javaslatokat fogadtak el, amelyeket a kormányzatnak (a környezetvédelmi és az oktatási államtitkárságnak) kívánnak eljuttatni. Ezzel párhuzamosan az iskola aulájában tanárok és diákok mutatták be, miként lehet környezetkímélő anyagokból használható dísztárgyakat készíteni.
Az ENSZ 1992-ben indított, Agenda 21 elnevezésű, széles körű akcióprogramjához kapcsolódó kérdőíves felmérés előzetes értékelését és továbbfejlesztését Gerőcsné Czeglédi Irén vállalta.
A program végeztével az ünnep résztvevői úti áldással indulhattak haza.
Nagy Gábor Tamás evangélikus polgármester meghívására jövőre az I. kerületben rendezhetik meg a teremtés ünnepét.
Sz. B.
::Nyomtatható változat::
|