Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 24
- Kényelmes, bő kabát
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Kényelmes, bő kabát
Hatodik évfolyamába lépett a lelkészakadémia
Elindult a lelkészakadémia – avagy a jó pap holtig tanul, illetve Lelkészakadémia – jó bornak is kell a cégér. Ezekkel a címekkel olvashatók az első két alkalomról szóló tudósítások a 2004-es lapszámainkban. Az azóta eltelt évekről, a megélt huszonhárom kurzus tapasztalatairól beszélgettünk a két szervezővel, Varga Gyöngyivel, hittudományi egyetemünk docensével és Németh Zoltán pécsi lelkésszel a hatodik évfolyam huszonnegyedik kurzusán, amelyet június 4. és 8. között tartottak Balatonszárszón.
– „Őszinte, gyanakvástól és egymás beskatulyázásától mentes, nyitott és befogadni, ugyanakkor adni is kész légkör jellemezte a kurzust. Másként nevezhetjük ezt testvéri, lelki közösségnek is” – többek között ezt olvashatjuk Kovács László lapunkban megjelent tudósításában, amelyet a második lelkészakadémiáról írt. Egyházi, sőt lelkészi körökben ennyire kell ezt hangsúlyozni?
Varga Gyöngyi: Tagadhatatlan, hogy eleinte sokan fenntartással fogadták a kezdeményezést. Ennek az egyik oka az indulásban, illetve az akadémia szabályozásában keresendő: egyházunk országos presbitériuma, amikor szabályrendeletben rendelkezett a lelkészek továbbképzéséről, a lelkészakadémiát is beemelte a lelkészi munkaközösségek és a lelkészkonferenciák által nyújtott képzések sorába. Ezzel együtt a rendelet kimondja, hogy ebben az intenzív teológiai és spirituális továbbképzést biztosító képzési formában a lelkészi kar tagjainak öt év alatt legalább egyszer kötelező a részvétel.
Emellett őszintén hozzá kell tennünk azt is, hogy bár nem vagyunk nagy egyház, a lelki, kegyességi sokszínűség evangélikusságunkra is jellemző, így természetszerűleg a lelkészi karra is. Épp ezért minden kurzuson érdekes látni, hogyan érlelődik össze az adott téma kapcsán a sokféle teológiai látásmód.
Németh Zoltán: A lelkészakadémiát – német minta alapján – Lackner Pál és Ördög Endre kezdeményezte annak idején, és amikor ez a továbbképzési forma végül itthon is elindult, akkor kettőnket kértek fel szervezőként. Mi a kezdetektől azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy egy-egy ötéves ciklusban minél többféle téma és megközelítési mód érvényre juthasson. Egy kényelmes, bő kabáthoz tudnám hasonlítani ezt az egészet, amelyben az a jó, hogy sok minden és mindenki elfér benne és alatta. Ha bizonyos szempontok alapján elkezdenénk szűkíteni – például csak egyes teológiai irányzatok mentén szerveznénk, vagy csak a lelkigyakorlatra, esetleg csak a gyakorlati kérdésekre vagy épp csak az elméleti síkra helyeznénk a hangsúlyt –, akkor azzal kizárnánk bizonyos embereket. Nem ez a célunk, és valószínűleg ezért is kaptuk már meg a „liberális” jelzőt.
– A lelkészakadémia honlapján visszamenőleg is láthatók a korábbi kurzusok témái és előadói. Milyen szempontok szerint végzik a szervezést?
- Gy.: Minden kurzus végén sor kerül kiértékelésre is, amelyen a résztvevők elmondják véleményüket. Ekkor nem annyira konkrét témaötletek hangzanak el, mint inkább általános javaslatok. A lelkészakadémia korábbi szakaszában – az egyházi vezetéssel egyetértésben – igyekeztünk „berkeinken belülről” hívni az előadókat. Az utóbbi időben azonban nyitási szándékkal más egyházak kompetens személyeit, illetve az adott téma szaktekintélyeit is felkérjük egy-egy előadás és műhelymunka megtartására.
- Z.: Minden előadónak nagyon hálásak vagyunk, hiszen munkájuk, kutatásaik mellett sokszor a szabadidejük terhére vállalták és vállalják a felkérést. Nem szeretnénk most „névsorolvasást” tartani, nehogy bárkit is kihagyjunk, de hadd illesse e helyen külön köszönet Takácsné Kovácsházi Zelmát, aki a kezdetektől figyelemmel kísérte és segítette a munkánkat, és ha tehette, mindig eljött a kurzusokra. A résztvevők konkrét visszajelzései mellett a kurzusok során mi magunk is látjuk, érezzük, mire van igény, mit lehet még hozzátenni a képzéshez. Olyan ez, mint a gyülekezeti élet – a lelkipásztori munkának az is része, hogy figyelje a közösség életét, és lássa, merre lehet továbbhaladni.
– És hogy érzik, mindig sikerül a képzéssel szemben támasztott igényeket kielégíteni?
- Z.: Nem feltétlenül feladatunk, hogy mindig mindennek és mindenkinek megfeleljünk. Hozzáteszem, nem is lehet. Azt is felvállaljuk, hogy adott esetben az igényekkel szemben is próbálkozunk. Hogy egy konkrét példát említsek: egy-egy teológiai téma megbeszélése során mi nem egy leírt prédikációt szeretnénk a kollégák kezébe adni, amit majd vasárnap a szószékről elmondhatnak, hanem az a célunk, hogy miután a kérdést sok szempontból körüljártuk, a beszélgetés tapasztalatait leszűrve ők maguk készítsék el a saját stílusuknak és gyülekezetüknek megfelelő prédikációt.
– Mennyiben tér el a lelkészakadémia a többi lelkészi továbbképzéstől?
- Gy.: Már eleve a hosszúságában. A négy-öt nap olyan mértékű ráhangolódást, a téma alapos feldolgozását teszi lehetővé, amely a többi, egy-két napos alkalomhoz képest mindenképpen pozitív. A koncepció kialakításakor három szempontot próbáltunk szem előtt tartani, amely az eddigi tapasztalatok alapján be is vált: a szakmai, teológiai műhelymunkának is nevezhető képzés mellett a lelkiség, illetve a rekreáció is fontos szerepet kap. És hogy mind a három nagyjából egyformán beleférjen egy-egy napba, ezért a délelőtt és a késő délután inkább a szellemi foglalatosság ideje, a közte levő, viszonylag hosszú délutáni szünet pedig lehetőséget ad a pihenésre, beszélgetésre, elcsendesedésre.
A program mindig úrvacsorai istentisztelettel kezdődik, a reggeli „klasszikus” áhítat sok esetben kísérletező, sajátos hangvételű – ez rendhagyó módon olykor áhítat közbeni diskurzusra inspirálja a kollégákat. Az esti alkalmakon inkább az imádságra és annak többféle formájára kerül nagyobb hangsúly. A hosszabb kurzusok programjába mindig beépül egy-egy kirándulás vagy színházlátogatás.
– Rossz nyelvek ezért is hívják a lelkészakadémiát „wellnessakadémiának”?
- Gy.: Sajnálatos, hogy vannak, akik nem nézik jó szemmel, ha egy lelkész töltekezik. Nem gondolom luxusnak, ha az állandó készülés közepette – gondoljunk például a vasárnapi igehirdetésekre, a bibliaórai alkalmakra, a temetési vagy éppen az esküvői szolgálatokra – a lelkész is töltekezni akar. Általában az jellemző, hogy inkább a bánatunkat osztjuk meg a lelkigondozónkkal, és ritkábban keressük fel őt, ha öröm ér. Mivel a lelkész is ember, ezért ne sajnáljuk tőle, ha a rárakott terheket – akár kollégái körében is – időnként van módja letenni.
– Letelt az első ötéves ciklus, és ha mérleget vonunk, őszintén el kell mondanunk, hogy a lelkészi kar egy része nem élt a lelkészakadémia által felkínált továbbképzési lehetőséggel. Vajon miért?
- Z.: Még mielőtt a kérdésre válaszolnánk, egyvalamit tisztázni kell. Szervezőként mi csak a „végrehajtói” vagyunk egy szabályrendeletnek. Nem a kettőnk feladata, hogy számon kérjük, ki miért nem jött még el a lelkészakadémiára, és nem is ránk tartozik, hogy ennek a következményeit tisztázzuk. A mi megbízatásunk az alkalmak megszervezésére, lebonyolítására és adminisztrálására szól.
Az mindenesetre magáért beszél, hogy most már a hatodik évben járva és a huszonnegyedik kurzusnál tartva folyamatosan vannak jelentkezők, és sok lelkész rendszeresen részt vesz a továbbképzésen. Évente négy-öt alkalommal hirdetjük meg, a szolgatársak pedig szeretik és várják az alkalmakat. Nagy dolog, hogy a huszonhat meghirdetett kurzusból csak kettőt kellett elhagynunk a kevés jelentkező miatt.
S hogy mi okból van még mindig néhány kolléga, aki nem vett részt lelkészakadémián? Sokféle magyarázat lehet erre. Biztosan vannak olyanok, akik a történetbeli favágóhoz hasonlítanak. Ők már régóta kicsorbult fejszével vágják a fákat, de még arra a kis időre sem hagyják abba, amíg megköszörülhetnék a szerszámot.
Érdekes megfigyelni, hogy gyülekezeteink egy része még mindig nem szokott hozzá ahhoz a lehetőséghez, hogy a lelkésze több napra otthagyja a nyáját. Mivel a korábbi történelmi helyzet semmiféle belföldi vagy külföldi ösztöndíjat, továbbképzést nem tett lehetővé, a híveknek természetessé vált, hogy a lelkész soha nem megy sehova, mindig elérhető, és minden szolgálatot ő lát el. Ezek után, ha a lelki vezetőjük bejelentené, hogy néhány napra elutazik egy továbbképzésre, az nagy visszatetszést váltana ki. Kellő – felügyelői, presbiteri, netán esperesi vagy püspöki és anyagi – támogatás híján a lelkész inkább nem vállalja a konfliktust, és lemond az egyház által felkínált lehetőségről.
A távolmaradás egy másik oka lehet az is, hogy a lelkészi karban az idősebb generációhoz tartozók esetleg úgy gondolják, hogy a pályán eltöltött évek alatt olyan tapasztalatokra tettek szert, amelyek birtokában a fiatalabb korosztályhoz tartozó előadóktól nem sokat tanulhatnak. De azt is őszintén be kell vallanunk, hogy vannak olyan kollégák, akik úgy érzik, a lelkészakadémia kényelmes, bő kabátja nem az ő ruhadarabjuk.
- Gy.: Akik azonban eljönnek, maguktól és szívesen jönnek, éppen ezért ki is veszik részüket a programokból. A végén pedig feltöltekezve, hálásan mennek haza – a visszajelzésekből legalábbis ezt szűrjük le. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a balatonszárszói konferencia- és missziói otthon nagyon bevált helyszíne lett a lelkészakadémiáknak. Az ellátás színvonala és az itteni munkatársak segítőkész közvetlensége is nagymértékben hozzájárul a képzések sikeréhez.
– Milyen terveik vannak a jövőre nézve?
- Gy.: Egy-két korábbi kurzus tapasztalata alapján szeretnénk olyan „lappangó” teológiai témákkal foglalkozni, amelyek különlegességüknél vagy esetleg kényességüknél fogva nagy érdeklődésre tarthatnak számot. Annak örülnénk, ha a lelkészakadémia személyes fórumát választanák a kollégák ezek megvitatására, szemben a más fórumokon tapasztalható, sok esetben koordinálatlan, így nem mindig méltó hangvételű feldolgozásukkal. Az utóbbi időben különleges helyzet alakult ki a fiatal, kisgyermekes lelkésznők számának növekedésével. Ők nem engedhetik meg maguknak, hogy több napra otthagyják családjukat, ezért foglalkoztat bennünket az úgynevezett családos lelkészakadémia gondolata is.
- Z.: Fontolgatjuk „rétegkurzusok” szervezését is, például a pályakezdők vagy épp a nagy tapasztalatokkal rendelkező szolgatársak számára.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|