Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 24
- Szegény gazdag Európa
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Szegény gazdag Európa
Egyházi hozzájárulás a szegénység és szociális kirekesztés legyőzéséhez
Az Európai Parlament és az unió kormánya, az Európai Bizottság a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem európai évének nyilvánította 2010-et. Ezzel kifejezte, hogy a társadalmi szolidaritás megerősítése, valamint a szegénység és kirekesztés megszüntetése továbbra is fontos célja az Európai Uniónak. Ez a tetszetősen megerősített elkötelezettség ugyanakkor annak beismerését is jelenti, hogy az Európai Unió tagállamai közötti gazdasági és társadalmi különbség az elmúlt években nemcsak hogy nem csökkent, hanem olykor növekedett is.
A feszültségekkel és ellentmondásokkal terhelt szociális és gazdasági helyzetben az EU 2020 elnevezésű európai uniós stratégiai dokumentumhoz, annak vitaprogramjához sokféleképpen kapcsolódnak az európai egyházak. Ezek sorában fontos dokumentum a jelen írás címét viselő, német nyelvű tanulmánygyűjtemény, amely a Társadalmi igazságosság című – Heidelbergben megjelenő – egyházi évkönyvsorozat negyedik kötete.
A könyv fő témája, illetve fő kérdése az, hogyan lehetne áthidalni az új szakadékot Kelet- és Nyugat-Európa között. E témakörben a szegénység, kirekesztettség, kilátástalanság, fenntarthatatlanság gazdasági-társadalmi okairól és következményeiről, valamint az erre adandó teológiai, etikai, egyházi reflexiókról olvashatunk.
A kötet bevezető tanulmányának már a főcíme is választ sugall a kérdésre, amely szerint az európai szociális integráció legfontosabb feltétele az, hogy ne áldozzák föl a szegénység elleni küzdelmet a verseny és a növekedés oltárán. Más szóval „az európai szociális integráció ne legyen többé alárendelve egy olyan gazdasági integrációnak, amelyet a verseny határoz meg”. (A bevezető tanulmány – amelyre reflexiókat is szívesen várunk az oikumene@meot.hu e-mail címre – teljes terjedelmében magyarul is olvasható a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának honlapján: http://www.meot.hu.)
A tanulmánykötet – amely közli az ökumenikus tanács szociáletikai bizottságának Fazakas Sándor teológiai tanár vezetésével írt tanulmányát is: Keresztény szolidaritás felekezeti színek nélkül címmel – ünnepélyes bemutatására a közelmúltban került sor az Európai Parlamentben.
A szociáletika iránt elkötelezett teológusok és egyházi szakemberek mintegy nyolcvanfős csoportja panelbeszélgetések formájában elemezte az európai gazdasági, szociális és ökológiai jelenségeket és ezek összefüggéseit. A négy tematikus ülés témája a következő volt: Szegénység és munka; Igazságosság és szociális kohézió Közép- és Kelet-Európában; Fenntartható fejlődés; A lisszaboni szerződés szociális dimenziója. A Közép- és Kelet-Európával foglalkozó panelbeszélgetés moderátori szerepére a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára – e sorok írója – nyert felkérést.
A kétnapos tanácskozás az elmondottakon túl életre hívta a CALL Network elnevezésű munkaközösséget, amely annak érdekében teremt laza együttműködési fórumot, hogy az európai egyházak szakemberei olyan kérdésekben cseréljenek véleményt és tapasztalatot, mint a foglalkoztatás, szociális biztonság, kirekesztés, szegénység stb., s hogy megvizsgálják mindezek etikai dimenzióját.
E rendszeres és módszeres szakmai tevékenység kapcsán az egyházak még jobban bekapcsolódhatnak abba az európai intézmények által folytatott vitaprogramba, amely egy „igazságos, fenntartható és okos európai gazdaság” megvalósításáért fáradozik az előttünk lévő évtizedben.
A megbeszélésen a Magyarországi Református Egyház képviselőjeként részt vevő Lőrincz Szabolcs a CALL Network vezető, koordinációs testületében, e sorok írója pedig a Vallás a közéletben elnevezésű munkacsoportban vállalt további együttműködést.
Dr. Bóna Zoltán
::Nyomtatható változat::
|