Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 24
- Kirchentag református szemmel
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Kirchentag református szemmel
Budapesti református teológiai hallgatókkal évek óta rendszeresen részt veszünk a németországi Kirchentag kétévenként megrendezett programjain. Idén nagyon lelkes csapattal voltunk kint Münchenben. A teológusok igen élvezték a rendezvényeket, még kevesellték is az időt, hiszen a csaknem háromezer programból nem volt nehéz kiválasztani olyanokat, amelyek ütköztek egymással.
Természetesen református szemmel is néztük a május 12–16 között lezajlott rendezvénysorozatot; az ilyen események nálunk egy-két kivételtől eltekintve – református egyházi napok, Dunántúl (REND), Csillagpont református ifjúsági találkozó – kevéssé jellemzik egyházi életünket. Rögtön szembeötlő volt a sokféleség, mely még a német protestánsokon belül is szerteágazó lehet, nemhogy ilyen ökumenikus alkalmon. Négy csarnokot töltött meg az Agora (a lehetőségek piaca), ahol a különböző egyházi szervezetek, iskolák, alapítványok, gyülekezetek, missziós csoportok mutatkozhattak be.
Az ökumené kifejezésének voltak „üdítő” színfoltjai is, mint például az egyik standon a „Reformáció koktél”: öt különböző kancsóból ki-ki olyan italt keverhetett magának, amilyet akart. A reformátorokhoz különböző ízek tartoztak: Kálvin – víz (a tan tisztasága); Luther – almalé (az almafa hasonlat); Wesley – fekete ribiszke (a metodista szigorúság); Husz – szőlőlé (a kehely); Zwingli – narancslé (?). Jelezve ezzel azt is, hogy a protestáns tanításban időnként keverednek a dolgok, sőt még egymást is megízesíthetik. Jó ötlet volt, és kedves a megvalósítás.
A müncheni kicsi református gyülekezetben is gazdag program várta a résztvevőket. A legfőbb alkalom – a beszélgetéseken, fórumokon kívül (és a finom, helyben főzött magyaros ételek mellett) – a szombat esti istentisztelet volt, melyen olasz valdens teológiai tanár, német lelkésznő és magyar református püspök szolgáltak együtt, s úrvacsorai közösségben záródott a nap.
Különösen keresettek voltak a hasonló alkalmak, mivel az ökumenikus jelleg miatt a közös úrvacsora hiányzott leginkább.
Leszűrhető, hogy nem csupán a találkozóra költött pénz, a befektetett energia, a cserkészek és egyéb segítők munkájának eredménye látszott meg az egyházi napok során, hanem a németekre jellemző aktív és cselekvő hit is megjelent látható és befogadható módon, illetve észrevehette, aki akarta, hogy a körültekintő szervezésben, a nagy méretekben, a tömegben, a monumentális kiállításban is ott lehet a mindannyiunkat vezető és formáló Lélek.
Bölcsföldi András református lelkész, spirituális (Budapest)
::Nyomtatható változat::
|