Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 09
- Elfogadtatott egyházunk költségvetése
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Elfogadtatott egyházunk költségvetése
Az országos bizottságok jelentései, két törvényjavaslat, intézmények alapítása, az egyházszociológiai felmérés tanulságainak megvitatása mellett evangélikus egyházunk éves költségvetésének elfogadása szerepelt a zsinat tizenhetedik ülésszakának napirendjén, amelyet hagyományosan a fasori evangélikus gimnázium dísztermében tartottak az elmúlt hét végén. A megtárgyalandó anyagok nagy száma ezúttal kétnapos ülést tett szükségessé.
Nem kevesebb mint kilenc országos munkaági bizottság jelentését hallgatták meg a zsinati küldöttek a tanácskozás két napja alatt. Nagy vitát egyik beszámoló sem váltott ki, így a jelentéseket nagy többséggel fogadták el.
A két megtárgyalandó törvényjavaslat közül az első az intézményvezetők választásával kapcsolatos eljárás módosítása volt. Mint Roncz Béla, az aszódi és a fasori gimnázium igazgatója előterjesztésében elmondta, a közeljövőben hat intézmény vezetőjének jár le a mandátuma. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatták, hogy az a törvényi előírás, mely szerint kizárólag pályázati eljárást követően nevezhető ki intézményvezető, nem jó. Ugyanis kockázatos dolog ez a megmérettetés, több potenciális jelölt inkább nem pályázik, mint hogy sikertelen pályázás után hátrányt szenvedjen. A fenntartó helyzetét nagyban megkönnyítené tehát, ha a pályázat mellett megbízással vagy meghívással is lehetne vezetőt választani. A zsinat elfogadta a törvénymódosítást.
A másik törvényjavaslat az egyház számvevőszéki és belső ellenőrzési munkájának átalakításáról rendelkezett. E javaslatot a zsinat már tárgyalta előző ülésén, így rövid vita után harminckilenc igen, két nem szavazat és két tartózkodás mellett szintén elfogadta.
Ezek után a testület tagjai is megismerkedhettek a tavaly elvégzett egyházszociológiai felméréssel, amelyet már több egyházi fórumon is ismertetett a kutatás vezetője, dr. Fábri György, az Eötvös Loránd Tudományegyetem habilitált egyetemi docense, rektorhelyettese. A Nekünk így is jó? címet viselő dokumentum néhány adata a zsinati küldöttek számára – mint ahogyan a korábbi fórumok hallgatói számára is – meghökkentő volt. Ezúttal is elhangzott, hogy érthetetlen és szomorú az a lelkészek körében megmutatkozott bizalmatlanság, amellyel a felmérést fogadták, és amelynek következtében alaposan megnehezült a kutatást végzők munkája. A felmérés tanulsága talán úgy szűrhető le, hogy az evangélikusok a jövőt egy kicsit borúsnak látják, de amit ma ad nekünk az egyház, és amit mi adunk az egyháznak, azzal összességében elégedettek vagyunk.
Az érdekes és tanulságos előadás után három intézmény alapításának terve került a zsinat elé. Elsőként egy többcélú budapesti oktatási intézmény alapításának lehetőségéről, majd két óvoda alapításáról tárgyaltak a küldöttek: a Mezőberény I. kerületi egyházközség német nemzetiségi óvodát kíván indítani, a veszprémi egyházközség pedig – Örömhír néven – evangélikus keresztény óvodát. Miután mindkét intézmény országos fenntartású, a zsinat tudomásul vette a két intézmény indulását.
Az ülésszak végére maradt az egyik legfajsúlyosabb téma, mégpedig egyházunk költségvetési törvényének tárgyalása. Sajnos a fegyelmezetlen zsinati tagok miatt a grémium éppen a költségvetés vitájánál került a szavazatképesség szélére, és kis híja volt csak annak, hogy – határozatképtelenség miatt – ne legyen költségvetése egyházunknak. Végül a szavazatképességet egy zsinati póttag gyors behívásának köszönhetően sikerült megőrizni és megejteni a költségvetés végszavazását.
A költségvetést előterjesztő Prőhle Gergely országos felügyelő elmondta, hogy a polgári kormány egyházpolitikája még kicsit bizonytalan, ezért egyházunk költségvetésében is van némi bizonytalanság. Az bizonyos, hogy idén is szigorú gazdálkodásra van szükség. Egyházunk 2011. évi költségvetését az országos számvevőszék kiegyensúlyozottnak minősítette, és az előterjesztővel együtt elfogadásra javasolta. Ez meg is történt – a zsinat a költségvetést egyhangúlag, negyven igen szavazattal hagyta jóvá.
Kiss Miklós
::Nyomtatható változat::
|