Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 09
- Minden vallás igaz?
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Minden vallás igaz?
Dariusz Kowalczyk SJ, a római Pápai Gergely Egyetem professzora a Vatikáni Rádió által közölt sorozatának tizennegyedik részében a kereszténység és a nem keresztény vallások kapcsolatáról fejti ki gondolatait.
Minden vallás egyforma? Minden vallás igaz? – veti fel a kérdést a jezsuita szerzetes. A válasz ezekre a kérdésekre szerinte: nem. Nem lehet ugyanis józan ésszel kijelenteni, hogy a „Jézus Krisztus Isten” és a „Jézus Krisztus nem Isten” állítások egyenlő értékűek és egyformán megfelelnek az igazságnak – fejti ki.
Akkor tehát melyik az igazi vallás? A II. vatikáni zsinat tanítása szerint az az igazi vallás, amelyben „Isten maga ismertette meg az emberi nemmel az utat, melyen az emberek Krisztusban neki szolgálva üdvözülhetnek és boldogok lehetnek” (Dignitatis Humanae – Nyilatkozat a vallásszabadságról, 1. pont). Ugyanakkor a Nostra aetate kezdetű nyilatkozatban a zsinat megállapítja, hogy „a Katolikus Egyház semmit sem utasít el abból, ami – más vallásokban – igaz és szent, és amelyek nem ritkán tükrözik annak az Igazságnak a sugarát, aki megvilágosít minden embert” (2. pont).
Így tehát a vallásközi párbeszéd nem azt jelenti, hogy minden vallást azonos szintre helyezünk, hanem azt, hogy közösen keressük az igazságot, és közösen cselekszünk mindenki javát szolgálva. A párbeszéd azonban nem vonja kétségbe az egyház feladatát, ami nem más, mint hogy szüntelenül hirdesse Krisztust, aki az út, az igazság és az élet (2. pont).
A Nostra aetate főleg az iszlámra és a zsidó vallásra vonatkozik. „Az egyház megbecsüléssel tekint a muszlimokra, akik az egyetlen Istent imádják” (3. pont). XVI. Benedek megismétli ezt az állítást, megjegyezve, hogy az iszlámmal folytatott párbeszédnek „a szabadság és az igazság közös értelmezésén kell alapulnia” (A világ világossága, 9. fejezet). Ami a zsidóságot illeti, a zsinat emlékeztet rá, hogy a keresztények lélekben kapcsolódnak „Ábrahám törzséhez” (4. pont). Tehát az antiszemitizmus minden megnyilvánulását erőteljesen elítéli. A II. vatikáni zsinat azonban nem kívánja leszűkíteni a zsidókkal való párbeszédet a holokauszt tragédiájára, és megállapítja, hogy a kölcsönös tiszteletet mindenekelőtt a „Szentírás tanulmányozásával, a teológiai és testvéri párbeszédekkel lehet elérni” (4. pont).
Bár a vallások közötti találkozások alkalmával nem lehet elkerülni a politikát, mégis Isten az, aki a vallásközi párbeszéd középpontjában áll – fejezi be elmélkedését Dariusz Kowalczyk lengyel jezsuita.
Vatikáni Rádió – Magyar Kurír
::Nyomtatható változat::
|