Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 50
- "Ne féljetek... Megtartó született!"
Evangélikusok
Legemlékezetesebb ünnepem
Hozzászólás a cikkhez
"Ne féljetek... Megtartó született!"
Szerkesztőségünk arra kérte az idén arany-, gyémánt-, vas- vagy rubindiplomát kapott lelkészeinket, hogy – „Legemlékezetesebb adventem”, illetve „Legemlékezetesebb karácsonyom” témacímmel – személyes vallomásaikkal gazdagítsák ünnepi lapszámainkat. Most ezekből adunk közre egy csokorravalót.
Hatvanéves lelkészi szolgálatom ideje alatt voltak emlékezetes karácsonyaim. Előfordult, hogy lovas szánnal toronyiránt vittek ki egyik gyülekezetünkbe, mert olyan nagy volt a hó. Előfordult, hogy kellékes csomagomat ródlira kötve, hófúvásban gyalogoltam a fíliába.
Mégis a legemlékezetesebb talán a „legsötétebb” volt. A második világháború utolsó évében, 1944 karácsonyán is világosság támadt, és szólt az örömhír: „Megtartó született!” Pedig kívül sötétség honolt, belül, a szívekben félelem uralkodott. A kötelező elsötétítés miatt még sötétebb, még feketébb volt az élet. Időnként szirénák bőgtek fel, légiriadót jelezve. Ilyenkor az óvóhelyre bújva a bombák becsapódására, a halálra gondoltunk. Ennivalót csupán élelmiszerjegyekre lehetett vásárolni. Erőszak keveredett hazug propagandával. Az adventi csendet bombavető repülőgépek félelmetes, bár már ismert búgása törte meg. Még szívhez szólóbb volt az ünnepi hír: „Ne féljetek… Megtartó született!”
Püspökünk a Tolna megyei szolgálati helyemről haza, a soproni líceumi diákotthonba helyezett vissza. Mire keservesen hazaértem, az iskolában már nem volt tanítás. A diákok hazamentek. Milyen szolgálat vár rám? Szerencsémre az 526-os hadikórházban tábori lelkészként evangélikus lelkész százados szolgált, aki – a kórházparancsnokság engedélyével – megkért, hogy a hadikórházi munkában segítsek neki, és helyettesítsem őt, hogy nyugat-dunántúli gyülekezetében az adventi és karácsonyi ünnepi szolgálatokat elláthassa. A kórházparancsnokság elfogadott, és mint „civil” lelkész szolgálhattam. Kéthavi szomorú, nehéz, fájdalmas szolgálat várt rám, amíg egy erdélyi menekült református lelkész át nem vette a hadikórházi lelkészi munkát.
Talán karácsony másnapja lehetett, amikor a bánfalvi hősi temetőben egy 23 éves fiatal katonát kellett eltemetnem. Nem volt díszes katonatemetés. Szüleit értesítette a kórház, hogy gyermekük temetésén ott lehessenek. „Hősi halott” – egy a sok ezer áldozatból! Halál, gyász, háború, szürke, sötét, ködös idő… Egyetlen vigasz csak az volt, hogy az üdvözítő Jézus megszületett! Fájó, szomorú, háborús karácsonyi emlék!
A temetésről sietnem kellett haza, mert a Széchenyi-gimnáziumi hadikórházban egy súlyos sebesült várt rám. Imakönyvet kért, én pedig megígértem, hogy viszek neki. Papírra, borítékra is szüksége volt, mert levelet szeretett volna íratni velem a szüleinek. Mindkét karját géppisztoly lőtte át. Egy bibliai igével adtam át imakönyvét. Karácsonyi ajándék. Majd lassan, mély sóhajtás után diktálni kezdte levelét. Láttam, csak a teste volt ott előttem a szalmazsákon – lelke, gondolatai szüleinél. „Édes jó Szüleim és Testvéreim! Tudatom, hogy itt vagyok a soproni hadikórházban…” Siettem feladni a levelet a bakonyi kis faluba a fiukért aggódó és bizonyára érte imádkozó szülők részére.
Délután a kórház gépkocsiján Fertőrákosra vittek ki, hogy a frontra induló két századnak tábori istentiszteletet tartsak, és úrvacsorát osszak. Édesanyám, emlékszem, két zacskóra való kenyérkockát vágott a többségükben református katonák részére. Ostyát is vittem. Feszületet, paténát, kelyhet és úrvacsorai bort a kórház adott. Mintha valami barakkban lett volna az istentisztelet. Soha nem felejtem el a csüggedt, szomorú arcokat. Arra gondoltam, hogy egy-két nap múlva bevetésre indulnak. Bombaszilánk, géppisztolysorozat, aknatűz, talán hősi halál vár rájuk. Közülük hányan hallhatták életükben utoljára, hogy van Megtartónk, aki ígérete szerint velünk van mindennap, és senki sem tud minket kiragadni az ő kezéből... Úrvacsorát is többen talán utoljára kaptak az életben!
Háborús karácsony! A máskor megszokott áldásszöveg most szívet-lelket megragadó: „Az Úr áldjon és őrizzen meg téged!” Az iszonyú, félelmetes világháborús karácsonyon mégis hallható volt a csodálatos angyali dicséret: „Dicsőség a magasságban Istennek, a földön békesség és az emberekhez jóakarat!” Urunk, Jézus, de nagy szükség van rád ezen a világon!
Sümeghy József
::Nyomtatható változat::
|