Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 50
- Rejtőzködő műkincsek
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Rejtőzködő műkincsek
Kiállításmegnyitó az Evangélikus Országos Múzeumban
| Kiállításmegnyitó |
„Itt a holtak élnek – a némák beszélnek” – olvashatjuk a feliratot az Evangélikus Országos Múzeum állandó kiállításának bejárata felett. A Rejtőzködő műkincsek címmel december 3-án megnyílt új időszaki kiállításon néhány újabb egyházi vonatkozású tárgy „szólalhat meg”...
„Számtalan értékes – és eddig még fel nem fedezett – műkincs van vidéki evangélikus gyülekezeteink birtokában. Ezeknek a gyakran mostoha körülmények között tárolt becses tárgyaknak a felkutatása, megmentése és bemutatása volt a célja ennek a tárlatnak” – mondta a megnyitón elhangzott rövid beszédében Harmati Béla László igazgató, a kiállítás megálmodója.
Neki és munkatársainak – Kákonyi Zsófia, Gyimóthy Tamásné és Bucsi Ágnes restaurátoroknak – köszönhetően mostantól a Dunántúl néhány egyházi vonatkozású értéke mindenki számára megtekinthetővé válik. A Rejtőzködő műkincsek elnevezésű tárlat keretében a töröktől és az ellenreformáció viszontagságaitól leginkább megkímélt térség, a Dunántúl néhány 18. század végi, illetve 19. század eleji oltárképét és szobrát gyűjtötték össze. Emellett – születésének kétszázadik évfordulóján – emléket állítanak Deák Ferencnek is. A reformkori államférfi által faragott bot a múzeum egyik büszkesége.
Az április végéig látható kiállítás rendezője Ágoston István belsőépítész. Munkáját dr. Kertész Botond történész és Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész is segítette.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|