Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 07
- Ózon fesztivál – koncert a békéért
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Ózon fesztivál – koncert a békéért
Andorka Eszterre emlékezünk
Megkésett híradásnak tűnhet fel egy 2002-ben rögzített koncert zenei anyagát bemutató CD-ről írni. Valójában azonban aktuálissá teszi Andorka Eszter lelkész, szociális munkás, környezetvédő halálának évfordulója. A CD Lehet – legyen címmel, a korongon Koncert a békéért felirattal jelent meg 2003-ban, és a III. Ózon fesztivál a békéért elnevezésű rendezvény keretében tartott koncert hanganyagából tartalmaz válogatást. Esztus még részt vett a lemez kísérőfüzetének összeállításában, de a megjelenését már nem érhette meg. Ferjentsik Viola, a rendezvény szervezője 2003. február 15-én, Eszter halála előtt egy nappal a Hősök terén tartott békedemonstráción találkozott vele utoljára. „Úgy marad meg bennem, mint aki az igazságtalanság mellett nem megy el szótlanul, hanem felemeli a hangját” – írja róla.
A III. Ózon fesztivál békekoncert 2002 decemberében a még küszöbönálló iraki háború veszélyére hívta fel a figyelmet, és egy – szintén a béke témájában kiírt – gyermekrajzpályázat alkotásaiból válogatott kiállítással egészült ki. A 36 alkotás a CD színes kísérőfüzetében jelent meg. A füzetben olvasható bibliai idézeteket Andorka Eszter válogatta. „Vigyázz, hogy feddhetetlen légy, ügyelj, hogy becsületes maradj, mert a jövő a béke emberéé!” – szól az egyik (Zsolt 37,37).
A koncerten fellépő és a lemezen hallható zenekarok egyetlen közös vonása az, hogy előadásukban helyet kap a népzene, amelynek zenei jelenléte a tisztán autentikus megszólalástól a népzenei feldolgozásokon keresztül a progresszív rockban felfedezhető motívumokig terjed. Ami Európában ma a békéért folytatott munka zászlajára tűzhető tett – vagyis hogy közös színpadon szólaljon meg egy este zsidó, arab, román, ír és török népzene –, az a népzenész számára természetes, hiszen a népzenében nemcsak egy-egy nép saját zenei világa nyilvánul meg, hanem a vándordallamok, motívumok szövedékén keresztül a környező népek zenéi is.
Az ismert dallamok teremtette közös nyelv egyike azon dolgoknak, amelyek a békés egymás mellett élés kifejezői lehetnek ma, és kifejezői voltak a múltban is. Erdélyi falvak zenészei egyaránt muzsikáltak magyar és román esküvőkön; ez a zene a román és balkáni népzenét játszó Móc-ART zenekar által hallható a lemezen. A klezmer zene sajátos ötvözetét nyújtja a kelet-európai zenei kultúrának, ahogy ez a Chagall Klezmer Band, a Klezmer R’s és a JEKO (a Jeruzsálem Expressz Klezmer Orchestra) felvételein hallható. A három klezmeregyüttes betekintést nyújt – a közismert héber-jiddis énekes zenei kultúrán kívül – a hagyományos instrumentális zsidó zenébe is. Az Arasinda török zenekar tradicionális török népzenei alapokon nyugvó feldolgozásaiban a török és balkáni népzenék egymásra hatása is megnyilvánul, ami több évszázad kulturális együttéléséből ered. Az Édaín együttes tradicionális ír zenét játszik, míg a marokkói Said Tichiti a gnawa törzs spirituális dalával hallható a válogatáson. A lemez anyagát a nép-, komoly- és rockzenei hatásokat felmutató Hypertér előadása zárja.
A kiadvány árusításából befolyó öszszeget a fesztivál szervezői egy izraeli és palesztin diákok, ifjúsági munkások számára szervezendő kéthetes találkozó finanszírozására fordítják, amelynek célja a béke helyi építése és megszilárdítása.
A CD megrendelhető a Rügyecskék Alapítvány címén (1085 Budapest, József körút 82.), kapható több lemezboltban, illetve a Huszár Gál papír- és könyvesboltban (Budapest V., Deák tér 4., 1/266-6329). Lehet – legyen címmel újrapapír tokban került forgalomba, Andorka Eszter (1970–2003) emlékének ajánlva, külön róla megemlékező füzettel kiegészítve. Ára: 3400 Ft.
Nyitrai Péter
::Nyomtatható változat::
|