Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 23
- Szemléletformálásra törekszenek
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Szemléletformálásra törekszenek
Közgyűlést tartott a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet
| Egy támogatott afganisztáni iskola |
Istennek hála, ma már hazánkban is számos karitatív szervezet, jótékonysági egyesület foglalkozik rászorulók segítésével. Közülük hetilapunk – a szerkesztőbizottság egy évekkel ezelőtt hozott döntésének megfelelően – a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖSZ) tevékenységét kíséri megkülönböztetett figyelemmel. Ennek jegyében számolunk be most lapunk hasábjain a nemzetközi elismerésnek örvendő szervezet szokásos évi közgyűléséről is, amelyet május 27-én tartottak meg Budapesten. A XXIII. kerületi országos továbbképző központban zajlott esemény meghívott vendége volt dr. h. c. Jürgen Gohde lelkész, a Németországi Evangélikus Egyház Diakóniai Szervezetének korábbi vezetője. Természetesen idén is jelen voltak a tagegyházak képviselői, a felügyelőbizottság tagjai, továbbá a szervezet hazai szociális intézményeinek vezetői.
A résztvevőket Orbókné Szentiványi Ilona, a felügyelőbizottság elnöke köszöntötte, majd a levezető elnöknek, Gáncs Péternek, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspökének adta át a szót. Ezután – a napirendnek megfelelően – Lehel László következett. A segélyszervezet igazgatója megköszönte a munkatársai által nyújtott segítséget, majd röviden vázolta a 2007. évi közhasznúsági jelentés főbb pontjait, és beszámolt a 2008. évre vonatkozó tervekről. Megtudhattuk, hogy mivel természeti katasztrófák tavaly szerencsére nem sújtották hazánkat, Magyarországon „csupán” kisebb helyi károk – paneltüzek, árvíz – után kellett „akcióba lépniük”.
Humanitárius és fejlesztő tevékenységet tavaly elsősorban tehát külhonban, közelebbről Romániában (Temesköz, Moldva, Udvarhelyszék), Délkelet-Ázsiában (Srí Lanka), Szerbiában (Szandzsák), Oroszországban (Kaukázus), Ukrajnában (Kárpátalja), a Közel-Keleten (Palesztina), valamint Üzbegisztánban és – az egyik legjelentősebb projekthelyszínen – Afganisztánban végeztek a szervezet munkatársai. Az említett országokban számos – olykor több éve folyó – fejlesztő projektben dolgoztak: például iskolákat építettek, munkahelyteremtő programokat indítottak (téglagyár és szőnyegszövő tanfolyam Afganisztánban), civil szervezeti szövetséget hoztak létre Kárpátalján (Ukrajnában), valamint mezőgazdasági, informatikai, háziasszonyképző stb. képzéseket indítottak a különböző régiókban.
Mindemellett – igen jelentős mértékben – az ökumenikus segélyszervezet 2007-ben határainkon belül is figyelmet fordított a szükséget szenvedőkre: főként Budapesten, Debrecenben, Gyulán, Miskolcon, Olaszliszkán, Orosházán és Szolnokon igyekezett elérni azokat, akik valamely okból kiestek a szociális ellátásból, illetve a maguk erejéből nem képesek a társadalmi beilleszkedésre. A segélyszervezet éves hazai szociális-fejlesztő tevékenységének elsődleges célcsoportjait az otthonukat vesztett famíliák, a családon belüli erőszak áldozatai és a szenvedélybetegek jelentették, de menekültügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos programokat is előkészítettek 2007-ben.
A hazai szociális tevékenység növekedését mutatja, hogy a különálló szolgáltatások száma harmincnégyről negyvennégyre emelkedett 2007-ben. Elindult többek között a dán Villum Kann Rasmussen Alapítvány támogatásával egy új szociális modell programja, amely a társadalmi reintegráció elősegítését célozza meg veszélyeztetett családok és gyermekek körében. A programban a segélyszervezet szolnoki, orosházi és miskolci intézményei – családok átmeneti otthonai – vesznek részt; ez az intézmények komplex szolgáltatási körének, illetve ingatlanjainak – a tevékenység miatt szükséges – bővítését is eredményezi.
A Formáld te is a világot! mottóval elkezdett szemléletalakító tevékenység folytatása az idei tervek között szerepel. Ez a középiskolák tanárait, illetve diákjait célzó projekt a minket is egyre inkább érintő, globalizációval összefüggő problémákra – a környezetvédelemre, az oktatásra, az egészségüggyel kapcsolatos kérdésekre, a szegénységre, éhínségre – kívánja felhívni a figyelmet.
Az igazgató által ismertetett jelentés egyhangú elfogadása után a 2007. évi zárszámadást, illetve a 2008. évre tervezett költségvetést tárta a jelenlévők elé Szemerei Zoltán felügyelőbizottsági tag. (A számadatokról szólva a könyvvizsgáló cég képviselője, dr. Eperjes Ferenc elmondta, hogy a KPMG Hungária Kft. mindent rendben talált.)
A közgyűlésen – az anyagiak kapcsán – szót kellett, hogy ejtsenek az éves tagdíjról is. Mint elhangzott, a gazdasági megszorítások miatt a tagegyházak már nem tudják kifizetni a korábban megállapított összeget, így egyhangúlag azt a javaslatot fogadták el, amely az egyházi hozzájárulás minimális összegét határozza meg.
Ezután következett a német vendég, Jürgen Gohde lelkész felszólalása. A volt szeretetszolgálati vezető egyebek mellett arról beszélt, hogy a szociológusok szerint az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb problémája a társadalom elöregedése. A történelem során korábban még nem volt példa olyan mértékű demográfiai változásra, mint amilyen most zajlik. Tennünk kell az idős korosztály diszkriminációja ellen, remélve, hogy minél többen felismerik, milyen nagy kincs az 55–75 évesek tudása és tapasztalata – hangsúlyozta Gohde.
A közgyűlés lezárásaként D. dr. Harmati Béla a kuratórium elnökeként számolt be a segélyszervezet alapítványának helyzetéről. A nyugalmazott evangélikus püspök javasolta, hogy az alapítvány idén ősszel szervezzen konferenciát a karitatív munkával kapcsolatos elméleti, módszertani, illetve etikai kérdések megismertetésére.
G. Zs.
::Nyomtatható változat::
|