Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 36 - Becsengettek

Becsengettek

Evangélikus körkép

Evangélikus templom híján a művelődési házban tartották meg Marcaltőn a Kmety György Evangélikus Általános Iskola és Óvoda tanévnyitó istentiszteletét.
Találóan fejezi ki magát Berki Tamás dzsesszénekes, mikor ezt énekli: „Tele a busz és üres a fej, / tíz órakor jön bele egy iskolatej (…), / indul a tanítás, / minden gyerek jó fej…” Szeptember beköszöntével arról kérdeztük az evangélikus intézmények vezetõit, milyen év elé néznek, milyen fontosabb, érdekesebb esemény elõtt állnak. A válaszokat – a teljesség igénye nélkül – csokorba gyûjtöttük.

Óvodák (sz)épülése

Bizony a nyár sok intézményben nem jelentett teljes kikapcsolódást az ott dolgozóknak. Ahhoz, hogy a gyerekeket megújult környezetben várják õsszel, szorgos munkával kellett tölteniük a szünidõt. Felújították többek között a hódmezõvásárhelyi, a nagytarcsai, a bakonycsernyei és a soltvadkerti óvodát.

A helyi német kisebbségi önkormányzat meghívására a soltvadkerti ovisok a szüreti fesztivál megnyitóünnepségén köszöntõmûsort adnak. Idén tízéves a budapesti Kisdeák Evangélikus Óvoda. Várpalotán országos rendezvényt szerveznek az év során az evangélikus óvodák számára.

Az óvodavezetõk örömmel számoltak be arról, hogy a gyereklétszám nem csökkent, sõt néhol még túljelentkezés is van.

Általános iskolák öröme

A pápai Gyurátz Ferenc Evangélikus Általános Iskolában ettõl az évtõl kezdve már hetedik osztály is indul. A diákok nagy része eddig a helyi református gimnáziumban folytatta tanulmányait a hatodik után.

A szarvasi Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvoda gazdag nyarat tudhat maga mögött: napközis-, hittan-, csillagász- és sporttáborokban tölthették szünidejüket a gyerekek. A tantestület augusztusban háromnapos börzsönyi csendeshétvégén töltõdhetett fel a tanévkezdés elõtt.

Orosházán nagy lehetõséget látnak abban, hogy az összevont óvodában, általános iskolában és gimnáziumban a legkisebbektõl a legnagyobbakig követhetik figyelemmel a tanítást, a nevelést.

Mozgalmas középiskolák

Az idén tizenöt éves békéscsabai gimnázium az iskolában tanuló festõk, keramikusok, grafikusok és textilmûvesek kiállításával ünnepel. Az aszódi gimnázium újraindulása óta is eltelt tizenöt év. Itt idén indul el az elsõ szakképzõ osztály: képzési asszisztenseket, ezenkívül – megfelelõ számú jelentkezõ esetén – szociális asszisztensi és szociális, gyermek- és ifjúsági ügyintézõ képzést is indítanak. Újdonságnak számít a kõszegi szakképzõ iskolában az elsõ alkalommal indított kereskedelmi ügyintézõ, valamint a webmester/informatikai hálózattelepítõ és -üzemeltetõ szakképesítés.

A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumban a reneszánsz évnek és a Biblia évének a jegyében is szerveznek programokat, ezenkívül a diákok filharmóniai koncerteket látogatnak majd, valamint több rendezvény kapcsolódik Teller Ede emlékéhez is.

A budapesti Deák téri gimnázium diákjai – szintén a Biblia évéhez kapcsolódóan – már ez elõzõ tanévben elkezdték kézzel átmásolni a Biblia egyik evangéliumát. A munkát még ebben az évben befejezik. Ugyanitt bibliaijelenet-versenyt rendeznek majd az evangélikus középiskolásoknak, és „lépcsõházi koráléneklést” is terveznek.

Kollégiumban szép az élet

Budapesti Evangélikus Kollégiumok néven eddig két intézmény mûködött: a Középiskolai Kollégium, mely gyönyörû környezetben, a Rózsák terén áll, és a Luther Márton Szakkollégium, mely a Vizafogó utcában található. A tanév végén nyugdíjba vonult igazgató asszonyt két új, fiatal igazgató követi: a fõiskolások kollégiumában Barthel-Rúzsa Zsolt vette át a vezetést, aki egyben a kollégium lelkésze is, míg a középiskolások új megbízott igazgatója Károlyfalvi Zsolt testneveléstanár, teológushallgató.

A százharminc férõhelyes nyíregyházi Luther Márton Kollégiumban nemsokára „verébavató” várja az újakat, illetve – a hagyományos programokon kívül – az 1956-os eseményekhez kapcsolódó, városi szintû vetélkedõ szervezésére készülnek.

Szeverényi Ági

Az Efezusi levél – az egység
„Növeli, ki elfedi a bajt” – „Téríts magadhoz, Uram…”
HETI ÚTRAVALÓ