Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 36 - HETI ÚTRAVALÓ

HETI ÚTRAVALÓ

Krisztus Jézus megtörte a halál erejét, és az evangélium által világosságra hozta az elmúlhatatlan életet. (2Tim 1,10)

Szentháromság ünnepe után a 16. héten az Útmutató reggeli és heti igéi a Jézusban megjelent örök életet hirdetik. A mi életünk is el van rejtve Krisztusban, ha Pállal együtt valljuk: „…többé tehát nem én élek, hanem Krisztus él bennem…” (Gal 2,20) S már nem megválaszol(hat)atlan e kérdés: „Hol töltöd az örökkévalóságot?” Mert: „Istent szomjazza lelkem, sóvárog az élõ Isten után, vajon mikor állhatok az élõ Isten elé?” (Zsolt 42,3; LK) Lázár feltámasztása jel, amely Isten dicsõségét zengi: „Atyámfiai, ne bánkódjatok azokon, kik elaludtak, miképpen mások, kiknek nincsen reménységük a feltámadás felõl.” (GyLK 728; epistolai antifóna) Jézus „Én vagyok!” igéje valóban cselekvést, történést, létezést munkál: „Lázár, jöjj ki!” És kijött a negyednapos halott a sírból. E kijelentése az úgynevezett arany evangélium (lásd Jn 3,16) beteljesülése: „Én vagyok a feltámadás és az élet, aki hisz énbennem, ha meghal is, él; és aki él, és hisz énbennem, az nem hal meg soha.” (Jn 11,43.25–26) Pál apostol hitte ezt, ezért tanított így a megigazulásról: Isten „szabadított meg minket, és õ hívott el szent hívással, nem a mi cselekedeteink alapján, hanem saját végzése és kegyelme szerint” (2Tim 1,9). Ezért minden kegyelem az életünkben! Miként heti igénk kijelenti, az Istennek odaszentelt életnek nincs vége, nem hull a semmibe! „Mert a bûn zsoldja (fizetsége) a halál, az Isten (ingyen) kegyelmi ajándéka pedig az (elmúlhatatlan) örök élet Krisztus Jézusban, a mi Urunkban.” (Róm 6,23) Agabosz próféta megjövendölte Pál megkötözését, de az apostol tudta, hogy „nem nagyobb a szolga az uránál” (Jn 15,20), és nem hagyta magát eltántorítani elhatározásától: „Hiszen én nemcsak megkötöztetni, hanem meghalni is kész vagyok Jeruzsálemben az Úr Jézus nevéért.” (ApCsel 21,13) Jézus szava életre hívó ige: „Leányka, neked mondom, ébredj fel!” Jairus leányának feltámasztása az õ kereszthalálát és feltámadását, ezáltal a halál feletti gyõzelmét hirdeti, hogy szeretteid halálhírét hallva „ne félj, csak higgy” (Mk 5,41.36)! A Krisztusban hívõk haláluk után Urukkal lesznek; ez sokkal jobb mindennél! Ez alapján el tudod-e teljes meggyõzõdéssel mondani Pál vallomását? „Mert nekem az élet Krisztus, és a meghalás nyereség!” (Fil 1,21) Az õ nevére elõbb-utóbb minden térd meghajol, és Úrnak vallja õt (lásd Fil 2,10–11). Nem vész el örökre, aki már meghódolt elõtte, és akinek a názáreti Jézus már bemutatkozhatott: „Én vagyok.” Beteljesül rajtuk az Úr igéje: „Azok közül, akiket nekem adtál, nem hagytam elveszni senkit.” (Jn 18,5.9) Krisztus Urunk megdicsõülése hirdeti: õ Isten! „Ez az én szeretett Fiam, reá hallgassatok!” (Mk 9,7) Luther így int: „Óvakodj attól, hogy csak úgy az ige nélkül kalandozva, Krisztust Istentõl elszakítsd. Rajta kívül nincs Isten, hogy megtalálhatnám s hozzájuthatnék.” Ezért legyen a mi számunkra is elég egyedül az Úr Jézus! „Életem, Jézus, egyedül te töltsd be…” (EÉ 387,1)

Garai András

Az Efezusi levél – az egység
„Növeli, ki elfedi a bajt” – „Téríts magadhoz, Uram…”
HETI ÚTRAVALÓ
Itt az egyik határ
Katolikus falu evangélikus iskolája
„Isten szeretete gyógyít, és közösségbe von”
A törvény és az ige szolgálatában
Becsengettek
Tanévkezdés „újoncokkal” Orosházán
Önazonosság és kiengesztelõdés
Az igét hirdetni és ragozni is tudni kell
Az egyházi néprajzi szekció tanácskozása Sárospatakon
Szolgálunk és pusztulunk?
Akár alkalmas, akár alkalmatlan az idõ
Sántha Károly halálának nyolcvanadik évfordulójára
Új Firefox böngészõ
Egész életen át
Bibliai tájakon motorkerékpárral
Szurkolónemzet vagyunk
Csapatban gondolkodni
Izgalom a rajtkövön
A sport mindenre megtanít
Siker, amely mindenkié
Evél & Levél
Maradandó érték
Nyár végi gospelfesztivál
Határtalan határkeresés határkövek mentén a határ menti meditációs kötetben
Csokoládé krémtorta
Jézus életet ajándékoz ott, ahol már mindennek vége
A tanév kezdetére – csak neked
ÉnekKincsTár
Áldó hatalmak oltalmába rejtve

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 36 HETI ÚTRAVALÓ